مسبی
بازگشت قدرتمند نسل سوم سانتافه

بازگشت قدرتمند نسل سوم سانتافه

ویرایش: 1391/8/11
بازگشت قدرتمند نسل سوم سانتافه

هيونداي دو خط توليد براي سانتافه 2013 دست و پا کرده است؛ يکي خط توليد سانتافه اسپرت که چند ماه پيش اطلاعاتش را منتشر کردند و فاصله بين دو محورش کم‌تر است و ديگري سانتافه‌اي که قرار است به عنوان مدل پايه جاي وراکروز را بگيرد.

تنها در سه نسل سانتافه از کارخانه هيونداي توانست از يک ماشين معمولي و خنگ! به يک شاسي‌بلند شيک و خوش قيافه مبدل شود. سانتافه 2013 نه تنها بسيار زيباتر از قبل است، بلکه يک موتور قوي‌تر بر آن سوار شده که به آخرين استانداردهاي دنيا نزديک‌تر است. کم‌تر بنزين مصرف مي‌کند قدرت بيشتري دارد، شتاب و سرعتش بالاتر است و حتي آلودگي کمتري هم توليد مي‌کند. هيونداي خواب‌هاي خوشي براي اين ماشين ديده است و با اين محصول جديد که قرار است به همه دنيا صادر شود انگار مي‌خواهد پول کلاني به جيب بزند. بياييد نگاهي به سانتافه 2013 بياندازيم و نقاط قوت و ضعف آن را با هم بررسي کنيم.

يک روح در دو بدن
هيونداي دو خط توليد براي سانتافه 2013 دست و پا کرده است؛ يکي خط توليد سانتافه اسپرت که چند ماه پيش اطلاعاتش را منتشر کردند و فاصله بين دو محورش کم‌تر است و ديگري سانتافه‌اي که قرار است به عنوان مدل پايه جاي وراکروز را بگيرد. سانتافه اسپرت که اسم جديدي به آن داده‌اند ابعادي معادل سانتافه قديمي دارد. هر دو اين دو مدل‌ها موتور جديدي دارند و جايگزين موتور 6 سيلندر خورجيني 3.5 ليتري مدل پارسال شده‌اند. موتور جديد سانتافه اسپرت يک 2 ليتري توربوشارژ است که محصول کارخانه هيوندايي است و مي‌تواند 264 اسب بخار قدرت توليد کند، ولي اگر موتور 6 سيلندر دوست داريد بايد به دنبال سانتافه‌اي باشيد که بعد از مدل اسپرت بيرون آمد؛ يعني مدل پايه. البته سانتافه اسپرت هم در واقع دو نوع دارد که يکي قوي‌تر است و حجم موتورش 2.4 است. در سانتافه اسپرت 2 ليتري قدرت موتور به همه چرخ‌ها وارد مي‌شود در حالي که اسپرت 2.4 ليتري ديفرانسيل جلو است.

موتور سانتافه‌هاي اسپرت اگرچه گنجايش زيادي ندارند ولي به سيستم تزريق مستقيم سوخت مجهز شده‌اند که کاراييشان را بسيار بالا مي‌برد و باعث مي‌شود قدرتي بيش از گذشته توليد کنند و البته نقش موثري هم در بالا رفتن شتاب دارد. سانتافه اسپرت و مدل پايه آن هر دو گيربکس 6 دنده دارند و سيستم تعويض دنده آن ها هم اتوماتيک است. ولي تقسيم‌بندي محدوده اين دنده‌ها هم با گذشته متفاوت است. سانتافه اسپرت دو ليتري در آزمايش‌هاي اوليه‌اش توانست صفر تا صد کيلومتر در ساعت را در 9.1 ثانيه برود. يعني به اندازه دودهم سريع‌تر از اسپرت 2.4 ليتري است. اين اختلاف به اين دليل است که علي‌رغم حجيم‌تر بودن موتور 2.4 ليتري ولي اين نوع سانتافه اسپرت نزديک به 130 کيلوگرم سنگين‌تر است و ضمنا در آن فقط ديفرانسيل جلو نيروي پيشران را اعمال مي‌کند. به دليل همين وزن بيشتر است که هم در شتاب و هم در ترمز کردن به پاي سانتافه 2 ليتري نمي‌رسد و در کل کندتر است. سانتافه اسپرتي که موتور توربوشارژ دارد مي‌تواند يک چهارم مايل، يعني در حدود 402 متر ابتداي مسير را در 16.8 ثانيه طي کند. البته هر کدام از اين ماشين‌ها رقم متفاوتي دارند ولي همه آن ها به طور متوسط در حدود 11 ليتر در صد کيلومتر بنزين مصرف مي‌کنند که براي يک ماشين شاسي بلند با اين وزن و حجم موتور واقعا عدد پايين و مناسبي است. البته مدل پايه حتي کمتر از اين هم مصرف مي‌کند. ضمنا هيوندايي در سانتافه‌هاي جديد ميزان توليد آلودگي را هم در مقايسه با قبل کاهش داده است و به طبيعت هم وفادار مانده.

سانتافه هنوز ضعف دارد؟
يکي از ايرادهايي که کارشناسان خبره به سانتافه‌هاي جديد گرفته‌اند اين است که در شتاب بسيار بالا سيستم فنربندي‌اش به قدر کافي نمي‌تواند ماشين را تعليق کند و شما ناهمواري‌هاي جاده را حس مي‌کنيد. از ديگر نکاتي که به عنوان نقطه ضعف اين ماشين‌ها روي آن دست گذاشته شده است مناسب نبودن مرزبندي جعبه‌دنده‌اش است. به عبارت ديگر مي‌شود گفت که با توجه به قدرت موتور دنده‌ها براي دور موتورهاي مناسبي طراحي نشده‌اند. برخي از کساني که اين ماشين را تست کرده‌اند مي‌گويند اين ضعف ماشين در سربالايي‌ها و جاده‌هاي پر پيچ و خم خودش را نشان مي‌دهد و سانتافه را از اين لحاظ يک پله عقب‌تر از ماشين‌هاي تراز اول دنيا نگه مي‌دارد.


با پرستيژ است يا جوان پسند؟
همه انواع سانتافه‌هاي 2013 نسبت به مدل‌هاي قديميشان بنزين را بهينه مصرف مي‌کنند، يعني راندمان بالاتري دارند. مدل‌هاي اسپرت از مدل پايه گران‌ترند که البته براي خيلي‌ها شايد ارزشش را نداشته باشد که بيشتر پول بدهند ولي اگر قرار باشد از بين دو مدل اسپرت يکي را انتخاب کنيد شايد مدلي که موتور 2.4 ليتري دارد به نسبت قيمتش انتخاب معقول‌تري باشد. اگر موتورها را ناديده بگيريم سانتافه‌هاي اسپرت تفاوت چشمگيري با هم ندارند. ولي همه مدل‌هاي سانتافه 2013 نسبت به مدل‌هاي قديمي‌تر چه از لحاظ طراحي داخلي و چه از لحاظ طراحي خارجي جذاب‌تر و دوست‌داشتني‌تر هستند. خطوطي که در طراحي بدنه سانتافه جديد ديده مي‌شود آن را هرچه سنگين‌تر و بالغ‌تر نشان مي‌دهد. مي‌شود گفت که اين طراحي سانتافه را به ماشيني با شخصيت‌تر از آن چه بود تبديل کرده است و اين در حالي است که از جذابيت‌هاي جوانان‌پسند ماشين اصلا کاسته نشده است. ضمنا در سانتافه‌هاي جديد امکاناتي وجود دارد که بايد در ماشين‌هاي تجملاتي انتظار ديدن آن ها را داشته باشيد. ضمنا کنترل و مديريت آپشن‌هاي مختلفي که ماشين دارد بسيار ساده‌تر از قبل شده است. يکي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد سانتافه که در اين مدل‌هم حفظ شده است فضاي زياد داخل اتاق آن است. در مقايسه با ابعادش و همينطور نسبت به شاسي‌بلندهاي هم نوع خودش خيلي بيشتر از آن چه ممکن است انتظارش را بکشيد جا دارد. اگر صندلي‌هاي عقبش را بخوابانيد واقعا حس يک اتاق را به شما مي دهد. اگر کلا به چنين ماشين‌هايي علاقه داريد و در نگاه اول هم چهره‌اش را دوست داشتيد مطمئن باشيد مي‌تواند گزينه خوبي براي شما باشد.

نکات منفي اين ماشين در برابر محاسني که دارد واقعا قابل چشم‌پوشي است به خصوص اگر مي‌خواهيد با آن رانندگي عاديتان را بکنيد و لذتش را ببريد. چون همه نکته‌هاي منفي که کارشناسان درباره اين ماشين گفته‌اند در مانورهاي سخت مشخص مي‌شود و در رانندگي عادي اصلا آن ها را حس نمي‌کنيد. و اما قيمت سانتافه‌هاي اسپرت از حدود 30 هزار دلار آغاز مي‌شود و سانتافه مدل پايه هم 5 هزار دلار از آن ارزان تر است. اصلا تعريف بي‌جايي نيست اگر بگوييم سانتافه با توجه به قيمتش و در رده ماشين‌هاي هم‌ نوعش جز بهترين‌ها است. البته که شاسي‌بلندهاي بهتر از اين وجود دارند ولي بايد ببينيد قيمتشان چند برابر سانتافه است! اگرچه همين ماشين هم مي‌توانست از بعضي جهات بهتر از اين باشد و هيوندايي بايد براي نسل‌هاي بعدي به فکر برطرف کردن آن نقايص بيافتد ولي تا همين جا بايد به هيونداي تبريک گفت!منبع: مجله تخت گاز
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بازگشت قدرتمند نسل سوم سانتافه نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: هيوندا ، سانتافه ، ماشين شاسي بلند ، جلوگيري ازآلودگي محيط زيست ، طراحي ماشين ، رانندگي مدرن