مسبی
تصميم انگليس براي استقرار هواپيماهاي جنگي در خليج فارس

تصميم انگليس براي استقرار هواپيماهاي جنگي در خليج فارس

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: سیاوش
در حالي که دقيقاٌ يک هفته پيش گزارش رسانه ها از عدم تمايل دولت انگليس براي وارد شدن به يک درگيري احتمالي در منطقه خاورميانه حکايت داشتند، يک روزنامه انگليسي امروز از تصميم اين کشور براي مستقر کردن بخشي از ناوگان نيروي هوايي خود در منطقه خليج فارس پرده برداشته است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه انگليسي «اينديپندنت» با انتشار گزارشي مدعي شده دولت انگليس قصد دارد شماري از هواپيماهاي جنگنده خود را در منطقه خليج فارس مستقر کند.

به نوشته اين روزنامه، اين تصميم در پي تقاضاي امارات متحده عربي از انگليس براي تقويت حضور انگليس در منطقه انجام مي شود تا از اثرات منازعه ايران و اسرائيل بر سر برنامه هسته اي و نيز تنش هاي ناشي از انقلاب هاي عربي و اوضاع سوريه مصون بماند.

به نوشته اين روزنامه، تصميم نهايي درباره اعزام يا عدم اعزام اين جنگنده ها در اين زمان حساس، توسط «ديويد کامرون»، نخست وزير انگليس و پس از مذاکره بيشتر با حاکمان دوبي و ابوظبي اتخاذ خواهد شد و اعلام رسمي آن نيز در آينده اي نزديک خواهد بود.

در همين راستا، «فيليپ هوماند»، وزير دفاع انگليس روز گذشته اعلام کرد دولت هاي اروپايي بايد آماده باشند تا نقش مهمتري در رابطه با خاورميانه و شمال آفريقا بر عهده بگيرند. در همين حال، ايهود باراک، وزير جنگ رژيم صهيونيستي نيز اعلام کرده به طور کامل از اين تصميم دولت انگليس آگاه بوده و از آن حمايت مي کند.

روزنامه اينديپندنت اشاره مي کند که دولت انگليس تاکنون اسرائيل را به خويشتنداري درباره برنامه هسته اي ايران دعوت کرده؛ اما يکي از اهداف اين دولت از اعزام نيروي هوايي خود به خليج فارس، تدارک ديدن تدابير احتياطي براي شرايطي است که ايران اقدام به بستن تنگه هرمز کند.

با اين حال، وزارت دفاع انگليس در بيانيه اي رسمي اعزام اين هواپيماها را صرفاٌ بخشي از تبادلات نظامي عادي با امارات و نشانگر تعهد انگليس به امنيت اين شيخ نشين دانسته و هرگونه ارتباط اين موضوع با مسئله هسته اي ايران را رد کرده است.

در اين بيانيه آمده است: «اين تحولات به سبب نگراني ما از برنامه هسته اي ايران انجام نمي پذيرد. ما همچنان آشکارا بيان مي کنيم که دولت انگليس اعتقاد ندارد اقدام نظامي عليه ايران، در اين زمان مسير مناسبي باشد. با اين حال، هيچ گزينه اي از روي ميز کنار نرفته است».

به هر حال، هدف از اين اقدام هر چه که باشد، نشانگر اين است که بر خلاف گزارش هاي هفته گذشته مبني بر اينکه انگليس ديگر تمايلي به وارد شدن به درگيري ها در منطقه خاورميانه ندارد، اين کشور همچنان به شيوه هاي مختلف در حال دنبال کردن برنامه هاي مداخله جويانه خويش است.

علاوه بر اين، ذکر اين نکته نيز ضروري است که از سال ها پيش تاکنون، دولت هاي غربي همواره از بزرگنمايي «تهديد ايران» به منظور متقاعد کردن دولت هاي عرب منطقه به پذيرش مداخلات خود استفاده کرده اند. اين بار نيز به نظر مي رسد دقيقاً در همين راستا، دولت انگليس سعي دارد در زماني حساس که منطقه پتانسيل تحولات متعددي را در خود دارد، بار ديگر نسبت به افزايش حضور در آن اقدام کند.


منبع: تابناک
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تصميم انگليس براي استقرار هواپيماهاي جنگي در خليج فارس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: انگليس ، خليج فارس ، ديويد کامرون ، ايران و اسرائيل ، برنامه هسته اي