مسبی
برنده انتخابات آينده رياست جمهوري ايران چه کسي خواهد بود؟

برنده انتخابات آينده رياست جمهوري ايران چه کسي خواهد بود؟

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: مورینتز
صادق زيباکلام، استاد علوم سياسي دانشگاه تهران روز گذشته با حضور در نمايشگاه مطبوعات به سوالات در اين زمينه پاسخ داد. فکر مي کنم اگر شرايط فعلي به همين شکل باقي بماند و تحول خاصي رخ ندهد، يکي از آقايان سعيد جليلي، ولايتي، لاريجاني يا حداد عادل،رئيس جمهور بعدي خواهد شد.


زيباکلام در پاسخ به اين پرسش که در انتخابات مجلس نهم، پيش‌بيني کرده بوديد که طرفداران دولت، پيروز انتخابات خواهند شد، اما نتيجه به گونه ديگري شد، گفت: من نگفته بودم طرفداران دولت، پيروز انتخابات خواهند شد بلکه گفته بودم بر خلاف آنچه که به نظر مي رسد، طرفداران دولت، کرسي هاي قابل توجهي را در مجلس اشغال خواهند کرد و اين اتفاق هم افتاد، چرا که حدود 100 رأيي که براي رياست حداد عادل در مجلس داده شد، در واقع رأي احمدي نژاد بود و آراء کمي هم نبود.
استاد دانشگاه تهران درباره انتخابات رياست جمهوري آينده گفت: فکر مي کنم اگر شرايط فعلي به همين شکل باقي بماند و تحول خاصي رخ ندهد، يکي از آقايان سعيد جليلي، ولايتي، لاريجاني يا حداد عادل،رئيس جمهور بعدي خواهد شد. يعني يکي از چهره هاي اصولگرايان سنتي، جاي احمدي نژاد را خواهد گرفت.
وي در مورد احتمال پيروزي قاليباف گفت: فکر نمي کنم از قاليباف حمايتي صورت گيرد.چرا که قاليباف، تا حدودي از بدنه اصولگرايان مستقل است.
زيباکلام تصريح کرد: مشکلي که وجود دارد اين است که اگر در انتخابات صرفا نامزدهاي اصولگرايان سنتي حضور داشته باشند، بسياري از مردم در انتخابات شرکت نمي کنند. يعني بيش از 7 ميليون نفر در انتخابات شرکت نمي کنند. البته ممکن است نظام از مشارکت پايين مردم نگران نباشد، چرا که اولا انتخابات رياست جمهوري با انتخابات شوراهاي شهر و روستا همزمان برگزار مي شود و احتمالا مشارکت پايين در انتخابات رياست جمهوري چندان به چشم نمي آيد. ثانياً بين کم شرکت کردن مردم و وقوع دوم خرداد 76 ديگر، قطعا اصولگرايان، مشارکت پايين را انتخاب مي کنند.
وي افزود: درباره مشارکت پايين مردم در انتخابات، ممکن است دو هفته تا يک ماه رسانه ها مانور بدهند اما بعدا فراموش مي شود اما در عوض، دولت مطلوبي روي کار مي آيد که هيچ مشکلي براي حاکميت ايجاد نمي کند.
زيباکلام درباره احتمال نامزدي سيد محمد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري آينده گفت: خاتمي و افراد نزديک به او و اساسا اصلاح طلبان حضوري در انتخابات نخواهند داشت. البته اصلاح طلبان مي خواهند که در انتخابات شرکت کنند اما به آنها اجازه حضور داده نخواهد شد و طبيعي هم هست که چنين اجازه اي به آنها داده نشود. اگر شما جاي اصولگرايان بوديد آيا خوشحال مي شديد که آقاي خاتمي بيايد و 25 ميليون رأي بياورد و داستان دوم خرداد 76 تکرار شود؟
زيباکلام گفت: البته کشور به چهره‌اي مثل خاتمي نياز دارد اما مسأله اينجاست که در شرايط فعلي، نظام به چيزهاي ديگري هم نياز دارد که نسبت به آن ها بي توجه است.


منبع: اقتصاد آنلاين
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره برنده انتخابات آينده رياست جمهوري ايران چه کسي خواهد بود؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: انتخابات رياست جمهوري ، اصولگرايان ، احمدي نژاد ، مجلس نهم ، صادق زيبا کلام