مسبی
چند ترفند ساده براي تقويت حافظه

چند ترفند ساده براي تقويت حافظه

ویرایش: 1391/8/10
نویسنده: شاهین
ما مانند يک پزشک و يا يک مشاور درمان به شما نمي‌گوييم چه بخوريد و چه نخوريد، ما تنها با ارائه چند ترفند کارا و چند راه حل ساده به تقويت حافظه شما کمک مي‌کنيم.
تمام قفسه‌هاي کتابفروشي‌ها، مقالات رسانه‌ها و اينترنت پر از نوشته، مطالب و صفحه‌هايي است که به شما مي‌گويند؛ چگونه از بدن خود نگهداري کنيد. اما بسيار اندک هستند مطالبي که به شما بگويد؛ چگونه ذهن و حافظه خود را فعال و کارايي آن را افزايش دهيد.
مي‌دانيد که اين بخش از بدن نيز درست مثل هر قسمت ديگر بدن، مهم است.
حال بايد از شما بپرسم که؛
آيا شما جزء افرادي هستيد که اين عبارات را بسيار بر زبان مي‌آوريد؟ (واي، يادم رفت)، ( يادم رفت، چي بود؟)و...
آيا براي شما پيش آمده که اسم فردي حتي از نزديکان خود را فراموش کرده باشيد؟
آيا نام غذاي که خورديد، رستوران که رفتيد و يا فيلمي را که هفته گذشته تماشا کرديد را از ياد برده‌ايد؟
آيا ترس داريد، مبادا آلزايمر گرفته باشيد... نه نترسيد، شما تنها نياز به تمرين و تقويت حافظه خود داريد.
يکي از بزرگترين ترس‌هاي انسان هنگام افزايش سن، ترس از ابتلا به بيماري الزايمر است که در عصر حاضر، گسترش رو به رشد داشته است. اين بيماري رايج‌ترين شکل زوال عقل است.
آلزايمر يک بيماري عصبي است که پيشرونده و برگشت ناپذير است. اين بيماري باعث تغيير رفتار، شخصيت، پاکسازي و مختل سازي حافظه و تفکر در فرد بيمار مي‌شود.
پزشکان شانس ابتلا به بيماري آلزايمر را تا حدي ژنتيکي مي‌دانند، اما پژوهش‌هاي حاضرتاثير شيوه زندگي و عواملي چون رژيم غذايي و ورزش را در اين بيماري بسيار مهم مي‌دانند.
به عبارت ديگر، شما مي‌توانيد با اصلاح روش زندگي چون؛ تغذيه، فعاليت فکري‌ و انجام ورزش‌هاي سبک به جنگ اين بيماري برويد. در اينجا چند ترفند جالب وجود دارد که در اين راه به شما کمک شاياني خواهد کرد. با انجام آنها، نتيجه مطلوب را احساس خواهيد کرد.

ترفند اول؛
نوشتن وخواندن؛ بسيار بخوانيد و بنويسيد. بلند بخوانيد، با تغيير صدا و به جاي شخصيت‌هاي کتاب يا نويسنده بخوانيد. خاطرات روزانه و... را بنويسيد. از مطالبي که دوست داريد نت برداريد. مطلب را با دقت به کلمات و با احساس‌هاي متفاوت بخوانيد. هر چيزي را که دوست داريد و مي‌خواهيد؛ بخوانيد و بنويسيد. نوشتن و خواندن يکي از بهترين فعاليت‌هاي تقويت و افزايش حافظه است.

ترفند دوم؛
با هر دستي که عادت به مسواک ‌زدن داريد، از امشب با آن يکي دست مسواک بزنيد. مثلا اگر با دست راست مسواک مي‌زنيد، از امشب مسواک را با دست چپ گرفته و مسواک بزنيد.

ترفند سوم؛
يک تصوير يا يک عکس خانوادگي و حتي يک وسيله الکترونيکي را به دقت نگاه کرده بعد با چشم‌هاي بسته شروع به توصيف آن کنيد

ترفند چهارم؛
اگر هميشه عادت به يک دوش گرفتن ساده داريد، از اين پس يک حمام‌ درست و حسابي و سنتي را تجربه کنيد.

ترفند پنجم؛
اگر هر روز با ماشين سرِ کار مي‌رويد، گاهي اين عادت را تغيير دهيد. کمي از مسير را پياده و بقيه را با اتوبوس به محل کار خود برويد.

ترفند ششم؛
به روي ميز کار خود نگاهي بيندازيد، حالا جاي همه چيز را عوض کنيد. مثلا جامدادي را به جاي تراش روميزي بگذاريد. همچنين مي‌توان اين کار را با تغيير جاي وسايل آشپزخانه انجام داد.

ترفند هفتم؛
اگر سوار آسانسور مي‌شويد، چشم ها را ببنديد و سعي کنيد دکمه طبقه مد نظر خود را فشار دهيد. البته قبل از فشار دادن چشم هايتان را باز کنيد تا اشتباها به طبقه ديگري نرويد.

ترفند هشتم؛
در زمان استراحت، زنگ تفريح کار يا کلاس، به جاي نشستن و خوراکي خوردن، از جاي خود بلند شويد کمي قدم بزنيد و هواي تازه استنشاق کنيد.

ترفند نهم؛
اگر روي ميزکار يا طاقچه و دکور منزلتان عکس يا ساعت روميزي داريد، آنها را وارونه بگذاريد.

ترفند دهم؛
سعي کنيد به جاي نگاه‌ کردن به غذا، از بو يا مزه آن پي ببريد که درون بشقابتان چه غذايي وجود دارد. با چيز‌هاي ديگر هم مي‌توانيد همين کار را بکنيد، همين حدس زدن يکي از تمرين‌هاي خوب براي تقويت حافظه است.

ترفند يازدهم؛
سرگرمي تازه‌اي براي خود انتخاب کنيد. عادات سرگرمي روزمره خود را با انتخاب‌هاي جالب هر چند متفاوت و گذرا تغيير دهيد.

ترفند دوازدهم؛
با حضور فعال، با دقت گوش کرده و نگاه کنيد. به عبارتي در لحظه حضورآگاهانه داشته باشيد. هنگامي که تلويزيون تماشا مي‌کنيد، واقعا با تمام حضور تماشا کنيد. هنگامي که با دوستي صحبت مي‌کنيد، واقعا و با وجود به او گوش دهيد.
هنگامي که به خبري گوش مي‌دهيد، دقيقا بشنويد که چه مي‌گويد و... در اين گونه ديدن و شنيدن حتما براي شما (سوال) پيش خواهد آمد، در غير اين صورت ذهن شما در جاي ديگري سير کرده است.

ترفند سيزدهم:
باغباني هم به شما در تمرکز و تقويت حافظه کمک بسيار مي کند. براي اين کار از يک يا دو گلدان هم شروع کنيد خوب است. شما مي توانيد به مرور زمان، سبزي‌جات مورد نياز تان را پرورش دهيد.

ترفند چهاردهم؛
بازي با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چيستان، شبيه سازي و... به طور کل بازي به صورت جمعي بسيار شادي بخش و ذهن را به فعاليت وادار مي‌کند.

ترفند پانزدهم؛
براي شانه‌ زدن نيز همان تمريني را که براي مسواک زدن گفتيم انجام دهيد. يعني با هر دستي که عادت به شانه زدن داشتيد، تغيير دهيد.

ترفند 16؛
حفظ کردن، شعر، داستان، متن فيلم، لغات، يک ترانه، فرمول، گوش دادن به موسيقي موسيقدانان بزرگ، يادگيري يک ترفند و... همه کمک شاياني به تقويت و فعاليت ذهن و حافظه شما مي‌کند.

ترفند 17؛
گاهي اوقات در منزل با چشمان بسته کار کنيد. مثلا،سعي کنيد جاي اشياء را با چشم بسته پيدا کنيد، مواد اوليه غذا را با چشم بسته شسته، پوست کنده و خرد کنيد...با چشم بسته وسايل را به سر جاي اول برگردانيد....

ترفند 18؛
چشم‌ها را ببنديد. از توي کيف و جيب خود دسته کليد را برداريد. حالا بدون اين که چشم‌هاي خود را باز کنيد، سعي کنيد کليد را داخل قفل قرار داده و در را باز کنيد.

ترفند 19؛
هر آنچه که باعث شادي شما هر کار و فعاليتي که منجر به شادي دروني شما مي‌شود، انجام دهيد. البته اگر جمعي باشد، بهتر است. احساس شادي براي کارايي بدن بخصوص ذهن بسيار مفيد است.

ترفند آخر؛
تکرار، تکرار و تکرار است. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و... تنها با تکرار است که در حافظه خواهد ماند. بنابراين؛ هر چيزي را که مي خواهيد وارد حافظه کنيد، مدام تکرار کنيد. انتخاب کلمات براي تکرار بسيار مهم هستند. کلمات شما بايد جذاب، زيبا و از نظر شما خوشايند باشند.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چند ترفند ساده براي تقويت حافظه نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ترفند ساده ، تقويت حافظه ، تمرکز ، ذهن ، مغز ، يادگيري ، افزايش ، هوش ، تفکر