مسبی
روش‌هاي هوشمندانه براي جلوگيري از سفيد‌شدن موها

روش‌هاي هوشمندانه براي جلوگيري از سفيد‌شدن موها

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: شاهنگ
سفيد شدن موها در سنين پايين از جمله مسائل بسيار شايع مربوط به سلامت است ‌که در بين همه جنسيت‌ها چه مرد و چه زن اهميت بالايي دارد و گاهي ميان افراد زير 20 سال نيز ظاهر مي‌شود. البته طبيعي است که اين مشکل بيشتر خانم‌ها را اذيت کند.
بيشتر پزشکان و متخصصان بهداشت و سلامت بر اين باورند افزايش روند سفيد شدن سريع موها که حالا نگران‌کننده هم شده است در نتيجه آلودگي‌هايي است ‌که از محيط‌زيست به طبيعت و سپس به بدن انسان نفوذ مي‌‌کنند و از جمله مسائلي مانند غذاها، خورا‌کي‌هاي مصرفي و زندگي پراسترس روي مي‌دهند. با اين حال، روش‌هايي نيز وجود دارند تا موهاي خود را به‌طور طبيعي مشکي نگاه داريم يا دست‌کم سفيد شدن آن‌ها را به تاخير اندازيم. برخي از ساده‌ترين اين شيوه‌هاي مطمئن و سالم و حفظ رنگ مشکي موها در فهرست اين مطلب آمده‌اند.

از هندي‌ها کمک بگيريد

استفاده از Amla موثرترين محافظ طبيعي مو

انگور فرنگي هندي يا Amla، از مفيدترين تر‌کيبات غذايي طبيعي است ‌که مي‌توان از آن استفاده ‌کرد. شما مي‌توانيد پودر خشک اين ميوه را با ‌کمي عسل مخلوط ‌کرده و روزي 2مرتبه از آن استفاده ‌کنيد، همچنين مي‌توانيد از آبنبات‌هاي شيرين شده آن مصرف ‌کنيد. يکي ديگر از استفاده‌هاي اين ميوه، استفاده مستقيم آن روي موهاست. بد نيست موهاي خود را با پودر خشک Amla بشوييد و سپس با روغن غني شده آن‌که به‌عنوان محافظ سياهي مو شناخته مي‌شود، موهاي خود را چرب ‌کنيد. اگر مي‌خواهيد از شر شوره موي سر خلاص شويد، از مخلوط پودر اين ميوه و آبليمو استفاده ‌کنيد. اين مخلوط را به‌مدت 2 ساعت قبل از شامپو زدن، به سر خود بماليد.

نسخه مادربزرگ‌ها جواب مي‌دهد

استفاده از حنا

اگرچه بسياري از مادربزرگ‌هاي ما هنوز حنا را دوست دارند اما بسياري از جوان‌ترها رنگ قرمزي تيره‌اي ‌که حنا به موها مي‌دهد را دوست ندارند. در صورتي ‌که استفاده از حنا به جاي رنگ مو، براي پيشگيري از سفيد شدن موها توصيه شده است. براي اين ‌کار بايد مقداري برگ حنا را در روغن خردل حرارت دهيد. پيش از اين‌‌که آن را روي سرتان ماساژ دهيد، اجازه دهيد اين روغن تر‌کيبي دارويي چند ساعتي بماند تا خنک شود.

روي سرتان آشپزي کنيد

استفاده از ‌کاري و ‌کره براي مشکي ماندن موها

برگ‌هاي ‌کاري در اصل ادويه معطري هستند ‌که براي مزه‌دار ‌کردن غذاها استفاده مي‌شوند. با اين وجود، اين ماده محتوي مواد بيوشيميايي‌ است ‌که ريشه موها را محکم ‌کرده و شادابي پوست سر را افزايش مي‌دهد. سعي ‌کنيد در غذاهاي روزانه خود بيشتر از برگ‌هاي ‌کاري استفاده ‌کنيد، همچنين مي‌توانيد مقداري برگ ‌کاري له شده را با روغن نارگيل مخلوط ‌کنيد و از آن به‌عنوان تونيک ضد‌سفيد شدن مو استفاده ‌کنيد.

کره‌اي ‌که از شير خالص گاو گرفته مي‌شود نيز ماده‌اي براي جلوگيري از آغاز سفيد شدن موها شناخته شده است. اين يکي از دلايلي است ‌که پزشکان مکتب طب سنتي و گياهان باستاني هندوستان ‌که آيورودا نام دارد، بر خوردن حداقل مقدار ‌کمي ‌کره خالص ‌که از شير گاو گرفته شده باشد، به‌عنوان دارويي براي جلوگيري از سفيد شدن موها تا‌کيد ‌کرده‌اند.

از اين شامپوها بخريد

انتخاب هوشمندانه شامپو

وقتي مي‌خواهيد شامپو بخريد، به تر‌کيبات آن دقت کنيد مثلا اگر ذرات عصاره زغال، آملا، شيکا‌کاي، روي، سلينيوم و اسيد سالسيليک در آن‌ها وجود داشت آن‌ها را بخريد. اين‌ها تر‌کيبات ثابت شده مراقبت از مو هستند ‌که از شوره سر ‌که يک دليل شناخته شده سفيدي موست جلوگيري و از سوي ديگر بهداشت و سلامت بيشتر سر را تامين مي‌کند.

در طبيعت هم درمان وجود دارد

استفاده از مکمل‌هاي طبيعي مفيد براي مو

1-اسپيرولينا (نوعي جلبک دريايي):به خاطر دارا بودن مواد معدني مهم و ضروري و البته نادر و ‌کلروفيل موجود در آن که يک نوع تونيک موي مشهور است.

2-پروتئين و آمينو اسيدها: پروتئين و آمينواسيدهاي بدن خود را با مصرف متعادل گوشت قرمز، ماهي، شير، سبزي‌ها و حبوبات افزايش دهيد. آمينو اسيدهايي مانند سيستين و تيروزين در بسياري از فرآورده‌هاي ضد‌سفيدي مو يافت مي‌شوند ‌که بر اثربخشي آن‌ها تا‌کيد شده است.

3-ويتامين E: وجود اين ويتامين براي مراقبت بيشتر از ايمني پوست سر و سالم نگه داشتن ريشه موها، ضروري است. منابع توصيه شده اين ويتامين عبارتند از، جوانه‌ها، اسفناج، تخم‌مرغ، شير، ‌کره، آجيل‌ها و روغن‌هاي نباتي.

ماساژ‌هاي گياهي

افزايش جريان خون در پوست سر

اغلب اوقات، پوست سر به دلايل وراثتي يا بالا بودن سطح استرس و مشکلات روحي، از ‌کمبود جريان خون رنج مي‌برد. اين مسئله به تامين مواد مغذي پوست آسيب وارد مي‌سازد و سبب افزايش ناگهاني تعداد موهاي سفيد مي‌شود. براي ممانعت از اين رويداد، جريان خون را در پوست سرتان با ماساژهاي منظم سر خود افزايش دهيد. اين عمل به‌عنوان يک راهبرد مفيد تاثير بسيار خوبي دارد، به اين معنا ‌که اضطراب‌ها و تنش‌ها را ‌کم ‌کرده و به شما براي بهتر‌شدن جريان خون ياري مي‌رساند. در صورتي ‌که پوست سر را با روغن ‌کنجد، روغن نارگيل، روغن خردل و روغن‌هايي از اين دست ماساژ دهيد، نتايج بهتري حاصل مي‌شود.


منبع: شهرخبر
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


.... (09:32   1391/8/17)

ey babaaaaaaaaaaaaa ... کد: 64


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره روش‌هاي هوشمندانه براي جلوگيري از سفيد‌شدن موها نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سفيد‌شدن موها ، جلوگيري از سفيد‌شدن موها ، روش‌هاي هوشمندانه براي جلوگيري از سفيد‌شدن موها ، سنين پايين ، پزشکان و متخصصان بهداشت و سلامت ، افزايش روند سفيد شدن سريع موها ، حفظ رنگ مشکي موها ، Amla ، حنا ، کاري و ‌کر