مسبی
خواص شگفت انگيز گل رز

خواص شگفت انگيز گل رز

ویرایش: 1391/8/15
خواص شگفت انگيز گل رز

خواص شگفت انگيز گل رز گلبرگ هاي گل رز همواره از ديرباز به دليل عطر و ريزمغذي هاي فراوانش در صنعت غذا و دارو مورد توجه قرار گرفته اما نهنج گل رز، بخش ديگري از گياه شگفتي آور است که محتواي ترکيبات مفيدش شهرت بسياري به آن داده است.

نهنج گل رز در واقع همان تخمدان گياه است که در طبيعت به رنگهاي متنوعي از جمله قرمز، نارنجي يا بنفش مشاهده مي شود. اين قسمت از گياه مصارف گوناگوني دارد و به اشکال مختلفي از جمله خشک شده آن يا به صورت تازه براي تهيه غذا نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

چاي نهنج گل رز، يکي از نوشيدني هايي است که نه تنها تهيه آن آسان بوده بلکه به سبب در دسترس بودن ماده اوليه آن، مصرفش توصيه مي شود. براي تهيه اين نوع چاي، دو قاشق نهنج ساطوري شده گل رز را در يک فنجان آب جوش ريخته و مدت 15 دقيقه منتظر بمانيد. بايد توجه داشت از گلهاي رزي که آغشته به سموم هستند مصرف نشود و قبل از استفاده نهنج ها کاملاً شست وشو داده شوند.

چاي نهنج گل رز، سرشار از ويتامين ث است به همين دليل تأثير بسزايي در تقويت سيستم ايمني داشته و مصرف آن هنگام سرماخوردگي، سرفه و احتقان، گلو را تسکين مي دهد. افرادي که از استئوارتريت زانو يا مفصل استخوان ران رنج مي برند با نوشيدن منظم اين چاي گياهي قادر خواهند بود درد خود را به ميزان قابل توجهي التيام دهند.

اين دم کرده گياهي، ويتامين آ، ويتامين ب1، ويتامين ب2، ويتامين اي، ويتامين کا و ويتامين دي فراواني دارد و آنتي اکسيدان، بتاکاروتن و بيوفلاونوئيدهاي آن براي پيشگيري از آرتريت بسيار مؤثر است. پکتين فراوان اين نوشيدني به عمل هضم و جذب موادغذايي توسط دستگاه گوارش کمک کرده و به بهبود اسهال کمک مي کند. استرولهاي گياهي، کاروتنوئيد و پلي فنولهاي فراوان موجود در چاي نهنج گل رز ريزمغذي هايي گياهي است که نه تنها بدن را در برابر بيماري هاي قلبي و عروقي مقاوم مي کند بلکه مانع از سرطاني شدن سلول ها نيز مي شود.

نوشيدن روزانه يک فنجان از چاي نهنج گل رز البته براي مدت زماني محدود، آرامش بخش سيستم عصبي بوده و سردرد را تسکين مي دهد ضمن آنکه به کاهش دردهاي سيکل ماهيانه نيز کمک مي کند. پژوهش ها بيانگر آن است، پکتين موجود در اين نوشيدني با چربي هاي موجود در روده ترکيب شده و با کاهش ميزان جذب چربي ها باعث تنظيم ميزان کلسترول خون مي شود.

چاي نهنج گل رز در تسکين خستگي چشمها نيز مؤثر است. به اين ترتيب که ابتدا يک دستمال را به خوبي شسته و پس از آغشته کردن آن به اين نوع چاي، چشم ها را بسته و آن را روي پلکها قرار مي دهند.

مرکبات منبع غني از ويتامين ث است اما قند فراوان آن يکي از مشکلات تغذيه اي بيماران ديابتي است بنابراين دم کرده نهنج گل رز جايگزين مناسبي براي تأمين ويتامين ث بدون دريافت قند محسوب مي شود. افزايش مقاومت بدن در برابر عفونتها و باکتريها بخصوص عفونتهاي مجاري ادراري از ديگر فوايدي است که به اين نوشيدني نسبت داده مي شود به طوري که تأثير زيادي در کاهش تب دارد.


منبع:

http://www.zibasho.com/archives/3340

امتیاز دهی به مقالهخواص شگفت انگيز گل رز
خواص شگفت انگيز گل رز
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خواص شگفت انگيز گل رز نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: چاي نهنج گل رز ، ويتامين ث ، پيشگيري از آرتريت ، تسکين خستگي چشمها ، کاهش تب ، ويتامين ث بدون دريافت قند