مسبی
ده دروغي که باور کرديم

ده دروغي که باور کرديم

ویرایش: 1391/8/12
نویسنده: miluner2008
ده دروغـي که تا امـروز بـاور کرده ايـم!

1-نيوتن جاذبه را به خاطر افتادن سيب بر روي سرش کشف کرد. اين داستان را هميشه در مدرسه ها مي شنيديم که نيوتن عزيز زير درخت سيب نشسته بوده و سيبي که در همان اثنا روي سرش مي افتد او را به فکر مي اندازد و نهايتا قانون جاذبه توسط او کشف مي شود. اما واقعيت اين است که خود نيوتن هيچگاه اين داستان را مطرح نکرده است و اين داستان چندين دهه پس از کشف قانون نيوتن و بعد از مرگ وي بر سر زبانها افتاد. شايد اين داستان را بايد بزرگترين دروغي که در مدرسه ها به ما گفته اند نام گذاشت.

2- فصل ها بخاطر نزديکي زمين به خورشيد بوجود مي آيند. به ما ياد دادند که بخاطر تغيير فاصله زمين از خورشيد فصل ها از بهار به تابستان، پاييز و زمستان تغيير مي کنند. اين افسانه غلط است. در واقع در بسياري از شهرها در فصل تابستان، فاصله بين زمين و خورشيد، بيشتر از فصل هاي ديگر است. تحقيقات علمي اين نکته را اثبات کرده اند که تغيير فصول بدليل تغيير زاويه زمين بر روي محور خود ايجاد مي گردد. هنگامي که زماي به صورت عمود بر خورشيد قرار مي گيرد تشعشع بيشتري را نيز دريافت مي کند.

3- سياه چاله هر چه در اطرافش باشد را مي خورد. (به درون خود مي کشد) در مدرسه تصور شرورانه اي از سياه چاله به ما دادند و مي گفتند که سياه چاله هر شئ اطرافش را بدرون خود مي کشد. اما اين تمام حقيقت نيست. سياه چاله اجسام را به داخل خودش مي کشد اما نه لزوما همه اجسام. به دليل گرايش بالا در سطج سياه چاله عمل کشش به سمت سياه چاله رخ مي دهد اما همواره اين گرايش بر گرايش ديگر ستاره ها برتري نخواهد داشت.

4- ديوار چين از کره ماه قابل رويت است. اين داستان هيچ گاه به اثبات نرسيده است و در هيچ تصوير گرفته شده از خارج زمين، ديوار چين را نمي توان ديد.

5- هشت ليوان آب در طول روز براي سلامتي ضروري است. اين يک باور عمومي است که براي زنده ماندن حتما مي بايست آب خورد. و روزي هشت ليوان آب را ضروري مي دانستند. اما واقعيت کمي متفاوت تر است. به منظور حفظ هيدراته بدن، مي توانيم از نوشيدني هاي ديگر نظير ميوه، آب ميوه و سبزيجات استفاده کنيم که نياز بدن به آب را تا حدودي تامين مي کنند. بنابراين صرف ضرورت نوشيدن روزي هشت ليوان آب کاملا اشتباه است.

6- مغز انسان داراي حواس پنج گانه است. اين واقعيت که مغز انسان داراي پنج حس بينايي، بويايي، چشايي، شنوايي و لامسه است را همه در مدرسه ها آموخته ايم. اما اين نيز يک فريب علمي بزرگ است. چرا که دانشمندان معتقدند مغز انسان داراي حواس ديگري نظير حس تعادل، سرعت، گرسنگي، خارش، اکستراپوليت درد، اکستراپوليت حرارت (اکستراپوليت به اين معني است که شما قسمتي از موضوع را بدانيد و بقيه آنرا بتوانيد پيش بيني کنيد. اين مورد در نمودار هاي تحليلي بسيار کاربرد دارد که نرم افزارهاي محاسبه گر ادامه نمودار را با توجه به قسمت هاي موجود نمودار اکستراپوله مي کنند) و امثالهم است. دانشمندان معتقد به اين قضيه، حواس انسان را بين 9 تا 20 حس متغيير دانسته اند.

7- همه انسان ها متفاوت هستند. در تعاليم مدرسه اين افسانه قهريه را آموختيم که چون انسان ها شيوه آموزش متفاوت دارند لذا با يکديگر متفاوت هستند. اما تحقيقات و آزمايشات علمي حقيقت ديگري را به اثبات رسانده اند. حقيقت اين است که انسان ها هنگام قرار گرفتن در معرض موارد مشابه، رفتار يکساني را نشان مي دهند. و با توجه به تحقيقات تنها ويژگي هاي ظاهري بسيار از انسان ها متفاوت مي باشد اما ويژگي رفتاري آنها در شرايط مشابه، يکسان است. (خوانندگان عزيز توجه نمايند که صحبت از تفکر جمعي و علمي درميان است و وجود استثناء در اينگونه تحقيقات کاملا بديهي به نظر مي رسد و چه بسا تاييد کننده صحت آزمايش باشد).

8- گاز CO2 آلاينده است و مضر. حتما بيانيه هاي مختلف در مورد کاهش مصرف گاز دي اکسيدکربن جهت کنترل گرمايش زمين وکمک به محيط زيست شنيده ايد و همگي متفق القول از تاثير منفي اين گاز بر محيط زيست و سلامتي و آلودگي هاي آن صحبت کرده اند. اما حقيقت بازهم کمي متفاوت تر است. CO2 مسئول اينهمه آلودگي نيست. حدود 80% از اتمسفر را گاز نيتروژن تشکيل داده است. اگر اين مقدار بيشتر بود، بعنوان مثال اگر 100% آن نيتروژن بود ما ديگر قادر به زندگي بر روي زمين نمي بوديم. حيات بر روي کره زمين بدون وجود CO2 نيز غير ممکن است. چرا که گياهان براي رشد و نمو نياز به دي اکسيد کربن دارند. در واقع مواد سمي صنايع مخلوط شده با CO2 مسئول آلودگي آن است.

9- خفاش کور است. در کلاس هاي درس آموختيم که خفاش ها کور هستند. اما درست نيست چرا که خفاش ها از سيستم Biosonar براي شناخت دنياي پيرامون خود استفاده مي کنند. خفاش با دريافت پژواک صداي فرستاده شده مي تواند موقعيت تمامي اشياء اطرافش را تشخيص دهد. اين سيستم تشخيص اشياء بسيار دقيق و پيچيده است و شايد بهتر بود بجاي لفظ کور براي سيستم بينايي پر برکت(نمي دونم چرا اين اصطلاح را نوشتم!) خفاش، اصطلاح بهتري را به کار مي بردند.

10- صداي اردک اکو نمي شود. (کواک کواک) خوب يادم هست که آموخته بودم صداي اردک ها اکو نمي شود. اما در آن روزگاران مثل بقيه آموخته هايم هيچ علاقه اي به دانستن دليلش نداشتم. اما امروز دارم و ميدانم! صداي اردک اکو مي شود و مسئله اين است که گوش ما انسانها قادر به شنيدن صداي اکو آن نيست. دانشمندان با طراحي اتاق مخصوص توانستند پژواک صداي اردک را بشنوند.منبع: biotab88.blogfa.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ده دروغي که باور کرديم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دروغ ها ، دانستني ها ، اکو ، اردک ، خفاش ، سياه چاله ، جاذبه زمين ، کشف جاذبه ، قانون جاذبه ، نيوتن ، آيا مي دانيد ، مدرسه ، مقاله علمي