مسبی
غربي‌ها درباره رسوايي جنسي در BBC چه مي گويند؟

غربي‌ها درباره رسوايي جنسي در BBC چه مي گويند؟

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
سرويس بين الملل پايگاه 598 - قوانين اجتماعي و رفتار جنسي در بريتانيا در دهه هاي شصت و هفتاد در حال تغيير بود و در کنار آزادي هاي جديد، فرصت هاي بسياري براي را سوء استفاده هاي جنسي پديد مي آورد. جيمي سويل بنا بر شغل خود در دنياي سرگرمي هاي محبوب، توانسته بود به انبوه کثير ستارگان جواني بپيوندد که درگير آسيبهاي شرايط اجتماعي جديد شده بودند. البته درباره سويل، اين آسيب ها براي اطرافيان وي رخ داده بود.اندرو اُهاگان، نويسنده انگليسي مي گويد:«جيمي سويل را مردم جيمي سويل کردند. من هم او را دوست داشتم. او را قهرمان خود مي دانستم... ساختار تفريحي کشور باعث شده بود که او احساس امنيت کند. اين تقصير شخص خاصي نيست!»


شهرت وي باعث شده بود ارتباط او با مردم، مخصوصا مردمي که مخاطب او در کارهاي خيرخواهانه بودند تا از محل درآمد شهرت خود به آنان انتفاعي برساند، بيشتر و بيشتر شود: دانش آموزان –مخصوصا دخترهايي که مشکلاتي داشتند، بيماران بيمارستان هاي اعصاب و روان، و واحد معلولين نخاعي!

او به قدرت فراواني دست يافته بود! قربانيان اون معمولا افرادي بودند که کسي حتي فکرش را نيز نمي کرد... مثل معلولين جسمي که نمي توانستند خود را از دست او رها کنند. وقتي اتهامات او در يک برنامه تلويزيوني افشا شد، به ناگاه سيل عظيمي از شکايت ها از سوي زناني سرازير شد که زماني، در اتاق رخت کن بي بي سي، در مدرسه، در بيمارستان هايي که از آنها ديدن کرده بود، و... مورد سوء استفاده و اذيت و آزار وي قرار گرفته بودند. تعداد اين افراد به گفته پليس تا کنون به 300 نفر رسيده است که بايد ادعاهاي آنان بررسي شود.

يکي از اعضاي سابق هيئت رئيسه بي بي سي مي گويد در اواخر دهه نود، بيشتر کادر بي بي سي سويل را به عنوان شخصيتي چندش آور مي شناختند و به او اجازه نمي دادند در برنامه خيريه براي کودکان نيازمند شرکت کند. البته اين موضوع هيچگاه شک پليس را بر نيانگيخت. نکته جالب توجه اين است که شکايات زيادي در طول اين سالها از سويل به ثبت رسيده بود ولي هيچ کدام توسط پليس جدي گرفته نشده بودند. رئيس پليس لندن در اين خصوص با عذرخواهي از مردم عنوان کرد پليس نتوانسته بود تيپ شخصيتي جيمي سويل را در کنار اين اتهامات قرار دهد و از آنها نتيجه صحيح بگيرد و وي را محکوم کند.

رسوايي هايي از اين دست، مانند تجاوز کشيشان به کودکان، مردم را درباره فرزندان خود حساس تر کرده است اما با اين حال، تجاوز به کودکان زير سن قانوني [جنسي] هنوز هم يکي از اصلي ترين مسائل کشورهاي غربي نظير انگليس است. سيستم حفاظت از کودکان در انگليس، تا کنون نتوانسته است جلوي اين وقايع را بگيرد. زيرا اين سيستم مبتني بر اين است که کودکان، خود از خطر بالقوه يا بالفعلي که تهديدشان مي کند يا اتفاقاتي که برايشان افتاده است سخن بگويند؛ ولي اکثر کودکان ترجيح مي دهند ساکت بمانند.

اين ماجرا ضربه بزرگ و جبران ناپذيري به وجهه ي بي بي سي وارد آورده است. در اين ميان، سايت ها و اشخاص مختلف در رابطه با اين ماجرا رويکرد متفاوتي داشته اند. سايت اوپن دموکراسي، در مطلبي به قلم آنتوني بارنت مي نويسد تنها چيزي که مي تواند بي بي سي را نجات دهد اين است اين موسسه خود را فقط متعلق و پاسخگو به افرادي بداند که به آن اعتماد دارند، تحسينش مي کنند، و مخارجش را مي پردازند!

به عقيده برخي، رسوايي جنسي جيمي سويل که بدترين ضربه را بر پيکره بي بي سي وارد ساخته است، اين احتمال را به ذهن مي رساند که مسئولين بي بي سي از باند مفسدين جنسي مشغول به کار در اين شبکه بي اطلاعند. اينگونه است که مسئولين اين شبکه خود واقفند رفتار بي بي سي يعني فرهنگ و اعمال آن، در تمام اين سالها موجب بروز اعمال ننگ آوري شبيه به ماجراي سويل شده است. اين مسئله پرسشها و بي اعتمادي هاي فراواني را براي مخاطبين برنامه هاي اين شبکه به وجود آورده است.

نمونه برخورد ديگر رسانه ها اين است که تلويحا منشاء اين مسئله را نظام اجتماعي غرب ميدانند و به همين دليل، خود را مصون از اين وقايع نمي دانند. به عنوان نمونه گاردين مي نويسد اتفاقي که در بي بي سي افتاده است تاسف بر انگيز است اما بايد به خاطر داشته باشيم که ما نيز بهتر از آن نيستيم!

برخي ديگر تاکيد دارند که اين مسئله فقط به بي بي سي برنمي گردد. سوال اين است که چرا بايد رفتاري چنين زننده از يک شخصيت که بين مردم محبوب و مشهور است، با وجود قرايني دال بر وقوع جرمهاي متعدد، مسکوت بماند و بعد از مرگ وي افشا شود؛ و اين در حالي باشد که برخي سعي دارند از اهميت موضوع بکاهند و اتهامات وارده را صرفا قابل بررسي عنوان کنند. در طول تاريخ فعاليت شبکه بي بي سي، رسوايي هاي ديگري نيز بوده اند که گاهاً به طرز مشکوکي از پيگيري مصون مانده اند.

کلام آخر اينکه هرکسي که فکر مي کند بي بي سي جزئي از تاريخ طلايي خود را سپري مي کند، بايد بيشتر به مطالعه تاريخ بپردازد.


منبع: بولتن نيوز
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره غربي‌ها درباره رسوايي جنسي در BBC چه مي گويند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: BBC ، بي بي سي ، رسوايي اخلاقي ، رسوايي جنسي ، انگليس