مسبی
مذاکرات تهران – واشنگتن ايران را قوي‌تر مي‌کند

مذاکرات تهران – واشنگتن ايران را قوي‌تر مي‌کند

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: شاهنگ
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
ديپلماسي ايراني: ژنرال عاموس يادلين، رئيس شعبه اطلاعات نظامي (امان) در ارتش اشغالگر اسرائيلي و رئيس مرکز مطالعات امنيت ملي وابسته به دانشگاه تلاويو در گزارشي که به همراه مرکز اوينگر گالوپ تهيه کرده است، مي گويد: «به رغم اظهاراتي که روزنامه نيويورک تايمز اخيرا درباره مذاکرات سري ايران و امريکا براي حل بحران پرونده هسته اي ايران منتشر کرده و علي رغم اين که هم کاخ سفيد و هم وزير امور خارجه ايران خبر اين مذاکرات را تکذيب کردند، همه بايد اظهارات باراک اوباما، رئيس جمهوري امريکا را که گفت ايالات متحده امريکا آمادگي کامل دارد تا به طور مستقيم با جمهوري اسلامي ايران مذاکرات مستقيم انجام دهد را جدي بگيريم.»

به گزارش روزنامه القدس العربي، چاپ لندن يادلين همچنين در اين گزارش اظهار نظر کرده است که نبايد شوکه شويم اگر که ببينيم فرداي انتاخابات رياست جمهوري امريکا، تهران و واشنگتن مذاکرات مستقيم خود را آغاز کردند. به خصوص که بسياري از کارشناسان و متخصصان در مراکز پژوهشي مشهور امريکا تحقيقات تازه اي منتشر کرده اند که همگي خواستار آغاز مذاکرات مستقيم واشنگتن با تهران براي حل پرونده هسته اي ايران شده اند. البته دولت اسرائيل با اين مذاکرات به شدت مخالفت کرده است کما اين که بينامين نتانياهو، نخست وزير و آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه به شدت با اين حرکت مخالفت کرده اند اما مخالفت آنها هم زياد طول نخواهد کشيد. آنها مجبورند با اين واقعيت کنار بيايند.»

وي سپس به اظهارات امريکايي ها اشاره مي کند و مي گويد: «پژوهشگران امريکايي در توصيه هاي اخير خود به کاخ سفيد گفته اند که نبايد تصور کرد که مذاکره مستقيم با ايران تاثيرات سلبي مي گذارد بلکه بر عکس مي تواند بسيار هم ايجابي باشد و اين مساله مي تواند فرصت هاي بسياري را در اختيار اسرائيل بگذارد، فارغ از اين که اين مذاکرات به نتيجه برسد يا شکست بخورد. به گفته اين پژوهشگران آمادگي ايراني ها براي مذاکره مستقيم با امريکايي ها نشان مي دهد که آنها اهميت دو چيز را به خوبي مي دانند، اول از همه درباره تحريم ها و تاثيرپذيري آنها اگر واقعا خبر مذاکرات صحيح باشد که تهران براي انجام اين مذاکرات موافق است، در اين صورت اين مساله نشان مي دهد که سياست ايراني ها تحولي عظيم پيدا کرده است. ايراني ها در دوره کوتاهي به شدت مذاکرات دو جانبه با امريکا را بر سر پرونده هسته اي شان رد مي کردند علي رغم اين که فشارهاي سياسي، اقتصادي و نظامي به ايران بسيار شديد بود. در نتيجه مي توان گفت که تحريم ها تغييرات دراماتيک و حقيقي در مواضع ايراني ها ايجاد کرده است. اما از ناحيه ديگر نشان مي دهد که ايراني ها از لحاظ امنيتي تحولي را عليه خود شاهد هستند و براي همين مي خواهند که اجازه ندهند که اين تحولات تاثيري بر امنيت آنها بگذارد.»

يادلين در ادامه مي گويد: «مذاکرات مستقيم ميان تهران و واشنگتن اين فرصت را ايجاد مي کند که روسيه و چين هر دو از اين قضيه دور شوند، حتي کشورهاي عضو شوراي امنيت سازمان ملل به اضافه آلمان که بسيار به سياست هاي پکن و مسکو در اعمال فشار به ايران حساب کرده اند. آن چه مسلم است اين است که در پي انجام اين مذاکرات ايران قوي و غرب ضعيف خواهد شد، در نتيجه مي توان گفت که انتخابي که ايران براي انجام مذاکرات مستقيم با ايالات متحده امريکا انتخاب کرده نشان مي دهد که ديگر نمي خواهد بحران موجود بر سر برنامه هسته اي اش را روسيه و چين اداره کنند به خصوص که شبهاتش نسبت به مواضع و آنها روز به روز افزايش مي يابد.»

وي همچنين مي افزايد: «اگر واقعا مذاکراتي در آينده انجام شود، سه حالت پيش خواهد آمد، يکي از اين حالت ها سلبي و دو تاي ديگر ايجابي خواهند بود. فرصت ايجابي نخست اين خواهد بود که احتمال رسيدن به توافق مورد قبول همه طرف ها وجود داشته باشد. يعني اين که مذاکرات به خوبي پيش رود که اين مساله بحث حمله نظامي به ايران را نيز ملغي خواهد کرد. به سه شرط مي توان با ايران به توافق رسيد، ايران همه اورانيوم غني شده خود را از خاکش خارج کند، تاسيسات هسته اي فردو تعطيل شود، و سوم اين که اشرافي از سوي سازمان ملل براي ميزان غني سازي اورانيوم در ايران حاصل آيد. در شرط سوم در صورتي که بنا باشد توافق بر روي غني سازي اورانيوم بيست درصدي باشد اين مساله بسيار تاسف بار خواهد بود چرا که اين امکان را به ايران مي دهد که در آينده برنامه هسته اي خود را ادامه دهد و هيچ چيز نيز مانع ادامه برنامه هايش نشود.»

رئيس سازمان امان همچنين در بخش ديگري از گزارش خود مي گويد: «حالت دوم اين است که مذاکرات شکست بخورند که اين موضوع بحث حمله نظامي به ايران را نيز از بين خواهد برد. اين در حالتي خواهد بود که همه بدون استثنا به اين باور برسند که هيچ راه حلي جز گزينه نظامي براي حل بحران هسته اي ايران وجود ندارد. يعني اين که همه قبول کنند که تنها راه حل بحران هسته اي ايران گزينه نظامي است. اين گزينه انتخابي بسيار سخت خواهد بود. چرا که اگر بنا باشد که فقط براي دوره زماني کوتاهي برنامه هسته اي ايران با حمله نظامي به تعويق بيفتد که چندان معقول نيست حمله نظامي صورت بگيرد، و اگر بنا باشد که با حمله نظامي همه برنامه هسته اي ايران را به طور کامل از بين برد، چنين چيزي فعلا حاصل نخواهد شد.»

وي در نهايت گفت: «حالت سوم اين است که مذاکرات در نهايت به يک نتيجه بد براي ما و خوب براي ايران تمام شود، آن گاه اين وضعيت به ايران فرصت خواهد داد تا باز هم از فرصت زماني استفاده کرده و در طول اين فرصت برنامه هسته اي خود را پيش ببرند. براي همين امريکايي ها بايد در مذاکرات خود ايراني ها را به گونه اي هدايت کنند که در برابر معادله TAKR IT OR LEAVE IT قرار بگيرند. يا حداقل انتظار اين است که ايراني ها را در مذاکرات مجاب کنند که برنامه توسعه هسته اي شان را متوقف کنند.»
منبع:
شهرخبر
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مذاکرات تهران – واشنگتن ايران را قوي‌تر مي‌کند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مذاکرات تهران – واشنگتن ، پرونده هسته اي ايران ، باراک اوباما ، بينامين نتانياهو ، آويگدور ليبرمن ،