مسبی
اوباما پيشنهاد کرد تا روابط خود را با ايران از نو پايه گذاري کند

اوباما پيشنهاد کرد تا روابط خود را با ايران از نو پايه گذاري کند

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: مورینتز
به گزارش روز يکشنبه جاشوا داويودوويچ خبرنگار« ماآريو» دومين روزنامه پرفروش اسرائيل، ايالات متحده پيشنهاد کرده تا به عنوان بخشي از تلاش ها براي مذاکره مستقيم با جمهوري اسلامي بر سر برنامه هسته اي، روابط کامل ديپلماتيک خود را با ايران از نوپايه گذاري کند.

ماآريو، با استناد به« منابع غربي بسيار نزديک به دولت » گزارش کرد که ايران «دست ديپلماتيک » کاخ سفيد که در سال 2008و کمي پس از روي کار آمدن باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا به سمتش دراز شده بود را پس زد.

اين اطلاعات بلافاصله پس ازگزارش هاي اوايل ماه جاري فاش شد مبني بر اين که ايالات متحده و ايران در مورد انجام مذاکرات مستقيم بر سر برنامه هسته اي تهران، تماس هاي پنهاني برقرار کرده اند. اما کاخ سفيد و ايران هر دو اين خبر را تکذيب کردند.

روز 7آبان 91 نيز علي اکبرولايتي مشاور آيت اله خامنه اي رهبرجمهوري اسلامي، اخبار منتشره در مورد مذاکرات ايران و آمريکا را تکذيب کرد.

با اين حال، بر اساس گزارش ماآريو، ويليام برنز، معاون وزير امور خارجه با مذاکره کننده ارشد هسته اي ايران سعيد جليلي، در سال 2009، به مدت يک ساعت ملاقات داشته، و نشست ديگري نيز با حضور مقامات دو طرف برگزار شده است.

از جمله موارد لحاظ شده در بست? مشوق هاي ديپلماتيک پيشنهادي توسط واشنگتن، افتتاح بخش حافظ منافع هر يک از دو طرف در واشنگتن و تهران؛ همراه با امکان گسترش کامل روابط ديپلماتيک از طريق سفارتخانه هاي آمريکا و ايران در پايتخت هاي يکديگر است.

گفته شده که واشنگتن امتيازهاي ديگري از جمله همکاري هاي امنيتي ميان دو کشور، پرواز مستقيم بين ايران و آمريکا و اعطاي ويزا به ايرانياني که مايل به ديدار از ايالات متحده باشند را نيز ارائه کرده است.

اين گزارش اگر درست باشد، نوعي تغيير کيفي در سياست آمريکا نسبت به ايران را نشان مي دهد. اين دو کشور از زمان بحران گروگانگيري در ايران 1979-1981، با يکديگر روابط مستقيم ديپلماتيک نداشته اند يعني هنگامي که درجريان انقلاب ، شاه ايران سرنگون شد و کارکنان سفارت آمريکا براي مدتي بيش از يک سال گروگان گرفته شدند.

ايالات متحده در حال حاضر تحريم هاي تجاري سختي را دربار? ايران اعمال مي کند و هرنوع تماس ديپلماتيک به طور رسمي از طريق اشخاص ثالث صورت مي گيرد.

بر اساس گفته هاي ماآريو، ايران تلاش هاي امريکا براي برقراري مجدد روابط را رد مي کند. زيرا اين رابطه نبايد موجب تضعيف حکومت تهران شود.

اين جلسه ميان برنز و جليلي و در حاشيه مذاکرات بين تهران و پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، موسوم به 1+5 برگزار شد.

اين مذاکرات- که اورشليم آن را تاکتيک تهران براي به تاخير انداختن و خريد زمان براي پيشبرد برنامه هسته اي خود ... مي نامد - عمدتا با شکست مواجه شده است، هرچند تلاش هاي زيادي صورت گرفته تا محدوديت هايي براي فعاليت هاي غني سازي اورانيوم ايران تعيين شود.

هفته گذشته، نيويورک تايمز و ان بي سي گزارش دادند که واشنگتن، تماس هاي محرمانه اي با ايران برقرار کرده تا بتواند به شکل رو در رو بر سر برنامه هسته اي اين کشور با آنها گفتگو کند. بر اساس گزارش نيويورک تايمز، ايران نسبت به اين احتمال روي خوشي نشان داده است، ولي خواسته تا زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري آمريکا يعني 6 نوامبر صبر کنند. بنابراين آنها به خوبي مي دانند که قرار است با چه کسي مذاکره کنند.

کاخ سفيد اين گزارش را تکذيب کرد، اما گفت که همواره پيشنهاد مذاکرات مستقيم و تعامل با ايران را به عنوان يک گزينه مطرح کرده است.

در اورشليم، موشه يالون ، وزير امور راهبردي گفت که او در مورد اين تماس ها اطلاع داشته و ازآنها استقبال مي کند. در حالي که آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه گفته که اميدوار است تکذيب دولت اوباما درست بوده باشد.

ادعاهاي گسترده اي توسط اسرائيل و آمريکا حاکي است که برنامه هسته اي ايران براي مقاصد نظامي است، اما ايران همواره اين اتهام را رد کرده است.

اسرائيل انرژي هسته اي ايران را تهديدي جدي عليه موجوديت خود مي داند و گويا براي اقدام نظامي عليه برنام? هسته اي ايران لابي هم کرده است، اما ايالات متحده و بسياري از کشورهاي غربي ديگر معتقدند که هنوز زمان کافي براي اثربخشي تحريم ها و ديپلماسي وجود دارد و مي توان از طريق فشار تحريم ها و گفتگوي موثر، دولت ايران را متقاعد کرد تا از تلاش مصران? خود براي توسعه سلاح هسته اي دست بردارد.


منبع: بولتن نيوز
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اوباما پيشنهاد کرد تا روابط خود را با ايران از نو پايه گذاري کند نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اوباما ، اسراييل ، آمريکا ، ايران ، انرژي هسته اي ، مذاکرات