مسبی
خواص گياهان دارويي (خاکشير)

خواص گياهان دارويي (خاکشير)

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: مورینتز
خاکشير دانه‌‌هاي ريز و نارنجي‌رنگي است که از گياهي با همين نام به‌دست مي‌آيد. روي اين دانه‌ها را لايه‌اي از موسيلاژ (لعاب) پوشانده. خاکشير رطوبت را از آب جذب مي‌کند و حجيم مي‌شود. خاکشير را توي همه‌ي عطاري‌ها مي‌توانيد پيدا کنيد. البته الان ديگر بسته‌بندي‌اش هم در فروشگاه‌ها هست.

تخم‌شربتي هم دانه‌هاي گياه ريحان است که به علت داشتن ترکيبات موسيلاژي (لعاب‌دار) به‌صورت محلول در آب/شربت استفاده مي‌شود. لعاب اين دانه‌ها هم آب را جذب مي‌کند و براي رفع عطش مفيد است. تخم‌شربتي من را بيش‌تر ياد شربت‌هاي نذري محرم مي‌اندازد؛ مخصوصا آن سال‌هايي که محرم مي‌افتاد توي تابستان.

خاکشير از نظر طب قديم ايران، گرم و تر است. خاصيت خنک‌کنندگي، ضدعطش و صفرابَري دارد. ادرارآور، مفيد براي رفع ترشحات زنانگي و تب‌بُر است. التهاب کليه را رفع کرده، التهاب و کهير پوستي را از بين مي‌برد. هم‌چنين، سنگ کليه را دفع مي‌کند.

خاکشير را براي دختران جوان توصيه کرده‌اند؛ چون همراه با عرق شاتره، باعث پاکسازي کبد و رفع جوش‌هاي پوستي مي‌شود. اگر مي‌خواهيد چاق شويد هم، مي‌توانيد خاکشير را با شير، ناشتا ميل کنيد.
براي دل‌ضعفه هم گفته‌اند مي‌توانيد شربت عسل (مخلوط آب و عسل) را با خاکشير ميل کنيد که به‌ويژه براي ماه رمضان مفيد است. براي هواي گرم و ماه رمضان هم که مي‌توانيد با شربت آبليمو، زعفران و انواع عرقيجات مصرف کنيد. هم سالم و طبيعي است و هم مطمئن هستيم که نگه‌دارنده و مواد رنگي ندارد.

فقط ممکن است گاهي تنبلي‌مان بيايد هربار خاکشير را بشوييم و مصرف کنيم. اين‌جا يک راه‌حل ساده و شيک داريم که در دم، خاکشير دوست‌داشتني را آماده‌ي نوشيدن مي‌کند.
5قاشق سوپ‌خوري خاکشير را توي کاسه مي‌ريزيم و رويش آب مي‌بنديم. چند دقيقه‌اي مي‌گذاريم بماند تا خاکشير‌ها ته‌نشين شود و خاک‌هايش بيايد رو. بعد آرام آب را خالي مي‌کنيم تا خاک‌هايش برود. اين کار را سه بار تکرار مي‌کنيم تا کاملا تميز شود و مقدار کمي آب رويش بماند. حالا خاکشير را قاشق‌قاشق مي‌ريزيم توي جايخي‌هاي کوچک و مي‌گذاريم توي فريزر تا ببندد.


منبع: سايت چارقد
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره خواص گياهان دارويي (خاکشير) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: خاکشير ، خواص ، گياهان دارويي ، طب سنتي ، جوش پوستي ، عطش ، عسل ، التهاب ، کهير