مسبی
پيشنهاد ايران براي کمک به آمريکايي ها

پيشنهاد ايران براي کمک به آمريکايي ها

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: سیاوش
چت با صاحب مقاله: سیاوش
نشريات بين المللي امروز مطالب مهمي را درباره اوضاع و تحولات جهاني نوشته اند. مطالبي که برخي از آنان رنگ و بوي افشاگري و برخي ديگر نشان از تغيير سياست کشورها در قبال تحولات جهاني و منطقه اي دارد.

به گزارش «تابناک »، روزنامه «جروزالم پست» در مطلبي به پذيرش قتل معاون ياسر عرفات در سال 1988 توسط مقامات رژيم صهيونيستي پرداخته و نوشته مقامات اين رژيم پذيرفته اند که آنان در آن سال معاون ياسر عرفات در تونس را ربوده و وي را به قتل رسانده اند. اهميت اين خبر نه در افشاي آن، بلکه در پذيرش مقامات صهيونيست و ايجاد بحثي جديد درباره عمليات هاي نظلمي سري و آدم ربايي توسط ماموران اين رژيم است.

به نوشته جروزالم پست دو نفر از ماموراني که در اين عمليات نقش داشته اند هم اکنون در کابينه رژيم صهيونيستي رتبه هاي بالايي را در اختيار دارند. يکي از آنان ايهود باراک است که هم اکنون وزير دفاع است و ديگر موشه يالون است که معاون نخست وزير است. آنان در قتل و کشتن خليل الوزير معاون ياسر عرفات نقشي اساسي بر عهده داشته اند.

پيشنهاد ايران براي ارسال کمک به حادثه ديدگان طوفان سندي در آمريکا نيز از مسائلي است که در رسانه هايي بين المللي مورد توجه قرار گرفته است. روز گذشته يکي از مسئولان هلال احمر کشورمان از آمادگي ايران براي ارسال کمک به قربانيان سندي سخن گفته بود. جروزالم پست در اين باره نوشته است که احتمالا ايران اين اقدام را به تلافي آمادگي آمريکا براي کمک به زلزله زدگان اين کشور انجام مي دهد . با اين وجود مارک تونر سخنگوي کاخ سفيد به نيويورک تايمز گفته است تا کنون هيچ پيشنهاد رسمي کمک از سوي دولت ايران يا هيچ نهاد ديگري به دولت آمريکا ارائه نشده است .

واکنش منفي شوراي رهبري مخالفان بشار اسد به پيشنهاد آمريکا درباره بازنگري در اين شورا و راهبردي هاي آن نيز از ديگر نکاتي است که مورد توجه رسانه هاي بين المللي قرار گرفته است. روز گذشته آمريکا خواستار بازنگري در ترکيب شوراي رهبري مخالفان بشار اسد و اضافه شدن افراد و سازمان هاي خاص ديگري شده است. اين پيشنهاد به مذاق رهبران مخالفان خوش نيامده است و ظاهر سالم از اخوان المسلمين سوريه در اين باره گفته مردم سوريه دخالت مستقيم آمريکا در اين مساله را نمي پذيرند.

نکته مهم تر اينکه وزير خارجه آمريکا همچنين گفته شوراي ملي سوريه که تا کنون داعيه رهبري مخالفان بشار اسد را بر عهده داشته نمي تواند رهبري مخالفان را بر عهده داشته باشد و آنان مطالبات مردم سوريه را نمايندگي نمي کنند.

روزنامه «حريت» ترکيه مطلبي درباره تبادلات تجاري ايران و ترکيه منتشر کرده و در آن، به نقل از وزير اقتصاد اين کشور، پرداخت بهاي گاز صادراتي ايران به طلا توسط ترکيه را رد کرده است. علاوه بر اين، به نوشته اين روزنامه، تا ماه اوت عمده صادرات طلاي ترکيه به ايران بوده و از آن زمان به بعد، امارات جاي ايران را گرفته است. با اين حال، برخي گمانه زني ها حاکي از آن است که بخشي از طلاي صادر شده به امارات نيز در نهايت به ايران منتقل مي شود. حريت در ادامه مطلب خود به تصميم اخير بانک مرکزي ايران در مورد ممنوعيت صادرات طلا به خارج از کشور نيز اشاره کرده است.

در يک مطلب اقتصادي ديگر، سايت خبري «انرژي تريبيون» با انتشار گزارشي مدعي شده تحريم هاي غرب عليه بخش انرژي ايران، به صادرات گاز مايع ايران به کشورهاي آسيايي نيز آسيب وارد کرده است. البته بر اساس اين گزارش، اين تأثير به طور ناخواسته بوده، زيرا تحريم هاي اتحاديه اروپا متوجه بخش نفت و گاز مايع ايران است و در آن درباره ممنوعيت واردات گاز مايع از ايران سخني به ميان نيامده است. با اين حال، خريداران و انتقال دهندگان گاز مايع، به سبب ابهاماتي که در قانون تحريم هاي ايران وجود دارد و به منظور جلوگيري از تأثيرات ناخواسته جانبي اين تحريم ها، در مورد واردات گاز مايع از ايران نيز ترديد نشان مي دهند. اين سايت در ادامه به جزئياتي از آخرين تحريم هاي تصويب شده از سوي اتحاديه اروپا عليه ايران نيز اشاره کرده است.

در نهايت، روزنامه «لس آنجلس تايمز» از تصميم آمريکا براي تسهيل فروش دارو به ايران خبر داده است. اين روزنامه مدعي است دولت آمريکا به طور آرام و بي سر و صدا محدوديت هاي وضع شده عليه صادارت دارو به ايران را کاهش داده است. البته آن گونه که اين روزنامه بيان مي کند، اين تصميم نه به دلايل انسان دوستانه، بلکه صرفاً به اين جهت اتخاذ شده که از ديد دولتمردان آمريکايي، افزايش فشار بر مردم عادي ممکن است باعث کاهش حمايت بين المللي از تحريم هاي وضع شده عليه برنامه هسته اي ايران شود. اين روزنامه در ادامه به ذکر جزئياتي از اين تصميم ايالات متحده پرداخته است.
منبع:
تابناک
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پيشنهاد ايران براي کمک به آمريکايي ها نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کمک ايران به آمريکا ، طوفان سندي ، قتل معاون ياسر عرفات ، بشار اسد ، تبادلات تجاري ايران و ترکيه ، تحريم هاي ايران