مسبی
تبديل هواي تازه به بنزين، گامي تازه جهت مقابله با بحران انرژي

تبديل هواي تازه به بنزين، گامي تازه جهت مقابله با بحران انرژي

ویرایش: 1391/8/16
نویسنده: سیاوش
يک شرکت کوچک انگليسي با استفاده از تکنولوژي انقلابيش اولين «بنزين تهيه شده از هواي خود را آماده عرضه کرد. چنين کشفي، همزمان با حل بحران انرژي، مي تواند با حذف دي اکسيد کربن از جو زمين، کمکي بزرگ براي کنترل گرمايش جهاني باشد.

توليد ترکيب Air Fuel يا سوخت هوا از ماه آگوست در پالايشگاه کوچک آزمايشي اين شرکت شروع شده و طي اين مدت آنها با ترکيب دي اکسيد کربن و بخار آب، موفق به توليد 5 ليتر ماده سوختي شده اند. اين شرکت اميدوار است طي دو سال آينده اولين پالايشگاه نيمه-صنعتي خود را در مقياس بسيار بزرگ راه اندازي کند و به توليد يک تن بنزين در روز بپردازد. آنها همچنين به دنبال ساخت نوعي سوخت ويژه هواپيما هستند، تا سفرهاي هوايي با آلودگي کمتري را به ارمغان آورند.

Tim Fox مدير بخش انرژي و محيط زيست انستيتو مهندسي مکانيک لندن مي گويد: «اين موضوع آنقدر خوب است که باور آن را سخت مي کند، اما حقيقت دارد. آنها اين کار را انجام داده اند و من خودم با حضور در کارخانه، آن را ديده ام. اين يک اختراع بزرگ است که آن را تبديل به فرايندي تجاري کرده اند. اين فعلا يک کارخانه پايلوت و آزمايشي است که با مکش هوا، گاز کربنيک آن را جدا مي کند. البته اين کاري است که به صورت کامل شناسايي شده و شيوه انجام آن مشخص است. همچنين تجهيزات مورد استفاده به وفور در بازار يافت مي شوند. اما کاري که آنها کرده اند، کنار هم قرار دادن اين ابزار به شکل درست و استفاده صحيح از آنها است.»

اگر چه مراحل انجام اين کار هنوز در گام هاي ابتدايي تحقيق و توسعه هستند، و براي توليد سوخت به مصرف انرژي الکتريسيته بالايي نياز است. البته کمپاني به دنبال استفاده از انرژي هاي تجديدپذير و پاک براي تامين الکتريسيته لازم خود است.

Peter Harrison مديرعامل اين شرکت مي گويد: «ما دي اکسيد کربن را از هوا مي گيريم و هيدروژن را از آب استخراج کرده و آنها را تبديل به مواد اوليه توليد بنزين مي کنيم. تا آنجايي که مي دانيم، فعلا هيچ فرد و گروه ديگري در دنيا امکان انجام اين کار را ندارد. اين ماده بو و شکلي همچون بنزين دارد، اما بسيار پاک تر از بنزيني است که از نفت به دست مي آيد.»

او همچنين اضافه مي کند: «ماده توليدي ما نيازي به هيچ يک از افزودني ها و مواد آلوده کننده بنزين را ندارد و البته هنوز به عنوان سوخت در موتورهاي قديمي قابل استفاده است. يعني دارندگان اتومبيل تنها کافي است با رفتن به پمپ بنزين، از محصول ما به جاي بنزين عادي استفاده کنند و نيازي به هيچ ابزار و تجهيزات جانبي از قبيل پيل سوختي، باتري يا يا باک ويژه اي نيست. يعني اينکه زيرساخت فعلي تهيه شده براي حمل و نقل و سوخت گيري به راحتي قابل استفاده است..

با توجه به اينکه دي اکسيد کربن، مقصر شماره يک توليد صنعتي گازهاي گلخانه اي و گرمايش زمين است که از اشتعال سوخت هاي فسيلي توليد مي شود، تهيه چنين سوخت پاکي مي تواند بزرگترين هدف اين پروژه باشد. اکنون ايده استفاده از دي اکسيد کربن موجود در هوا براي توليد سوختي که بتواند با همين سيستم قديمي حمل و نقل مواد سوختي و اتومبيل ها مورد استفاده قرار گيرد، يک قدم جلوتر رفته و به هدف نزديک تر شده است. آقاي Harrison مي گويد که چنين چيزي مي تواند دورنماي اقتصادي و محيط زيستي انگليس و دنيا را تغيير دهد.

مديرعامل اين شرکت معتقد است طي 15 سال آينده پالايشگاه صنعتي بسيار بزرگي براي توليد اين سوخت راه اندازي خواهند شد. البته مي گويد آنها در مکاني ايستاده اند که تنها راه پيروزي، رقابت با قيمت سوخت هاي فسيلي آلوده کننده و عرضه سوخت جديد با قيمتي ارزان تر است.

اکنون شرکت هاي فراواني مشغول تحقيق بر روي شيوه هاي جداسازي دي اکسيد کربن از هوا هستند. اما اين کار بسيار پر هزينه بوده و در بهترين حالت فعلي هر تن دي اکسيد کربن 400 يورو هزينه در بر خواهد داشت. البته اين مساله اي است که هميشه با گذشت زمان حل شده است. پروفسور Klaus Lackner از دانشگاه کلمبيا در نيويورک مي گويد که قيمت بالاي تکنولوژي هاي جديد، هميشه به شکل جذابي افت پيدا مي کند. من اولين بار در دهه 1980، سي دي را با قيمت 20 دلار مي خريدم. اما اکنون آن را تنها 10 سنت مي خرم. يا قيمت لامپ روشنايي طي يک قرن گذشته سقوط 7000 برابري را تجربه کرده است.

پيش بيني شما در خصوص ميزان موفقيت و احتمال عملي شدن چنين ايده خارق العاده اي چيست؟ آيا قرار است به استفاده از همين اتومبيل هاي امروزي ادامه داده و جهان سالم تري داشته باشيم؟ يا برد با اتومبيل هاي خورشيدي و هيبريدي خواهد بود؟


منبع: نارنجي
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره تبديل هواي تازه به بنزين، گامي تازه جهت مقابله با بحران انرژي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ، تبديل هواي تازه به بنزين ، مقابله با بحران انرژي ، گازهاي گلخانه اي ، سوخت هوا ، توليد ترکيب Air Fuel