مسبی
هر عدد تخم‌مرغ 400 تومان شد

هر عدد تخم‌مرغ 400 تومان شد

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: مورینتز
باوجود اينکه دولت هيچگونه افزايش قيمتي را براي تخم‌مرغ مصوب نکرده است، اما برخي از فروشندگان با تخلف در بازار، از عرضه اين کالا به بهانه گران شدن در روزهاي آينده خودداري مي‌کنند، به همين دليل قيمت هم اکنون به 400 تومان براي هر عدد تخم‌مرغ خودنمايي مي‌کند.
به گزارش مهر، مرغ و تخم‌مرغ در يک گوي رقابتي هر از چند گاهي ترجيح مي‌دهند که افزايش قيمت را در بازار پيش روي مردم قرار دهند، يک روز مرغ گران مي‌شود و توليدکنندگان از وضعيت فعلي و شيوه حمايت‌هاي دولت نالان هستند و روز ديگر تخم‌مرغ. گويا سريال‌‎هاي قيمتي مرغ و تخم‌مرغ در بازار تمامي ندارد.

اين در شرايطي است که چند هفته‌اي قيمت مرغ به اندازه‌‎اي نوسان داشت که قيمت اين کالا به تيتر يک هر روز برخي از رسانه‌ها تبديل شده بود و کار حتي به مجلس و دولت هم کشيده شد که چرا قيمت اين کالا اين طور نوسان دارد. حال هم نوبت به تخم‌مرغ رسيده است.

قيمت تخم‌مرغ هم در روزهاي گذشته افزايش را تجربه کرده است و عليرغم اينکه دولت هيچگونه افزايش قيمتي را براي تخم‌مرغ مصوب نکرده است، اما برخي فروشندگان به صورت خودسرانه اقدام به افزايش قيمت کرده‌اند و قيمت هر عدد تخم‌مرغ به 400 تومان هم رسيده است.

گزارش‌‎هاي ميداني مهر حکايت از اين دارد که هم اکنون برخي از فروشندگان نه تنها از عرضه تخم‌مرغ به بهانه افزايش قيمت در روزهاي آينده خودداري مي‌کنند، بلکه کار به جايي رسيده است که حتي اين محصول در برخي از مغازه‌ها، تنها به مشتريان هميشگي مغازه‌داران که پاي ثابت خريد از مغازه آنها هستند، ارايه مي‌شود.

يکي از مشترياني که براي خريد تخم‌مرغ به بازار مراجعه کرده بود، گفت: وقتي از فروشندگان درخواست يک شانه تخم‌مرغ کردم، با اين جمله مغازه‌داري که همواره از او خريدهاي روزانه‌ام را انجام مي‌دهم مواجه شدم که قيمت قرار است افزايش يابد و من چند شانه‌اي تنها به مشتريان خاص خود عرضه مي‌کنم. قيمت هر شانه 20 عددي هم حدود 8 هزار تومان تمام مي‌شود.

او افزود: اين در شرايطي است که برخي از مغازه‌داران حتي تخم‌مرغ را با همين قيمت به مشتريان ارايه نمي‌کنند و از ارايه آن سر باز مي‌زنند. البته هنوز ميادين ميوه و تره‌بار به عرضه تخم‌مرغ مي‌پردازند؛ اما معمولا در ساعات ابتدايي تمام مي‌شود.

اين در شرايطي است که توليدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ همواره با کوچکترين نوساناتي در قيمت، اقدام به دپوي کالا و عدم عرضه آن به بازار مي‌کنند، به بهانه اينکه شايد بتوانند سود بيشتري نصيب خود کنند؛ در حالي که يک بار براي هميشه به اصلاح سيستم توليد خود نمي‌پردازند و البته وزارتخانه متولي توليد نيز چنين عزمي را براي حل مشکل مرغ و تخم‌مرغ به نظر مي‌رسد که نداشته باشد.

به هرحال بالا رفتن قيمت تخم‌مرغ در کشور به نظر مي‌رسد که به صورت خودسرانه از سوي برخي عرضه‌کنندگان و عمده‌فروشان بالا رفته است و البته خبرها حکايت از اين دارد که توليدکنندگان نيز در اين موضوع بي‌تقصير نبوده‎‌اند، چراکه مطابق قانون، سود عمده‌فروشي و خرده‌فروشي کالاها مشخص است و چنانچه عرضه‌کننده‌اي کالا را با نرخي بيش از سودهاي تعيين شده عرضه کند، حتما متخلف شناخته خواهد شد، بنابراين زماني که افزايش قيمت به صورت فراگير در بازار رخ مي‌دهد، به طور قطع توليدکننده با مشکلاتي مواجه است و قيمت را بالا برده است.

اين در شرايطي است که برخي توليدکنندگان نيز خود اقدام به اين افزايش خودسرانه قيمت کرده‌اند و اين گونه است که بازار به دليل همين افزايش قيمت، متشنج شده است. در حاليکه در ميادين ميوه و تره بار که بر روي آن نظارت مستقيم صورت مي‌گيرد، چنين اتفاقاتي رخ نمي‌دهد. البته در اين ميان شايد بازرسي‌ها را نيز بايد قويتر کرد تا متخلفان جرات چنين افزايش‌هاي خودسرانه قيمتي را نداشته باشند.

بررسي‌هاي ميداني مهر از ميادين ميوه و تره‌بار حکايت از آن دارد که هم اکنون بسته 6 عددي تخم‌مرغ 2000 تومان، بسته 9 عدد 2800 تومان، بسته 12 عددي 3300 تومان و بسته 15 عددي 3700 تومان است. در حاليکه هم اکنون هر عدد تخم‌مرغ از سوي برخي از فروشندگان در سطح شهر حتي به قيمت 400 تومان هم عرضه مي‌شود که بايد براي اين بازار فکري کرد.


منبع: بولتن نيوز
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره هر عدد تخم‌مرغ 400 تومان شد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تخم مرغ ، گراني ، قيمت ، تخلف در بازار