مسبی
سازمان ملل به کمک درياچه اروميه شتافت

سازمان ملل به کمک درياچه اروميه شتافت

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: varasteh
رئيس سازمان محيط زيست با اشاره به تخصيص 135 ميليون دلار کمک برنامه توسعه و عمران ملل متحد براي حل مشکلات محيط زيست در ايران از جمله درياچه اروميه گفت: اين کمکها براي رفع چالشهاي زيست محيطي از جمله احياء درياچه اروميه مثبت است اما کافي نيست.

مهندس محمد جواد محمدي زاده در نوزدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها افزود: از اينکه مسائل و چالش هاي زيست محيطي به خوبي در مجامع بين المللي منتقل شده و سازمان ملل پروتکل ها و کنوانسيونهاي مربوطه اطلاعات کافي در خصوص مسائل و چالش هاي زيست محيطي ايران را دارند خيلي خوشحاليم.

به گفته وي، قطعا انتقال اين اطلاعات منجر به جلب توجه آنها و اختصاص منابعي از سوي آنها براي رفع اين چالش ها شده است.

رئيس سازمان محيط زيست اظهار داشت: مشکل اصلي تالاب هاي کشور ما از جمله درياچه اروميه، تالار پريشان، گاوخوني و هامون در حال حاضر تامين نشدن حقابه اين تالابها و يا به عبارتي بهره برداري هاي بي رويه و ناصحيح در بالادست اين تالابهاست که اجازه ورود آب به آنها را نمي دهد.

معاون رئيس جمهور تصريح کرد: تمام تلاش ما با همکاري نمايندگان مجلس در کميسيونهاي کشاورزي و برنامه و بودجه ، فراکسيون محيط زيست و کمک هاي بين المللي اين است که مشکل حقابه اين تالابها و بويژه درياچه اروميه را برطرف کنيم.

وي افزود: اما از آنجايي که براي احياء درياچه اروميه اقدامات گوناگوني بايد انجام شود که اصلي ترين آنها انتقال آب از ديگر حوزه هاي آبريز در کشور است به بودجه بسيار زيادي احتياج داريم.

رقم 135 ميليون دلار کمک سازمان ملل که بخشي از آن به احياء درياچه اروميه اختصاص داده مي شود براي تمام اين اقدامات کافي نيست اما مي تواند تاثير مثبتي داشته باشد.

پيش از اين سرپرست برنامه توسعه و عمران ملل متحد گفته بود اين برنامه ظرف پنج سال از سال 2012 تا 2016 ، 235 دلار بودجه براي برنامه هاي توسعه اي در ايران اختصاص داده که از اين ميزان 57 درصد يعني 135 ميليون دلار به رفع چالشهاي زيست محيطي از جمله احياي درياچه اروميه اختصاص مي يابد.


منبع: خبرگزاري مهر
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سازمان ملل به کمک درياچه اروميه شتافت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سازمان ملل ، درياچه اروميه ، محيط زيست ، تالاب ها