مسبی
بزرگترين فرش ميوه اي کشور در دزفول پهن شد

بزرگترين فرش ميوه اي کشور در دزفول پهن شد

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
بزرگترين فرش ميوه اي کشور با استفاده از ميوه هاي پرتقال و نارنگي با عنوان «فرش پرتقالي»در شهرستان دزفول به عنوان يکي از کانونهاي مهم توليد مرکبات در کشور پهن شد.

به گزارش مهر، به علت اينکه پرتقال به نوعي نماد اين شهر در شمال خوزستان به شمار مي رود، به همت مجموعه شرکت کشت و صنعت شهيد رجايي دزفول، بزرگترين فرش ميوه ايي کشور در دزفول طراحي شد و مورد بازديد مردم قرار گرفت.

اين فرش در ابعاد 20 متر طول و 15 متر عرض با استفاده از مرکباتي از قبيل پرتقال، نارنگي و ليمو و همچنين برگ اين درختان توسط گروه هنري رودخانه سنگي به عنوان نخستين کار طراحي با مرکبات اين گروه طراحي شده بود.

شهرستان دزفول که يکي از قطبهاي کشاورزي کشور به شمار مي رود حدود 90 درصد از مرکبات کل استان خوزستان را با بيش از چهار هزار و 890 هکتار باغستان تامين مي کند.
همچنين اين شهرستان مقام اول توليد گل مريم در کشور، مقام اول توليد قلم ني در جهان، مقام اول توليد گل رز در استان و دوم در کشور و مقام اول توليد گياهان مثمر در کشور را دارد.

دزفول در قسمت جلگه اي شمال خوزستان با مساحتي در حدود چهار هزار و 762 کيلومتر مربع واقع شده است فاصله اين شهر تا تهران 721 کيلومتر و تا اهواز 155 کيلومتر است.

شهرستان دزفول داراي زمستاني ملايم و مطبوع بوده و طبيعت سرسبز آن در اواخر زمستان تا اوائل بهار بسياردلپذير است. اين شهرستان با طبيعت زيباي جلگه اي کوهپايه اي و کوهستاني خود در همه ايام سال به خصوص در ايام نوروز پذيراي جمع زيادي از گردشگران داخلي و خارجي است.

دزفول شهري کهن با پيشينه تاريخي چند هزارساله است و از قديمي ترين شهرهاي استان خوزستان به شمار مي رود و از نظر تاريخي، طبيعي و فرهنگي ويژگي هاي برجسته اي دارد. طبق اظهارات کاوشگران غربي در نيم قرن اخير از جمله والترهينتس آلماني، آوان نخستين امپراتوري گسترده کشور عيلام (اولين حکومت ايراني) در محل دزفول فعلي قرار داشته است.
پرتقال يکي از پرمصرف ترين ميوه هاي فصل سرماست و به علت آنکه مانند ديگر مرکبات به لحاظ ويتامين C غني است، همواره خوردن آن براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي توصيه مي‌شود

پرتقال علاوه بر ويتامين C داراي انواع ويتامينهاي B، E، A و همچنين سرشار از بتاکاروتن است؛ در ضمن در اين ميوه املاح معدني بسياري از جمله کلسيم، فسفر، آهن، منيزيم، پتاسيم و مقدار کمي مس، آهن، منگنز و روي نيز وجود دارد.

پرتقال به جهت دارابودن انواع ويتامينها و املاح معدني مختلف يک تقويت‌کننده عمومي بدن بوده و براي رشد و نمو استخوانها، استحکام اندامها و همچنين رشد بچه ها بسيار سودمند است؛ در ضمن مصرف آن به زنان حامله و شيرده نيز توصيه مي شود.منبع: سايت فرارو
امتیاز دهی به مقالهبزرگترين فرش ميوه اي کشور در دزفول پهن شد
بزرگترين فرش ميوه اي کشور در دزفول پهن شد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بزرگترين فرش ميوه اي کشور در دزفول پهن شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فرش ميوه اي ، دزفول ، فرش ، ميوه ، فرش پرتقالي