مسبی
نگاهی به هنر منظره نگاری در تاریخ-  3

نگاهی به هنر منظره نگاری در تاریخ- 3

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: سانا 19
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

ادمه ی قسمت دوم
.....نقاشان فرانسوی ها آرامتر به نقاشی منظره گرویدند ولی از سالهای 1830 به بعد کمیل کورو و دیگر نقاشان مکتب باربیزن شیوه ی معروف منظره نگاری فرانسوی را خلق کردند که حدود یک قرن پیشرو هنر نقاشی در اروپا شد .نقاشان امپرسیونیستی و پست امپرسیونیستی با خلق منظره هایی در فضای باز برای اولین بار منظره نگاری را به عنوان شیوه ی نو و انقلابی در هنر نقاشی مطرح کردند. از جمله ی این هنرمندان می توان به کلود مونه،کامیل پیسارو،آلفرد سیسلی،ونسان ون گوگ،ماتیس،پل سزان و دیگران اشاره کرد.
در اروپا همچنان که جان راسکین گفته است منظره نگاری هنر عمده و غالب قرن 19-م بود و در نتیجه ی آن مردم در این دوران توانایی تحسین زیبایی طبیعت را یافتند و باور کردند که منظره نگاری جزء جدانشدنی نیاز روح انسان است.کلارک درنوشتار تحلیلی خود می نویسد:در زیربنای شیوه ی اروپاییها برای تبدیل کردن پیچیدگی طبیعت به یک طرح چهار باور اساسی وجود داشت:باوربه نمادهای خاص،کنجکاوی در مورد وقایع طبیعت،آفریدن آثار رویایی یا خیالبافانه برای غالب آمدن به ریشه های ترسهای عمیق از طبیعت و باور به یک دوره ی طلایی وهماهنگی و نظم که می توان آنرا بدست آورد.
در آمریکا مکتب رودخانه ی هادسون در قرن 19-م شناخته شده ترین جریانیست که هنر منظره نگاری در آن بسط یافت.نقاشان این مکتب با هدف نمایاندن وسعت طبیعت آثار بسیار بزرگ آفریدند .موسس این مکتب توماس- کل بود که فلسفه ی نقاشیهایش بسیار نزدیک به نقاشیهای اروپاییها بود .نوعی ایمان شخصی به اینکه مشاهده و تعمق در زیباییهای طبیعت باعث رضایتمندی روحی خواهد شد.

· بعد از جنگ جهانی اول هنر منظره نگاری هر چند نفوذی کمتردر میان هنرمندان داشت ولی نقاشان مطرح بسیاری همچنان تا به امروز با روشهای متنوع به خلق منظره پرداخته اند از میان این نقاشان می توان به نیل ولیور،آلکس کتز،میلتن اوری،پیتر دیگ آندرو ویت،دیوید هاکنی و سیدنی نلان اشاره کرد .
و اینک به معرفی چند اثر محبوب و مشهور منظره خواهیم پرداخت:

· نقاشی تالاب برگارد در لارکس اثر دلا کروا 1863-1798نقاش دوران رومانتیک فرانسه که از با ارزشترین نقاشیهای منظره تاریخ محسوب می شود.دلاکروا معروف است به استفاده از رنگهای هیجان انگیزو بیانگرایانه که نقاشان امپرسیونیستی بسیاری ازاو تاثیر پذیرفته اند.
نقاشی موج نهم اثر ایوان آیوازوسکی (1900-1817) نقاش روسی-ارمنی که دلا کروا از او به تحسین یاد کرده و ترنر او را نابغه دانسته است.نام آیوازووسکی عمیقا به دریا پیوند یافته است او نقاش دریا بود و زیبایی وصف ناپذیر دریا را با حس وبیانگری قوی کشیده است او به آزادی عشق می ورزید و همین شخصییت درونی او در کشیدن هیجان انگیز آبهای دریا متجلی شده است.
دریای خشمگین در کنار صخره اثر گوستاو کوربه(1819-1877) نقاش واقع گرای فرانسوی است . او در سال 1839 به پاریس رفت ودر موزه ی لوور پاریس به مطالعه و کپی برداری از کارهای کاراواجیو پرداخت در سال 1847 به هلند سفر کرد مطالعه ی هنر رامبرانت و فرانس هالس اراده و باورش را به اینکه یک نقاش باید اتفاقات محیط خود را به تصویر کشد راسخ تر کرد.او در آثارش سعی داشته که صحنه هاو فیگورهای خود را چنان که هستند بنماید و واژه ی رئالیسم را برای توصیف علاقه مندی خود به بیان شرایط واقعی زمانه ی خود برگزیده است .از سویی کارهای او هر چند تجسمی واقع گرایانه دارند ولی زیربنای ادراکی مهیج ومتفکرانه ای رادر خود محفوظ داشته اند.
دره ی مکزیک اثر جوزه ماریا ولاسکو 1912-1840 نقاش معروف مکزیکی است او مناظر زیبای کشورش را از جمله دره ی مکزیک را از زوایا و دیدهای مختلف کشیده است.نقاشیهای او در نمایشگاه پاریس در سال 1889 مقام اول را از آن خود کردند .همچنین مدال طلای نمایشگاههای بین المللی Bellas Art را در سالهای 1874 و 1876 دریافت کرده است .آثار او ساکت و صمیمی می نمایند از او بیش هر 400 اثر رنگ روغن برر جای مانده است.او همچنین با مداد و آبرنگ نیز کار کرده است
سپیده دم بعد از طوفان اثر ویلیام ترنر نقاش انگلیسی که با نبوغ خود تاثیرات نوررا با بیانگری مختص خود در آثارش نمایان می ساخت.او نقاشی نابغهای بود که اکثرا با آبرنگ کار می کرد و آثارش بسیار زودهنگام نشانه های آبستره –اکسپریونیستی را در خود نمایان ساخت .برخی هیجانات ضربه قلم موهای او را به ونگوگ نسبت داده اند .
·
نقاشی کانال لانگ در سنت مام-اثر آلفرد سیسلی1899 1839-نقاشی انگلیسی است که در در زمان اقامتش در پاریس با مونه،رنوار و فردریک بازیل ملاقات نمود او صرفا نقاش منظره بود و هم مسیر کورو وکلود مونه.او توانست لطیف ترین ظرافتهای طبیعت را در آثار امپرسیونیستی خود بیافریند.
نیلوفرهای آبی ،احساس -طلوع خورشیدو دشت لاله ها سه اثر معروف کلود مونه نقاش فرانسویست1036-1840 او موسس جنبش امپرسیونیستها بود و مشهور است به خلق مجموعه نقاشیهای مناظری که آثار تغییرات شرایط جوی از جمله تغییرات نور ورنگ در آنها نمایان می شود مجموعه کارهای نیلوفرهای آبی او بسیار معروف هستند.
کوه سنت ویکتور اثر پل سزان 1839–1906 نقاش فرانسوی پست امپرسیونیست که او را پدرجنبش نوین هنر قرن بیستم نامیده اند آثارو شیوه ی او مسیر انتقال هنر به سوی کوبیسم و شیوه های نو را فراهم نمود.باور بر این است اثر کوه سنت ویکتوراولین ساختمانبندی تفکرات جنبش کوبیسم را در خود دارد.
منظره از آثارزیبای ریچارد دایبنکرن( 1993 -1922 )است نقاشی که در پورتلند زاده شد ودو یال بعد خانواده ی او به آمریکا مهاجرت کردند.آثاراولیه او وابسته به جنبش آبستره –اکسپرسیونیسم بود او سپس به نقاشی فیگوراتیو روی آورد با شیوه ای که آنرا منتقدین هنری پل ازتباطی بین کارهای ماتیس و آثار آبستره اکسپرسینونیستی می دانند .ولی مشهورترین مجموعه ی کارهایش Ocean Park است که با شیوه ی خاص آبستره ی هندسی کار کرده است وزمینه ی کار او منظره ی فضایی است که ازپنجره ی استودیوش آنرا کشیده است.
پایانمنبع:
امتیاز دهی به مقالهنگاهی به هنر منظره نگاری در تاریخ-  3
نگاهی به هنر منظره نگاری در تاریخ-  3
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به هنر منظره نگاری در تاریخ- 3 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر ، تاريخ نر ، منظره نگاري ، هنر منظره نگاري ، تاريخ هنر منظره نگاري