مسبی
9 اشتباه که خانه شما را به هم ريخته مي کند

9 اشتباه که خانه شما را به هم ريخته مي کند

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: مورینتز
آيا مي خواهيد به خانه تان نظم و ترتيب ببخشيد ولي چندان موفق نيستيد؟ حتما متن زير را بخوانيد چون شايد شما هم مرتکب يکي از اشتباهات زير مي شويد.

اشتباه اول : قبل از شروع کار به اندازه کافي فکر نمي کنيد

معمولاً وقتي مي خواهيم يک کمد يا قفسه را مرتب کنيم، عجولانه شروع به کار مي کنيم بدون اينکه به کاربرد آن فضا فکر کنيم يا فکري براي حفظ نظم و ترتيب آن بکنيم. از خودتان بپرسيد کدام عادات باعث ايجاد اين بي نظمي شده اند، چه کسي از اين فضا استفاده مي کند، و هدفتان چيست.

اشتباه دوم : اهميت پيشگيري را فراموش مي کنيد

مسلماً همه ما تجربه تميز و مرتب کردن يک اتاق يا کمد شلوغ را داريم، ولي اهميت پيشگيري را فراموش مي کنيم. آيا کفش هايي را مي خريم که به آنها نياز نداريم؟ آيا لباس هايي را که ديگر نمي پوشيم و به آنها نياز نداريم نگه مي داريم؟ چرا فقط به خاطر اينکه چيزي ارزان يا مجاني است آن را مي خريم؟ قبل از اينکه چيزي وارد فضاي اتاقتان شود، در مورد آن خوب فکر کنيد.

اشتباه سوم : قبل از اينکه بدانيد واقعا به چه چيز نياز داريد، اقدام به خريد مي کنيد

افراد معمولاً براي ايجاد نظم و انضباط به فروشگاه هاي موردعلاقه خود مي روند و محصولاتي را مي خرند که به ايجاد نظم در خانه کمک کند. مثلاً جاي جوراب، قفسه، سطل و ساير چيزهايي که ظاهراً به نظم و ترتيب اتاق کمک مي کند. اما جالب است بدانيد که در بسياري از موارد همين محصولات باعث به هم ريختگي و بي نظمي اتاق مي شوند. پس قبل از اينکه به خريد برويد ليستي از چيزهايي که واقعا به آنها نيازداريد تهيه کنيد.

اشتباه چهارم : برنامه اي براي دور ريختن اشياي اضافه نداريد

افراد معمولاً پس از تميز کردن قفسه ها با انبوهي از لباس ها و وسائل اضافه و يا قديمي روبرو مي شوند. پس بهتر است فکري براي خارج کردن آنها از خانه بکنيد. مثلاً اگر اين وسائل خوب و قابل استفاده هستند آنها را به موسسات خيريه بدهيد، آنها را بفروشيد يا اگر واقعاً به درد نمي خورند آنها را به مامورين بازيافت تحويل دهيد.

اشتباه پنجم : از فضاي موجود درست استفاده نمي کنيد

وقتي فضا در دسترس باشد ولي هدف روشني نداشته باشيم، بي نظمي در منزلمان حاکم خواهد شد. براي خودتان قوانيني تعيين کنيد مثلاً ميزها بايد هر روز يا حداقل هر چندروز يک بار تميز و مرتب شوند، هر چيزي که مورداستفاده قرار مي گيرد بايد پس از استفاده بر سر جاي خود قرار بگيرد و … .

اشتباه ششم : چيزها را موقتاً در جايي قرار مي دهيد و مي گويد «بعداً فکري به حالش مي کنم»

هرچه زودتر در مورد اشيايي که اضافه به نظر مي رسند تصميم بگيريد. آن را کجا نگه خواهيد داشت؟ آن را به چه کسي خواهيد داد؟ هرگز اين تصميم را به تعويق نيندازيد.

اشتباه هفتم : بعضي اجسام را نگه مي داريد چون مفيد به نظر مي رسند

آيا تحمل دور ريختن چيزهايي که زماني از آنها استفاده مي کرده ايد را نداريد؟ آيا چيزها را نگه مي داريد چون فکر مي کنيد ممکن است روزي به آنها نياز پيدا کنيد؟ اگر مي خواهيد اتاق ها و کمدهايتان مرتب و تميز باشند اين عادات را ترک کنيد و يادتان باشد صرف اينکه چيزي مفيد «به نظر مي رسد» نگه داشتن آن را توجيه نمي کند.

اشتباه هشتم : برنامه هاي خود را با اعضاي خانواده در ميان نمي گذاريد

بالاخره همه جا را مرتب کرده ايد و نفس راحتي کشيده ايد، ولي در عرض دو هفته خانه تان دوباره به هم ريخته و نامنظم مي شود! شايد ساير کساني که در آن خانه زندگي مي کنند از برنامه هاي شما پيروي نمي کنند. يادتان باشد هر تصميمي که مي گيريد بايد به اعضاي خانواده منتقل شود تا نتيجه زحمات شما به هدر نرود.

اشتباه نهم : کارها را بين خود و ديگران تقسيم نمي کنيد

گاهي اوقات اعضاي خانواده بعضي کارها را انجام نمي دهند يا آنها را پشت گوش مي اندازند چون انتظار دارند که ديگران اين کارها را انجام دهند. با همديگر صحبت کنيد و وظايف را بين اعضاي خانواده تقسيم کنيد، با اين کار هم بار مسئوليت تنها به دوش يک نفر نخواهد افتاد و هم از بي نظمي خانه پيشگيري خواهد شد.


منبع: گروه سبک زندگي سيمرغ
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 9 اشتباه که خانه شما را به هم ريخته مي کند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خانه داري ، خانواده ، سبک زندگي ، نظم و ترتيب ، مرتب کردن يک اتاق ،