مسبی
همه وام هايي که هنوز مي توان از بانک ها گرفت

همه وام هايي که هنوز مي توان از بانک ها گرفت

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: varasteh
خيلي ها فکر مي کنند در شرايط فعلي بايد قيد گرفتن وام را زد اما بهتر است بدانيد هنوزهم مي شود از بانک ها برخي وام ها را دريافت کرد

همه وام هايي که هنوز مي توان از بانک ها گرفت
وام خريد خودرو
تسهيلات خريد خودرو يکي از تسهيلات خرد است که متقاضيان زيادي دارد. سال گذشته به مدت 3 ماه پرداخت اين تسهيلات در شبکه بانکي متوقف شد اما در حال حاضر با شرايط جديد پرداخت مي شود. يکي از تغييراتي که در پرداخت اين تسهيلات ايجاد شده، اين است که بانک ها ديگر مبلغ تسهيلات را به متقاضي نخواهند داد و آن را مستقيما به حساب شرکت توليدکننده خودرو واريز مي کنند. زماني که اين مبلغ به حساب متقاضي واريز مي شد بازار سياه خريد و فروش فاکتور و وام خودرو درست شده بود. با اين تصميم اين مشکل برطرف شده البته پروسه دريافت تسهيلات را مقداري طولاني تر کرده است.
سقف تسهيلات: مشکل اصلي اين وام اين است که بانک توجهي نمي کندت شما چه نوع خودرويي خريده ايد. سقف پرداخت اين تسهيلات در همه بانک ها يکسان و هفت ميليونتومان است. کارمزد بازپرداخت 12 تا 14 درصد است و در اقساط ماهانه بايد بازپرداخت کنيد.
چطور و از کجا وام بگيريم: براي دريافت اين تسهيلات بايد اول به بانک درخواست بدهيد و مدارکتان را که شامل مدارک شناسايي معتبر و گواهينامه رانندگي است به بانک تحويل دهيد. بانک بر اساس درخواست شما از شرکت خودروساز و گرفتن تاييديه اين مبلغ را به حساب شرکت پرداخت مي کند. البته شما بايد از قبل مابه التفاوت خريد خودرو را به حساب پس اندازي که در بانک باز کرده ايد واريز کنيد. اکثر بانک هاي کشور غير از بانک هاي تخصصي مانند توسعه صادرات، کشاورزي، گردشگري و مسکن اين وام را پرداخت مي کنند اما گرفتن آن از بانک هاي ملي، صادرت، تجارت و ملت راحت تر است. نکته مهم اينکه گرفتن اين وام در اين بانک ها نياز به سپرده گذاري ندارد.

وام خريد لوازم خانگي
زوج هاي جوان در کنار وام ازدواج براي سر و سامان دادن به زندگي شان به وام خريد لوازم خانگي هم نياز دارند. اين تسهيلات هم در حال حاضر مانند گذشته پرداخت مي شود. البته اين تسهيلات صرفا مخصوص زوج هاي جوان نيست و همه مي توانند از آن استفاده کنند.
سقف تسهيلات: سقف اين تسهيلات در همه بانک ها چهار ميليون تومان است. کالاي خريداري شده هم بايد توليد داخل و داراي گريد مصرف انرژي A باشد.
چطور و از کجا وام بگيريم: اگر تا به حال از بانک ها تسهيلات مشابه مثلا خريد خودرو نگرفته باشيد مي توانيد با ارائه پيش فاکتور از اين تسهيلات استفاده کنيد. غير از بانک مسکن و بانک هاي تخصصي اکثر بانک هاي تجاري دولتي و خصوصي اين تسهيلات را با نرخ سود 14 درصد و بازپرداخت ماهانه پرداخت مي کنند. گرفتن اين وام ها هم از بانک هاي ملي و صادرات، تجارت، سپه و سامان راحت تر است. قبلا برخي بانک ها طرح هايي مانند سپاس و ... براي پرداخت مبلغ بيشتر با شرط سپرده گذاري داشتند اما در حال حاضر بهتر است به دنبال اين طرح ها نباشيد و انرژي تان را صرف گرفتن اين وام کنيد.
وام خريد مسکن
وام خريد مسکن يکي از تسهيلاتي است که حرف و حديث هاي زيادي در موردش مطرح است. در دوره اي پرداخت اين تسهيلات متوقف شد اما معاونت راهبردي رئيس جمهوري همين دو سه روز قبل گزارشي منتشر کرد ودر آن نتيجه گرفت که پرداخت اين تسهيلات بيشتر از پرداخت نشدنش مفيد است. در هر صورت در حال حاضر اين وام پرداخت مي شود اما فقط توسط يک بانک
سقف تسهيلات: سقف تسهيلات خريد مسکن 18 ميليون تومان است. براي دريافت آن بايد حتما سپرده گذاري کنيد.
چطور و از کجا وام بگيريم: براي دريافت اين وام بايد اول يک سپرده گذاري يک ساله و يا يک و نيم ساله در بانک مسکن انجام دهيد. اگر 9 ميليون تومان داشته باشيد يک سال و اگر شش ميليون بخواهيد سپرده گذاري کنيد يک سال و نيم بايد صبر کنيد که بتوانيد 18 ميليون تومان وام خريد مسکن دريافت کنيد.مسکن خريداري شده بايد قابليت مسکوني داشته باشد و عمر آن بالاتر از 12 سال نباشد. نرخ سود بازپرداخت اين وام 12 درصد و در اقساط ماهانه است. تنها بانک مجاز به پرداخت وام خريد مسکن، بانک مسکن است.
وام بافت هاي فرسوده
در حوزه مسکن در سال هاي اخير تسهيلاتي در بانک ها با عنوان ساخت بافت هاي فرسوده پردخت مي شد. برخلاف وام خريد مسکن اين تسهيلات را همه بانک ها بايد پرداخت کنند. در اصل اعتبار آن توسط دولت بين بانک هاي کشور تقسيم مي شود.
سقف تسهيلات: سقف اين تسهيلات بين 30 تا 45 ميليون تومان است. در همه شهرهاي کشور کساني که قصد ترميم يا ساخت بافت هاي فرسوده را دارند مي توانند با مراجعه به شعبه بانک و ارائه مستندات اين تسهيلات را دريافت کنند.
چطور و از کجا وام بگيريم: براي دريافت اين تسهيلات بايد درخواست خود را به شعبه بانک ارائه دهيد. در صورت تاييد فرسوده بودن بافت ملک، وام پرداخت مي شود. همه بانک ها کم و بيش اين تسهيلات را در دستورکار دارند. بانک سپه در اين حوزه از همه بانکها موفق تر بوده اما بانک هاي ديگر از جمله بانک ملي، صادرات و پارسيان هم به راحتي اين وام را پرداخت مي کنند.
وام درمان
يکي از تسهيلات قرض الحسنه اي که هنوز به راحتي در سيتم بانکي پرداخت مي شود وام درمان است. اين تسهيلات براي رفع نياز بيماراني طراحي شده که از پس هزينه هاي درمان برنمي آيند.
سقف تسهيلات: سقف اين وام تا پنج ميليون تومان است اما ميزان آن بسته به تاييديه بيمارستان دارد.
چطور و از کجا وام بگيريم: براي دريافت اين وام بايد بيمارستان تاييد کند که بيمار چه مقدار بدهي به بيمارستان دارد. پس از آن با درخواست بيمار و طي روال اداري پول به حساب بيمارستان پرداخت مي شود. پس از بهبودي کامل متقاضي، بازپرداخت اين وام در اقساط ماهانه و با نرخ کارمزد چهار درصد شروع مي شود. اين وام را در حال حاضر فقط بانک صادرات پرداخت مي کند.
وام ازدواج
وام ازدواج هم از جمله تسهيلاتي است که با وجود متوقف شدن از سوي چند بانک هنوز مي شود دريافت کرد. اين وام مخصوص زوج هايي است که براي اولين بار قصد ازدواج دارند.
سقف تسهيلات: سقف اين وام براي هر کدام از زوج ها سه ميليون تومان است. البته در شرايط خاص دو ميليون تومان هم در صورت وجود اعتبار از سوي بانک به اين مبلغ اضافه مي شود.
چطور و از کجا وام بگيريم: وام ازدواج در دسته وام هاي قرض الحسنه طبقه بندي مي شود. دولت با تعيين اعتبار از 10 بانک کشور خواسته بود که از محل سپرده هاي قرض الحسنه اين وام را پرداخت کنند. در حال حاضر بانک هاي ملي، سپه، مسکن، کشاورززي، رفاه کارگران و تجارت تمام سقف اعتبار خود را پرداخت کرده اند و سامانه آنها براي درخواست وام ازدواج مسدود شده است. با مسدود شدن سامانه ازدواج اين 6 بانک، متقاضيان تنها مي توانند از طريق بانک هاي ملت، صادرات، پست بانک و قرض الحسنه مهر ايران اقدام کنند. اين بانک ها موظف هستند درخواست هاي جديد را تا زماني که هنوز اعتبار دارند قبول کنند. هيچگونه سهميه بندي خاصي هم در اين زمينه وجود ندارد و تنها ملاک پرداخت تسهيلات ازدواج بر اساس زمان ثبت نام تعيين مي شود.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره همه وام هايي که هنوز مي توان از بانک ها گرفت نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: وام ، بانك ، درخواست وام ، وام مسکن ، وام ازدواج ، تسهيلات