مسبی
7 خطر پيش روي مردان بالاي 40 سال

7 خطر پيش روي مردان بالاي 40 سال

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: شاهنگ
چت با صاحب مقاله: شاهنگ
دلايل عمده مرگ و مير مردان در دوران ميانسالي و پس از آن عبارتند از: بيماري هاي قلبي- عروقي، سرطان، جراحات غير عمدي، سکته مغزي، ديابت، بيماري هاي تنفسي، خودکشي و آلزايمر.
7 خطر پيش روي مردان بالاي 40 سال
عرش نيوز :
براي کاهش خطر مرگ در اثر اين عوامل، از 7 عامل زير دوري کنيد:

تجرد و تنهايي
بررسي هاي متعدد نشان مي دهند که مردان متاهل به ويژه در دهه 50، 60 و 70 زندگي خود از سلامتي بيشتري برخوردارند و ميزان مرگ و مير آنها نسبت به مرداني که هرگز ازدواج نکرده اند، جدا شده و يا همسران آنان فوت کرده اند، کمتر است. خطر مرگ در اثر بيماري هاي قلبي- عروقي در مرداني که هرگز ازدواج نکرده اند، 3 برابر بيشتر از ساير مردان است. بعد از 50 سالگي وضعيت سلامتي مردان جدا شده نسبت به مردان متاهل به سرعت افت مي کند.
چه رازي در حلقه ازدواج نهفته است؟
تحقيقات نشان مي دهند که ازدواج، استرس و افسردگي را کاهش داده و در نتيجه از ابتلا به بيماري هاي مزمن پيشگيري مي نمايد. مردان غير متاهل معمولا عادات غذايي نامناسبي را دنبال مي کنند، کمتر به پزشک مراجعه مي کنند و رفتارهاي پرخطر بيشتري دارند. البته متخصصان معتقدند که مجرد بودن بهتر از ازدواج و روابط ناموفق است. ازدواج در مردان بالاي 25 سال موجب افزايش طول عمر مي شود و هر چه طول مدت ازدواج طولاني تر باشد، اثرات مثبت آن بر سلامتي بيشتر است.
افراط در استفاده از وسايل الکترونيکي
روانشناسان معتقدند که اعتياد به اينترنت، تلويزيون و بازي هاي کامپيوتري موجب کاهش عادت هاي درست مانند تحرک، ارتباط با طبيعت و روابط اجتماعي مي شود. دوري از جامعه خطر افسردگي و زوال عقل را افزايش مي دهد و شيوه زندگي موسوم به <بيماري نشستن> موجب بالا بردن خطر بيماري هاي قلبي، ديابت نوع دو، چاقي و مرگ زودرس مي شود.
در مطالعه اي در استراليا که در سال 2012 بر روي بيش از 220000 فرد بزرگسال 45 سال به بالا انجام شد، مشخص گرديد که نشستن به مدت 11 ساعت در روز، خطر مرگ در 3 سال آينده را 40 درصد افزايش مي دهد. متخصصان معتقدند که نشستن و استفاده از کامپيوتر و تلويزيون، بيش از3 ساعت در روز، احتمال ابتلا به بيماري هاي مزمن و مرگ ناشي از آنها را افزايش مي دهد. محققان استراليايي مي گويند: برخاستن و تحرک به مدت 5 دقيقه در هر ساعت اثرات بسيار مثبتي بر وضعيت سلامتي بدن دارد.
اشعه ماوراء بنفش خورشيد
بر اساس يافته هاي موسسه بين المللي پوست، مردان در سنين 40 سال به بالا با بيشترين آسيب ناشي از اشعه ماوراء بنفش روبرو مي باشند. مردان 2 برابر زنان به سرطان پوست مبتلا مي شوند و در اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند و 6 مورد از 10 مرد ملانوما (کشنده ترين نوع سرطان پوست) در مردان بالاي 50 سال مشاهده مي شود.
مردان بيشتر از زنان تمايل به ورزش در محيط باز دارند، موهاي کوتاه تري داشته و از پوشش کمتري استفاده مي کنند. متاسفانه در اين گروه سني، بيماري هاي بدخيم به موقع تشخيص داده نشده و درمان نمي شوند زيرا معاينات فردي و مراجعه به پزشک در اين سنين کم انجام مي گيرد. همچنين اين مردان از عوامل محافظتي در برابر آفتاب استفاده نمي کنند و موارد بدخيم معمولا در سنين بالاي 65 سال تشخيص داده مي شوند.
تغذيه نامناسب
تغذيه نامناسب با بيماري هاي قلبي، ديابت و سرطان (اولين علت مرگ در مردان بالاي 40 سال) در ارتباط است. مردان جوان اغلب از گوشت قرمز، غذاهاي آماده و ميان وعده هاي ناسالم استفاده مي کنند که منجر به افزايش وزن، کلسترول بالا و پرفشاري خون مي شود.
بر اساس آمار مرکز پيشگيري و کنترل بيماري ها ، در فاصله سال هاي 2000 تا 2010، درصد چاقي مردان از 27.5 درصد به 35.5 درصد رسيده است.
انجمن رژيم شناسان امريکا براي مردان بالاي 50 سال کم تحرک، روزانه 2000 کالري و براي مردان فعال، 2400 کالري انرژي توصيه مي کند.
عدم دقت در رانندگي
تصادفات اتومبيل معمولا در ميان مردان بيشتر از زنان مشاهده مي شود و مرگ ناشي از اين حوادث در دهه 50 و 60 زندگي مردان 2 برابرزنان است. صدمات غير عمدي اولين علت مرگ در مردان 40 تا 44 سال، سومين علت در مردان 45 تا 64 سال و هشتمين دليل در مردان بالاي 65 سال است. در مردان ميانسال، مرگ بيشتر ناشي از خوابيدن پشت فرمان، تجاوز از سرعت مجاز، تصادفات در چهارراه ها و يا در نيمه شب مي باشد. بر اساس مطالعات، مردان در دوره سالمندي رانندگي ايمن تري نسبت به دوران جواني دارند.
افسردگي درمان نشده
اگرچه زنان 3 برابرمردان اقدام به خودکشي مي کنند اما بر اساس آمارهاي موسسه پيشگيري از خودکشي امريکا، خودکشي در مردان اغلب به مرگ منتهي مي شود. در سال 2009، 79 درصد کل موارد خودکشي به مردان اختصاص داشت. ميزان خودکشي در مردان بالاي 65 سال افزايش مي يابد (7 برابر زنان در همين سنين). بيش از60 درصد مرگ هاي ناشي از خودکشي به دليل افسردگي شديد مي باشد. دوري از جامعه و از دست دادن همسر از ديگر عوامل موثر در اقدام به خودکشي در مردان است.
مردان اغلب افسردگي را با ناراحتي يکسان مي دانند در حالي که شايع ترين علايم افسردگي عبارتند از: خستگي، خواب زياد، آشفتگي، بي قراري، عدم تمرکز، تحريک پذيري و تغيير در اشتها يا خواب.
متخصصان انستيتو ملي سلامت روان معتقدند که افسردگي در هر سني قابل درمان است و اغلب بيماران به درمان پاسخ مي دهند.
سيگار
اثرات منفي سيگار بر کسي پوشيده نيست اما با افزايش سن اين عوارض تشديد مي شوند. مردان سيگاري بالاي 65 سال، 2 برابر بيشتر از سايرين در اثر سکته مغزي جان خود را از دست مي دهند. مصرف سيگار عامل 90 درصد از موارد ابتلا به بيماري هاي مزمن انسدادي ريوي (چهارمين دليل مرگ در ميان مردان و عامل 80 تا 90 درصد موارد سرطان ريه) است.
همچنين سيگار موجب افزايش خطر ابتلا به آلزايمر(ششمين علت مرگ) مي شود. ترک سيگار در سالمندان بسيار کمتر از جوانان سيگاري مشاهده مي شود. صرف نظر از سني که اقدام به ترک سيگار مي کنيد، خطربيماري هاي قلبي بعد از 1 سال به نصف مي رسد. خطر سکته مغزي، بيماري هاي ريوي و سرطان نيز به سرعت کاهش مي يابد.
با ارسال امتياز از ما حمايت کنيد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 7 خطر پيش روي مردان بالاي 40 سال نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دلايل عمده مرگ و مير مردان ، مرگ و مير مردان ، بيماري هاي قلبي ، عروقي ، سرطان ، جراحات غير عمدي ، سکته مغزي ، ديابت ، بيماري هاي تنفسي ، خودکشي ، آلزايمر