مسبی
گزارش ميزان تسلط به زبان انگليسي در جهان منتشر شد

گزارش ميزان تسلط به زبان انگليسي در جهان منتشر شد

ویرایش: 1391/8/10
نویسنده: شاهین
سوئد با بيش از 70 درصد جمعيتي که به انگليسي مسلط هستند، در گزارش سال 2012 (ميزان تسلط به انگليسي) رتبه‌اول را دارد . در خاورميانه ايران وضعي بهتر از ديگران دارد. ميزان تسلط مردان خاورميانه به انگليسي از همه‌کمتر است.
نتيجه‌ي تحقيق مفصل سازمان (English First)درباره‌ي ميزان تسلط به زبان انگليسي در کشورهاي مختلف جهان در سال 2012 منتشر شد. اين تحقيق تلاش کرده است تمام کشورهاي غيرانگليسي زبان را پوشش داده و ميزان تسلط افراد بر زبان انگليسي را با توجه به سن، جنسيت، تحصيلات و ميزان اشتغال بررسي کند.
مسئولان اين تحقيق تاکيد کردند که براي تهيه‌ي اين گزارش تفصيلي، سطح زبان انگليسي صدها هزار تن از گروه‌هاي سني و تحصيلي مختلف در هر کشور را بررسي کرده و سنجيده‌اند.
نتيجه‌ي اين تحقيق مي‌گويد جوانان تحصيل‌کرده بين 25 تا 35 سال در مجموع بهتر از هر گروه ديگري به زبان انگليسي تسلط دارند. اين تحقيق نتيجه مي‌گيرد بيشتر جواناني که تنها ديپلم دبيرستان دارند، انگليسي خوبي ندارند و تحصيلات دبيرستاني حتا در بسياري از کشورهاي با سيستم آموزشي پيشرفته، براي تسلط نسبي بر زبان انگليسي کافي نيست.

تسلط زنان بر زبان انگليسي از مردان بيشتر است
تحقيق (بررسي تسلط بر زبان انگليسي) نتيجه مي‌گيرد که در مجموع ميزان تسلط زنان به اين زبان بين‌المللي بهتر و بيشتر از مردان است.
اين تحقيق نشان مي‌دهد که در تفکيک کشور به کشور نيز تقريبا در همه‌ي کشورها از اروپا گرفته تا خاورميانه و آمريکاي لاتين، ميزان تسلط زنان جوامع بر انگليسي از مردان بيشتر است.
در جمع‌بندي نهايي جهاني، 61درصد زنان به زبان انگليسي در سطوح مختلف تکلم مي‌کنند و اين ميزان در ميان مردان 59 درصد است.
از سوي ديگر مهاجرت به کشور انگليسي‌زبان، برخلاف تصور عمومي به تنهايي عامل تعيين‌کننده يا موثري در ارتقاي سطح تسلط انگليسي فرد نيست. اين تحقيق مي‌گويد آن‌چه مهم است ميزان دسترسي به کلاس زبان يا مدرسه و دانشگاه و ميزان تسلط فرد به منابعي مثل کتاب و روزنامه براي تقويت زبان است.

سوئدي‌ها سردمدار تسلط بر زبان انگليسي
تحقيق مفصل سازمان (اينگيليش فرست) نشان مي‌دهد که ميزان تسلط مردم کشور سوئد به زبان انگليسي بيشتر از همه‌ي کشورهاي غيرانگليسي زبان ديگر است. بر اساس اين تحقيق نزديک به 70 درصد مردم سوئد به زبان انگليسي تسلط کامل دارند.
دومين کشور باز هم يکي ديگر از کشورهاي اسکانديناوي يعني دانمارک است. بيش از 67 درصد مردم دانمارک نيز با ميزان تسلط عالي به زبان انگليسي تکلم مي‌کنند. هلند سومين کشور در اين ليست است که66 /32 درصد جمعيت‌اش بر انگليسي تسلط کامل دارند.
دو کشور ديگر منطقه‌ي اسکانديناوي يعني فنلاند و نروژ در رتبه‌ي چهارم و پنجم مي‌ايستند و منطقه‌ي اسکانديناوي‌را به بهترين منطقه‌ي جغرافيايي جهان از لحاظ تسلط جمعيت به زبان انگليسي تبديل کرده‌اند.
اين تحقيق همچنين نتيجه مي‌گيرد که در ميان قاره‌ها، ميزان تسلط مردم قاره‌ي اروپا به زبان انگليسي به عنوان زبان دوم بسيار بيشتر است و علي‌رغم سيستم آموزشي پيشرفته در برخي کشورهاي آسيايي از جمله ژاپن، سنگاپور يا کره جنوبي، آموزش زبان انگليسي در مدارس هنوز پيشرفته نيست.
آلمان در رتبه‌نهم جهاني ايستاده است و نزديک به 60 درصد جمعيت اين کشورانگليسي (نسبتا خوبي) دارند. شصت و دو درصد جعيت دو کشور اروپايي بلژيک و اتريش نيز انگليسي را نسبتا خوب صحبت مي‌کنند.

ايران، اولين در خاورميانه
خاورميانه و شمال آفريقا دو منطقه‌‌ي جغرافيايي‌است که از لحاظ تسلط بر زبان انگليسي وضعيت نامناسبي دارند. در بيشتر کشورهاي اين منطقه، اکثريت شهروندان حتا آشنايي حداقل از زبان انگليسي ندارند.
با اين حال بنا به تحقيق (اينگيليش فرست)، در خاورميانه وضعيت ايران از ساير کشورها بهتر است. در ايران نزديک به 53 درصد مردم در سطح پاييني به انگليسي مي‌توانند ارتباط برقرار کنند.
اين رقم در ترکيه 51 ، در قطر 48 و در سوريه 47 درصد است. در خاورميانه وضع سطح دانش انگليسي مردم عربستان سعودي و امارات متحده‌عربي از بقيه‌ي کشورها پايين‌تر است.
در کشورهاي شمال آفريقا نيز مراکش با 49درصد جمعيت که دانش اندکي از انگليسي دارند وضعي کمابيش بهتر از همسايگان دارد. در ليبي اين ميزان به 42 درصد تقليل مي‌يابد.

مردان خاورميانه در قعر جدول
اين تحقيق تاکيد مي‌کند که وضعيت سيستم آموزشي در کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا اگرچه رو به بهبود است، اما هنوز از شرايط مطلوب فاصله دارد و براي ارتقاي تسلط شهروندان منطقه به زبان انگليسي، بايد اصلاحات جدي و بنيادين در سيستم آموزشي کشورهاي منطقه صورت گيرد.
با اين‌حال در خاورميانه نيز تسلط زنان به انگليسي در مقايسه با مردان وضع بهتري دارد و اين تحقيق تاکيد مي‌کند که مردان کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا کمتر از هر گروه جنسيتي، جغرافيايي و سني ديگري در جهان انگليسي‌زبان مي‌دانند.
اين تحقيق پيش‌بيني مي‌کند که در آينده‌ي نزديک نيز ميزان تسلط زنان خاورميانه به زبان انگليسي پيشرفت خواهد داشت.

سنگاپور، اولين در ميان کشورهاي آسيايي
در سنگاپور نزديک به 59 درصد جمعيت انگليسي را نسبتا خوب صحبت مي‌کنند و به تدريج انگليسي به زبان اصلي مدارس اين کشور تبديل مي‌شود. پيش‌بيني مي‌شود تا يک دهه‌ي بعد سنگاپور يکي از کشورها با بالاترين ميزان تسلط به زبان انگليسي شود.
در کشور همسايه‌ي سنگاپور، يعني مالزي نيز 57 درصد جمعيت انگليسي نسبتا خوبي دارند و اين ميزان در هند و پاکستان به 56 درصد مي‌رسد. در ژاپن، علي‌رغم سيستم آموزشي و اقتصادي و تجاري پيشرفته، هنوز تنها 55 درصد جمعيت تسلطي کمابيش به زبان انگليسي دارند.
آموزش انگليسي در سيستم آموزشي چين هنوز نوپا است، با اين حال در اين کشور پرجمعيت، تعداد جمعيتي که در حال يادگيري زبان انگليسي هستند از هر کشور ديگري در جهان بيشتر است. در حال حاضر بيش از 100هزار معلم که انگليسي زبان اول آن‌هاست در چين به آموزش زبان انگليسي اشتغال دارند.
اين تحقيق از سنگاپور و مالزي به عنوان دو کشوري که تجربه‌ي موفقي در استفاده از زبان انگليسي در مکالمات رسمي اداري و به عنوان زبان دوم رسمي کشور دارند ياد مي‌کند.

تسلط بالاي شاغلان در صنعت توريسم و مشاوره
پژوهش (اينگيليش فرست) که بر اهميت روزافزون دانستن زبان انگليسي در تجارت جهاني تاکيد مي‌کند، نتيجه مي‌گيرد افرادي که در مشاغل مربوط به صنعت توريسم يا مشاوره اشتغال دارند، به نسبت ساير مشاغل تسلط به مراتب چشمگيرتري بر انگليسي دارند.
اين تحقيق همچنين پيش‌بيني مي‌کند که تا سال 2020 دو ميليارد نفر از جمعيت جهان انگليسي ياد خواهند گرفت. در حال حاضر 35درصد کل مقالات آکادميک جهان به انگليسي توليد مي‌شود و اين رقم در آينده‌ي نزديک افزايشي چشمگير خواهد داشت.
در عين حال کمپاني‌هاي بين‌المللي بيشتري انگليسي را به عنوان زبان اول محيط کاري خود انتخاب و اعلام مي‌کنند.کشورهايي که سطح آموزش زبان انگليسي را در بخش اقتصاد و در ميان سياستمداران خود توسعه داده‌اند، در جذب سرمايه‌گذاري خارجي به مراتب موفق‌تر بوده و رشد داشته‌اند.


منبع:

http://www.iranianuk.com/page.php5?id=20121026200122034

امتیاز دهی به مقالهگزارش ميزان تسلط به زبان انگليسي در جهان منتشر شد
گزارش ميزان تسلط به زبان انگليسي در جهان منتشر شد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره گزارش ميزان تسلط به زبان انگليسي در جهان منتشر شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گزارش ، تسلط ، زبان انگليسي ، جهان ، منتشر ، سوئد ، انگليسي ، رتبه‌اول ، خاورميانه ، ايران ، تسلط مردان ، سازمان ، English First ، سن ، جنسيت ، تحصيلات ، ميزان اشتغال ، زبان بين‌المللي ، خاورميانه ، آمريکاي لاتين ، ميزان تسلط زنان ، کتاب