مسبی
راه اندازي نخستين موتور جستجوي بومي

راه اندازي نخستين موتور جستجوي بومي

ویرایش: 1391/8/10
به گزارش زلال نيوز ، به نقل از مهر، رضا تقي پور در حاشيه مراسم افتتاح شبکه ملي سلامت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر با بيان اينکه موتور جستجوي (پارسي جو) هم اکنون به صورت آزمايشي راه اندازي شده است، اظهار داشت: اين پروژه هر روز رو به تکميل شدن مي رود.

وي با بيان اينکه اين پروژه از سوي وزارت ارتباطات مجوزهاي راه اندازي خود را گرفته است، گفت: مراحل تکميل اين موتور جستجو و افزايش تعداد صفحات جستجوي آن نيازمند حافظه هاي بسيار زياد و تجهيزاتي است که به مرور در حال آماده سازي است.

وي گفت: پروژه هاي موتور جستجوي ديگري نيز در مرحله توليد است و مقدمات آن به زودي آماده مي شود که وزارت ارتباطات از اين پروژه هاي بومي و حجيم حمايت لازم را به عمل مي آورد.

مذاکره براي تخصيص ارز مرجع به کالاهاي آي تي
وزير ارتباطات همچنين از مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزي براي تخصيص ارز مرجع به کالاهاي فناوري اطلاعات و فعالان اين حوزه خبر داد و اضافه کرد: با مکاتبات صورت گرفته قرار است گروه بنديهاي لازم براي کالاهاي فناوري اطلاعات انجام پذيرد تا در اين بازار به اين کالاها ارز مرجع تعلق گيرد.

به گفته تقي پور، پيش از اين کالاهاي فناوري اطلاعات اولويتي در تخصيص ارز مرجع نداشتند.

تمديد انحصار ارائه نسل سوم موبايل براي تضمين سرمايه گذاري

تقي پور در پاسخ به پرسش ديگر مهر در مورد تمديد دوره حفاظت اپراتور سوم موبايل براي مدت 15 ماه که از سوي دولت تعيين شده است و بر اساس آن ديگر اپراتورهاي موبايل تا اين زمان نمي توانند خدمات نسل سوم ارائه دهند، اظهار داشت: تصميم دولت براي تمديد زمان ارائه نسل سوم موبايل به صورت انحصاري در کشور با هدف تضمين سرمايه گذاري اپراتور سوم در نظر گرفته شده و بر اين اساس دولت خود را ملزم مي داند امکانات لازم را براي تضمين سرمايه گذاري اين اپراتور به کار گيرد.

وي گفت: دولت برخي از تاخيراتي را که در شبکه اپراتور سوم وجود داشته، پذيرفته است و با وجود اينکه اين شبکه بايد در دهه فجر 90 طبق زمانبدي به صورت رسمي آغاز به کار مي کرد اما بر اساس زمان بنديها تاخيراتي را در برنامه خود دارد.

بر اين اساس دولت با تصميم گيريهاي صورت گرفته مهلت مجددي را به مدت 15ماه به اين اپراتور براي ارائه خدمات نسل سوم به صورت انحصاري داده است.

ادامه طرح هم کدسازي تلفنهاي ثابت

وزير ارتباطات همچنين در جمع خبرنگاران از ادامه روند طرح هم کدسازي تلفن ثابت در ديگر استانهاي کشور خبر داد و گفت: نيازمند برخي تغييرات در مراکز استانها در زمينه تلفن ثابت هستيم و به زودي برنامه يکسان سازي کدهاي مخابراتي در استانهاي مختلف اعلام مي شود.

تکميل شبکه ملي سلامت نيازمند 15 ميليارد تومان است

تقي پور در خصوص تامين اعتبارات شبکه ملي سلامت که به عنوان يکي از شبکه هاي اختصاصي شبکه ملي اطلاعات امروز وارد فاز بهره برداري شد، خاطرنشان کرد: علاوه بر اعتبارات تخصيص يافته شده، اين شبکه در زمينه زيرساختهاي ارتباطي نيازمند 15 ميليارد تومان است اما در زمينه توليد محتوا و تجهيزات اعتباراتي را نياز است، که تقاضا داريم دولت در اين زمينه مساعدتهاي لازم را به عمل آورد.


منبع: شهر خبر
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره راه اندازي نخستين موتور جستجوي بومي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: موتورجستجو ، موتورجستجوي بومي ، فناوري اطلاعات ،