مسبی
10 جاي حيرت انگيز روي زمين

10 جاي حيرت انگيز روي زمين

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: سیما5862
« سرزمين هايي روي کره زمين قرار دارند که گويي متعلق به زمين نيستند و بخشي از سيارات ديگرند »

1. دره هاي خشک آنتارتيکا :

مي گويند دره هاي خشک آنتارتيکا با زمين هاي خشك و بي آب و علف پوشيده از شن، شبيه ترين قسمت زمين به كره مريخ است. اين سرزمين جايي است در ميان Victoria land ، McMudo، Sound . از آن دست زمين هايي كه هرگز رنگ برف به خود نمي بينند . اما دليل شباهت اين منطقه به مريخ ، بياباني بودن آن نيست كه در زمين بيابان بي آب و علف كم نيست بلكه چيزهايي در اين منطقه مشاهده مي شود كه در زمين ديده نشده است: « يخ در بيابان » . در اين منطقه دره هايي هست پوشيده از يخ و البته در زير يخ ها، در آب هايي شور ، جانداراني هم زندگي مي کنند، چيزهايي كه هرگز در هيچ منطقه بياباني ديگري ديده نشده است . تحقيقات روي اين موجودات و دلايل پيدايش اين سرزمين همچنان ادامه دارد .

2. جزيره ي سوکوترا :

سطح زمين آن بسيار شيب دار است به صورتي که شما فکر مي کند به سياره ديگري رفته ايد يا به زمان هاي دور تاريخي مسافرت کرديده ايد .جزيره سوکوترا يکي از 4 جزيره ايست که از لحاظ جغرافيايي در انزوايي از قاره خشک آفريقا قرار دارد که قدمت آن به 6تا 7 ميليون سال مي رسد همانند جزيره گالاپاگوس . بيش از 700 گونه نادر گياهي و جانوري در اين منطقه يافت مي شود که يک سوم مملو از جانداران همگي بومي هستند . آب و هواي ناملايمي دارد ، مي توان گفت گرم و خشک و همچنين شگفت انگيزترين گياهان را مي توانيد در اين منطقه بيابيد. موقعيت جغرافيايي اين جزيره در اقيانوس هند و در 250 کيلومتري سومالي و 340 کيلومتري يمن واقع شده است . وسعت ساحل شني آن متشکل از سنگهاي آهکي و جلگه هاي مرتفع آن پر از غارهايي به طول 7 کيلومتر است . بلندي کوههاي آن به 1525متر مي رسد . درختان و گياهان اين جزيره از لحاظ زمين شناختي قدمتي20 ميليون ساله داشته و به عنوان جزيره اي بکر و محصور شده از آب محسوب مي گردد .

3. معادن رو باز ريوتينتو :

اگر دلتان مي خواهد يك منظره از كره ماه ببينيد، لازم نيست سوار سفينه فضايي شويد و براي ديدن آن كلي هزينه كنيد، كافي است به اروپا برويد. جايي در اسپانيا وجود دارد كه تصاوير سوررئال آن مناظر كره ماه را تداعي مي کند : « معادن رو باز ريوتينتو » . البته اين معادن تنها جذابيت اين منطقه نيستند. در نزديكي آنها، رودخانه اي با آب قرمز جريان دارد كه خود يك چشم انداز جذاب است ميان چشم انداز جذاب ديگر . اين رودخانه اسيدي با PH بين 7/1 تا 5/2 فلزات سنگين زيادي را درخود جاي داده است .

4. درياچه كليلوك :

درياچه كليلوك آنقدر جذاب و عجيب است كه مي توان تصور كرد متعلق به كره زمين نيست. اين درياچه پر از فلزات سنگين است و تابش آفتاب داغ تابستاني و تبخير آب آن بلورهايي از اين مواد معدني و فلزات را به وجود مي آورد كه در گودال هاي كوچك، نور را در رنگ هاي سبز و آبي بازتاب مي دهند . اين درياچه يكي از بزرگترين ذخاير مواد معدني مانند سولفات هاي سديم، كلسيم و پتاسيم همچنين هشت نوع فلز سنگين مانند نقره و تيتانيوم مي باشد .

5. دره ماه در برزيل :

از اسمي كه بر آن گذاشته اند پيداست اين سرزمين بايد جايي باشد شبيه به ماه . جايي كه فرسايش ناشي از آب، صخره ها و گودال هايي را در جنگل به وجود آورده است که از کوارتز تشکيل شده اند .

6. سالار دي يويوني در بوليوي :

جايي در آمريكاي لاتين وجود دارد كه انگار زميني نيست ؛ Salar De Uyuni در بوليوي . آنها كه اين منطقه را ديده اند ، مي گويند يكي از تماشايي ترين چشم اندازهاي جهان است. اما دليل اين جذابيت احتمالاً كنار هم قرار گرفتن مواردي است مانند آتشفشان هاي فعال، بيابان نمک .

7. درياچه خون در ژاپن :

ديگر مكان عجيب و غريب دنيا در ژاپن واقع است : Blood Pond Hot Spring ، 9 چشمه ي آب گرم قرمز رنگ که با هم يک درياچه را تشکيل داده اند . رنگ قرمز اين درياچه به دليل فراواني عنصر آهن در آب آن است .8. صخر ه هاي جنگلي :

Shilin يا صخره هاي جنگلي در چين ، صخره هايي آهكي هستند كه توسط آب فرسايش يافته و تشکيل شده اند.

9. گودال The Richard Structure:

جايي در كشور موريتاني ، گودالي وجود دارد كه گفته مي شود در اثر برخورد يك شهاب سنگ به وجود آمده است. گودال The Richard Structure با قطري در حدود 30 مايل از فضا قابل رؤيت است. اين گودال در جنوب غربي صحراي ساهارا قرار دارد .

10. غارهاي يخي اتريش :

غارهاي يخي اتريش جاي ديگري روي كره زمين است كه در آن احساس مي کنيد در كره ديگري هستيد. تعداد زيادي غار يخي در زمين وجود دارد اما Eisriesenwelt Ice Cave از بزرگترين موارد غارهاي يخي كشف شده توسط بشر است. آنها در نزديكي سالزبورگ واقعند و به فاصله 40 كيلومتر کشيده شده اند .


منبع:

http:// lmoiran.medu.ir

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره 10 جاي حيرت انگيز روي زمين نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: درياچه قرمز ، دره خشک ، انتارتيکا ، جزيره سوکوترا ، گياهان ، درياچه کليلوک ، گودال ، غارهاي يخي