مسبی
رژه واژه ها و الفاظ رکيک در پياده روها!

رژه واژه ها و الفاظ رکيک در پياده روها!

ویرایش: 1391/8/11
چت با صاحب مقاله: فروشگاه آفاق دانش
اين روزها عصبانيت، پرخاشگري، نزاع هاي لفظي و تبادل عبارات و الفاظ رکيک به بخشي از مشاهدات روزانه رهگذران و از افراد در کوچه، خيابان، بازار و اماکن عمومي هر شهر و دياري بدل شده و روزانه روح و روان دهها نفر را آزار مي دهد.


شايد براي شما نيز اتفاق افتاده باشد که در حال گذر از کوي و برزني ناگهان ميهمان ناخوانده جريان فحاشي ميان دو يا چند نفر شده باشيد و به جاي ديگران از شنيدن حرفهاي رکيک ديگران سرخ و سفيد شويد.

وقتي صحبت از معضلات زندگي شهري مي شود هرگز تصور نمي کني که در کنار شنيدن بوقهاي پياپي خودروها، ترافيک و صداهاي برخاسته از ساخت و سازهاي شهري، شنيدن الفاظ و حرفهاي رکيک هم مي تواند به ناگاه حالت را دگرگون کند و بي اختيار در هم بريزي که جامعه را چه مي شود؟ به گفته بسياري از روانشناسان، شنيدن حرفهاي زشت و رکيک نه تنها باعث آزار روحي افراد مي شود بلکه انرژي مثبت را از وي دور کرده و افسردگي را به دنبال دارد.

آزاده. م از شهروندان تهراني در اين زمينه به ايرنا مي گويد: متاسفانه هر روز براي رفتن به سر کار از مکاني عبور مي کنم که بايد شاهد شنيدن کلماتي بسيار زشت و زننده از زبان برخي از رانندگان تاکسي باشم که البته تمامي کلمات رکيک را بدون هيچ منظوري نثار يکديگر مي کنند اما شنيدن اين کلمات زشت از سوي رهگذران قابل تحمل نيست.

وي با بيان اينکه بارها به طرق مختلف به اين گونه افراد تذکر داده ايم، مي گويد: متاسفانه گوش اين افراد شنواي حرف راست نيست و اينان بر همان اصول تربيتي که آموخته اند روش خود را ادامه مي دهند. اين شهروند تهراني ادامه مي دهد: بايد مردم با قوانين اجتماعي آشنا شوند تا در صورت مشاهده چنين مواردي از طريق قوانين وارد عمل شوند.

علي درويش يک شهروند حدودا 40 ساله در اين زمينه مي گويد: متاسفانه بيان فحشهاي رکيک از زبان نوجوانان و جوانان بسيار ديده شده است، خانوادهها در اين زمينه نظارت نداشته يا در تربيت فرزندانشان موفق نبوده اند و در نهايت بيان کلمات رکيک تکرار چيزي است که بارها و بارها در محيطهاي خصوصيشان شنيده اند.

زهرا. معلم پايه پنجم ابتدايي يکي از مدارس تهران مي گويد: شنيدن کلمات رکيک، براي خانمها بسيار آزار دهنده تر از مردان است و روحيه آنان با شنيدن اين گونه کلمات آن هم در طول شبانه روز آزار مي بيند.

وي مي افزايد: تاثير اين موضوع در مورد دختران نوجوان و جوان شديدتر است و نه تنها در آنها نوعي افسردگي بوجود مي آورد بلکه آنان را نسبت به جنس مخالف بدبين مي کند. وي اضافه مي کند: متاسفانه فحاشي در ميان برخي از دختران نيز ديده مي شود اما در مجموع شيوع اين مساله در ميان پسران بيشتر است.

اين معلم مقطع ابتدايي ادامه مي دهد: از سوي ديگر برخي از دختران از شنيدن کلمات رکيک از سوي پدران و برادران در خانواده آزار ديده و اين موضوع منجر به افسردگي آنها شده است. بر اساس ماده 608 قانون اساسي، اهانت به افراد جرم محسوب شده و شخص مرتکب به مجازات شلاق و يا جزاي نقدي محکوم خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان خشم يکي از احساسات طبيعي انسان است که با پرخاشگري متفاوت است و بهتراست با شناخت احساساتمان، بر آنها که مضرند، غلبه کنيم. امروزه چنين به نظر مي رسد که اين احساس را مي توانيم در موقعيت هاي مختلفي ببينيم و شايد به جرات بتوان گفت، يکي از مسايلي که افراد جامعه يه صورت روزانه و مستمر با آن روبرو هستند مسئله خشم و پرخاشگري و ناتواني در کنترل و مديريت صحيح آن است.


در پرخاشگري فرد با رفتار خشونت آميز خود قصد صدمه زدن به خود و يا ديگران را دارد. افراد پرخاشگر معمولا در مواردي که اتفاقي آنها را به هم مي ريزد، سعي مي کنند به صورت کلامي و يا حتي غير کلامي با صدمه زدن و آزار رساندن به ديگران خشم خود را بروز دهند. در اين گونه برخوردها فرد پرخاشگر سعي مي کند با طعنه زدن، توهين کردن و تحقير ديگران به اهداف خود برسد.

مجيد ابهري روانشناس در اين زمينه مي گويد: آزارهاي خياباني نماد بارز تجاوز به حقوق شهروندي است و اين مساله از مظاهر ناهنجاري اجتماعي در زندگي شهري به شمار مي آيد. وي با بيان اينکه تعرض هاي خياباني به دو صورت آزارهاي فيزيکي مانند تنه زدن، تعرض فيزيکي و لمس بدني، ترساندن بانوان با موتورسيکلت، بوق زدن و آزارهاي گفتاري شامل متلک پراني و به کار بردن عبارات زشت ديده مي شود، ادامه داد: اين گونه آزارهاي خياباني باعث تجاوز به حريم شهروندي و آزادي هاي اجتماعي بانوان است.

اين متخصص علوم و اعصاب، استرس و ترس از حضور در اجتماع را از عوارض اين آزارها مي داند و اظهار مي دارد: اين آزارها بويژه رکيک گويي در مردان بيشتر ديده مي شود. ابهري تصريح مي کند: برخورد انتظامي با اين افراد کافي نيست بلکه فرهنگ سازي و آماده سازي بستر فکري در جامعه مي تواند از بروز و تکرار اين گونه آزارها جلوگيري کند.

وي،فاصله گرفتن از ارزشهاي ديني و اخلاقي، کمرنگ شدن تربيت اجتماعي، بي اعتنايي به حقوق شهروندي را از ارکان اساسي آزارهاي خياباني خصوصا در موارد بي حرمتي و بي ادبي بويژه در مقابل زنان جامعه عنوان مي کند. ابهري با اشاره به اينکه 80 درصد تعرضهاي خياباني شامل آزارهاي کلامي و گفتاري است، مي افزايد:20 درصد از آزارهاي فيزيکي در معابر شلوغ مثل بازارها و خيابان ها و ميادين يا در ايستگاه هاي اتوبوس و مترو مورد آزارهاي فيزيکي قرار مي گيرند.

•راهکارهايي براي مديريت خشم و پيشگيري از رکيک گويي
اولين مرحله در مديريت و کنترل خشم آگاهي از اين است که فرد در آن لحظه متوجه هيجان خود باشد و بداند در حال خشمگين شدن است. در اين مرحله به دو صورت بايد کنترل خشم را به دست گرفت:

اول اينکه سعي کنيد با گفت وگوي دروني اين حالت(خشم) را در خود تشخيص دهيد. مثلاً وقتي دچار عصبانيت مي شويد به جاي انکار آن، به خود بگوييدمن در حال حاضر عصباني هستمو يامن احساس خشم مي کنم.

دوم اينکه سعي کنيد به علت خشم خود پي ببريد. چرا من عصباني شده ام؟

تنفس عميق را تمرين کنيد. زماني که فرد دچار احساس خشم مي شود در بدن آدرنالين ترشح مي شود، که باعث مي گردد شما تنفس سريع و سطحي داشته باشيد. اما با يادگيري يک الگوي صحيح تنفسي شما مي توانيد مانع از ترشح اضافي آدرنالين در بدن شويد. براي اين کار لازم است هوا را تا آنجايي که برايتان ممکن است به صورت آهسته از طريق بيني وارد ريه هايتان ببريد. بين دم و بازدم تا 4 شمارش کنيد و بعد هوا را از طريق دهان به آهستگي بيرون دهيد. اين عمل را 5 يا 6 بار امتحان کنيد.ورزش هوازي را فراموش نکنيد: بسياري از روش ها وجود دارند که مي توانند در درازمدت آستانه تحمل ما را در موقعيت هاي خشم برانگيز بالا ببرند.

اين روشها به ما کمک خواهند کرد که در اين موقعيتها کنترل خشم خود را به دست بگيريم و اجازه ندهيم که خشم مان کنترل ما را بر عهده بگيرد. ورزش هايي همچون شنا، دوچرخه سواري، کوه، راه رفتن سريع جزو ورزشهاي هوازي محسوب مي شوند.
منبع:
قطره-سايت يک دوست
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره رژه واژه ها و الفاظ رکيک در پياده روها! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: الفاظ رکيک درپياده روها ، عصبانيت ، پرخاشگري ، معضلات زندگي شهري ، رانندگان تاکسي ، تربيت فرزند ، افسردگي دختران وزنان ، آزارهاي خياباني ، مديريت خشم