مسبی
سفر به سوئيس ايران

سفر به سوئيس ايران

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
ايرانگردي - سفر به سوئيس ايران

اين روزها دنا کوهنوردان بسياري را به خود مي بيند. استان چهار محال و بختياري که در اغلب روزهاي سال،سردترين نقطه کشور است در تمام فصول زيبايي هاي منحصر به فرد و ديدني دارد، اما برف، يخ و کوهستان اولين مفاهيم زندگي مردم چهارمحال و بختياري است که خيلي زود با آن آشنا مي شوند...
چهارمحال و بختياري تقريبا هفت ماه از سال برف دارد و به اعتقاد کارشناسان گردشگري همين قابليت زمينه بسيار خوبي براي گردشگران ورزشي است.

کوهرنگ
کوهرنگ در شمال غربي استان چهارمحال و بختياري واقع شده است و از زيباترين و خوش آب و هواترين مناطق اين استان محسوب مي شود. پيست اسکي چلگرد در اين شهر قرار دارد که يکي از مراکز اسکي معروف کشور است. پيست چلگرد در دامنه کوه کارکنان چلگرد، مرکز کوهرنگ، قرار دارد و سالانه ميزبان خيل عظيمي از ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش اسکي است.

فارسان
فارسان يکي از شهرستان هاي استان چهارمحال و بختياري و بخشي از پيکره پرجاذبه ايران زمين است که داراي ويژگي ها و قابليت هاي کم نظيري است. فارسان، مهم ترين کانون شهري در قلمرو سردسير عشاير هفت لنگ بختياري است و ييلاق عشاير بختياري محسوب مي شود. در زمان حکومت آل بويه اين شهر مرکز فرماندهي حکام بود که هنوز قلعه هايي به نشانه اقتدار و سلطه خوانين در منطقه از آن زمان باقي مانده است. يکي از ديدني هاي جالب منطقه فارسان، کوچ طوايفي از ايل بختياري است. تماشاي کوچ عشاير و نقل مکان چندين ايل با کليه مايملک با چهار پايان و مراسم حين اين تغيير محل، بسيار ديدني است.

اردل
اردل در فاصله 86 کيلومتري بروجن و 95کيلومتري جنوب غربي شهرکرد، در مسير جاده ارتباطي استان خوزستان به استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.

در ميان ايلات و عشايري که در مناطق اطراف اين شهرستان زندگي مي کنند، صنايع دستي رواج زيادي دارد که از آن جمله مي توان به بافت انواع قالي هاي محلي، گليم، جاجيم، چوقاي محلي، پشتي، خورجين، سياه چادر، نمکدان و سفره آردي اشاره کرد.

پيرغار و کتيبه هاي تاريخي اش
در 32 کيلومتري شهرکرد، به شهرستاني به نام فارسان مي رسيد، پنج کيلومتر مانده به فارسان، روستايي به نام ده چشمه وجود دارد. در اين روستا مجموعه طبيعي- تاريخي پيرغار با چشمه هاي پرآبي که دو کتيبه تاريخي را فرا گرفته، در جلوه گري مي کند. آب همچون دانه هاي مرواريد از اين چشمه سرازير و آبشاري بلند از آن ساخته است.
در اين مکان طبيعي دو کتيبه تاريخي که قسمتي از حوادث دوران مشروطيت را نقل مي کند بر صخره سنگ ها حک شده است. قبل از رسيدن به فارسان در يک سه راهي، تنها 15کيلومتر راه را به سوي شهر جونقان طي کنيد، تا به اين مکان برسيد.


منبع: سايت آکاايران
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره سفر به سوئيس ايران نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: شهرکرد ، کوهرنگ ، اردل ، فارسان ، چهارمحال و بختياري ، گردشگري ، بروجن ، پيرغار