مسبی
دامنه‌ نوسانات ارز تا پايان سال بسيار محدود خواهد بود

دامنه‌ نوسانات ارز تا پايان سال بسيار محدود خواهد بود

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: افشینی
چت با صاحب مقاله: افشینی
سخنگوي مرکز مبادلات ارزي گفت: با توجه به اين‌که بانک مرکزي يک سازمان حرفه‌اي و تخصصي است و پيش‌بيني‌هاي لازم را در مورد نرخ ارز تا پايان سال دارد مي‌توانيم بگوييم آن چيزي که پيش‌بيني‌هاي ما نشان مي‌دهد اين است که دامنه‌ي نوسانات ارز تا پايان سال 91 براساس برآورد‌هاي ما بسيار محدود خواهد بود.

صمد کريمي سخنگوي مرکز مبادلات ارزي در گفت‌وگو با خبرنگار بانک خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي پيش‌بيني نرخ ارز و با بيان اينکه اقتصاد يک موضوع بسيار پيچيده‌اي است گفت: نرخ ارز، نرخي نيست که ما از الان بگوييم که دامنه‌اش چگونه خواهد بود.

وي ادامه داد: اين خود آن علامت و سيگنال مثبت را به صادر‌کنندگان، وارد‌کنندگان، فعالان اقتصادي و مصرف‌کنندگان، دولت، مجلس و به تمام نهادها مي‌دهد که بتوانند انشا‌الله براي سال آتي تصميمات صحيح اقتصادي و برنامه‌هاي توسعه‌اي را انجام دهند.

وي گفت: پيام ما به توليد‌کنندگان، مصرف‌کنندگان، سرمايه‌گذاران، وارد‌کنندگان و فعالان اقتصادي اين است که مطمئن باشند که بانک مرکزي به هيچ عنوان به دنبال نوسانات شديد نرخ ارز در اقتصاد بازار ارز ايران نيست، بلکه هدفش اين است که در چارچوب نظام نرخ ارز شناور نوسانات را کنترل و مديريت کند .

کريمي ادامه داد: سمت‌و‌سوي نرخ ارز براساس مولفه‌هاي اقتصادي و غيراقتصادي تعيين مي‌شود که بانک مرکزي در چارچوب‌هاي قانوني خود و به عنوان يک سازمان تخصصي اين کار را انجام مي‌دهد.

سخنگوي مرکز مبادلات ارزي با بيان اينکه طي يک ماه گذشته شاهد بوديم که نوسانات نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزي کشور بسيار محدود بود، افزود: ضمن اين‌که ما به سمتي مي‌رويم که عمده تقاضاها از طريق بازار بين بانکي و مرکز مبادلات ارزي کشور پوشش داده مي‌شود، همچنين انتظار داريم دوباره برگرديم به آن دوراني که اختلاف بين نرخ مبادله‌اي و نرخ ارز در شبکه‌ي صرافي‌هاي مجاز با هم تفاوت چنداني نداشته باشد.

وي در ادامه با بيان اينکه همکاران ما در شبکه صرافي‌هاي مجاز سعي خواهند کرد که نرخ خودشان را با نرخ مرکز مبادلات ارزي کشور همگرا کنند گفت: همه دست‌اندرکاران و فعالان اقتصادي، مالي و بانکي، صرافان، صادر‌کنندگان، وارد‌کنندگان و توليد‌کنندگان بايد با نهادهاي قانوني که تخصص لازم را در مديريت نرخ ارز دارند، هماهنگ باشند و انشالله در راستاي سياست‌هاي بانک مرکزي و همگرايي با نرخ اعلامي از سوي بانک مرکزي اقدام کنند.

سخنگوي مرکز مبادلات ارزي گفت: به عنوان بانک مرکزي با توجه به سياست‌هاي ارزي و مالي تصور مي‌کنيم که انگيزه لازم را جهت تشويق و جهش صادرات انجام داديم و منتظريم اين جهش صادراتي که اتفاق افتاده ارز‌هايش در راستاي خدمت به بخش توليد و اقتصاد ايران باشد.
منبع:
ايسنا
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره دامنه‌ نوسانات ارز تا پايان سال بسيار محدود خواهد بود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ارز ، قيمت دلار ، نوسانات قيمت ،