مسبی
کوروش کبير تنها پادشاهي که فقط يک همسر برگزيد

کوروش کبير تنها پادشاهي که فقط يک همسر برگزيد

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: سیما5862
بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشي بود. وي از اصالت ايراني برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر هميشگي بزرگ مردي به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگي خود فقط يک زن اختيار کرد و او کاساندان نام داشت.

کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهي فراوان ماند و براي هميشه و به احترام همسرش تنهايي را برگزيد. کوروش کاساندان را بسيار دوست ميداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل 6 روز عزاي عمومي اعلام شد.مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ ميباشد.

پس از کورش بزرگ او نخستين شخصيت قدرتمند کشور بزرگ ايران بود. کاساندان ملکه 28 کشور آسيائي بود كه کورش بزرگ بر آنها پادشاهي مي کرده است. مورخين يوناني و گزنفون از وي با نيکي و بزرگ منشي ياد مي کرده اند.
کاساندان ملکه ايران 5 فرزند با نام هاي کمبوجيه ، برديا ، آتوسا ، رکسانه و ارتيستونه داشت.
پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجيه دوم، جهانگشايي کرد و مصر را به امپراتوري هخامنشيان افزود. برديا نيز مدتي کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بيشک بايد با ديدي دگر نگريست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جايگاه ويژه اي» به او بخشيد که داريوش بزرگ او را به همسري خويش برگزيد. و فرهيختگي و درايت آتوسا در تمام طول تاريخ زبانزد شد.
بي شک کاساندان مادري بزرگ بود که چنين فرزندان بزرگي پرورش داد که هر يک نامي نيک در تاريخ دارند. وي همچنين همسري نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبير حضور داشت و همراه هميشگي او بود.
نوشته هاي تاريخي نشان مي دهد كه كوروش نه تنها در امور سپاهيگري داراي نبوغ نظامي و در جهانگشايي و كشور داري بسيار انسان دوست و نوع پرور بوده بلكه در امور خانوادگي نيز يكي از وفادارترين مردان روزگار بوده است.
در مرگ اين بانوي بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد براي نمونه آقاي غياث آبادي آورده اند که :

درگذشت کاساندان، بانوي کورش: 21 اسفند ايراني،26 آدار آرامي، 19 مارس ميلادي، . (شماره اين روز را به دليل تخريب متن کتيبه نميتوان خواند. اما به احتمال در روز پيش از آغاز سوگواري بوده است که با شش روز سوگواري، يک دوره هفت روزه تکميل ميشده است).

هرودوت و چند تن ار تاريخ نويسانان مشهور مي نويسند :

مصريان به منظور اين كه شكست خود را از ايرانيان به نحوي جبران كنند شهرت دادند كه كوروش دختر آماژيس فرعون مصر را براي ازدواج خواستگاري كرده است اما فرعون مصر بجاي آمازيس دختر زيباروي اپرس فرعون سابق مصر به نام ني يتيس را كه خود او برانداخته بود براي كوروش فرستاد و كمبوجيه از ني يتيس متولد شده است .

اما داستان مذكور را مصريان براي دلخوشي خود جعل كرده بودند تا از شدت خفتي كه بر اثر شكست بوسيله ايرانيان تحمل كردند كاسته باشند . زيرا اولا همه مي دانستند كه وليعهد ايراني بايد پارسي و از خاندان سلطنتي باشد و ثانيا همه آگاه بودند كه مادر كمبوجيه كاساندان هخامنشي بوده است.


منبع: www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


سبحان خراسانی (17:00   1392/4/15)

سلام
دوست عزیز یک ایراد در متنی که نگارش کردی وجود دارد.
نمی دانم از کدام منبع تاریخی استفاده کرده ای ولی طبق مستندترین کتب تاریخی متاسفانه بردیا بر تخت پادشاهی نشسته. زیرا او بر اثر حادثه و نیرنگ چندی از موبدان به قتل میرسد. کد: 386


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کوروش کبير تنها پادشاهي که فقط يک همسر برگزيد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کوروش کبير ، کورش ، بانوي کوروش ، کاساندان ، کمبوجيه ، هخامنشيان ، امپراتوري ، هرودوت ، تاريخ باستان ، همسر کورش