مسبی
کشف مردان نمکي در زنجان

کشف مردان نمکي در زنجان

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: سیما5862
در زمستان سال 1372، معدن‌کاران به‌هنگام خاکبرداري و استخراج نمک از معدن زير تپه‌هاي اين منطقه، با نيم ‌تنه يک جسد روبه‌رو شدند. اين جسد داراي ريش و موي بلند و حلقه گوشواره‌اي از جنس طلا در گوش چپ بود. جسد مزبور در اواسط يکي از تونل‌هاي معدن، که حدود 45 متر طول داشت، به‌دست آمد. از تاريخ 6 اسفند 1372، کاوش‌ها در اين منطقه آغاز شد. درپي کاوش‌ها؛ يک ساق پا درون چکمه چرمي، سه قبضه چاقو، شلوارک، شي نقره‌اي، قلاب سنگ، قطعات طناب چرمي، سنگ ساب، يک عدد گردو، قطعات سفال و چند تکه پارچه منقوش و قطعات خردشده استخوان نيز پيدا شد- باستان شناسان در مورد ظاهر اين پيکر گفته‌اند احتمالاً مرد نمکي از طبقه اشراف تات زبان و شاهزاده‌ها بوده‌است، زيرا برروي لباس او جواهرات و زيورآلاتي پيدا شده که مخصوص اين طبقه بوده، و همچنين آنها چنين فرضيه دارند که او يا درحال فرار به غار پناه برده يا در جنگي از ميدان گريخته و به غار پناه آورده و آنجا فوت کرده و موريانه‌ها پيکرش را، که از نمک پوشيده بوده، خورده‌اند.
سه جسد ديگر ازجمله يک زن در اين ناحيه نيز چندي بعد کشف شده‌است.

انجام آزمايش‌هاي ساليابي به روش کربن 14، که بر روي نمونه استخوان‌ها و پارچه‌هاي مجموعه صورت گرفت، قدمتي حدود 1700سال (اواخر اشکاني – اوايل ساساني) براي مرد نمکي تعيين گرديد. آزمايشات دي‌ان‌آ نشان داد که سن مرد نمکي هنگام مرگ حدود 37 سال و قد وي حدود 175 cm بوده‌است. با بررسي آزمايش‌هاي انجام‌ شده بر روي سلول‌هاي موي سر، گروه خوني مرد نمکي B+ تعيين شد.

با آزمايش سي تي اسکن و راديولوژي، مشخص شد که مرد نمکي دراثر سقوط ناگهاني درون يکي از گودالهاي معدن نمک و وارد شدن ضربه بسيار شديد به ناحيه راست جمجمه و صورت از بين رفته‌است. مطالعات باستانشناختي بر روي مجموعه مرد نمکي نشان داد که به علت آرايش خاص موهاي بلند سر و صورت، وجود گوشواره طلا در گوش چپ، چکمه چرمي با ساخت و دوخت بسيار ظريف و هنرمندانه و همچنين نوع و بافت تکنيکي پارچه لباس و بدست آمدن شئ نقره‌اي همراه با متوفي، فرد مزبور يک کارگر ساده معدن نمک نبوده، بلکه فردي عالي رتبه و داراي پايگاه اجتماعي بالا بوده‌است، اما علت حضور، سقوط و مرگ وي در معدن نمک چهرآباد همچنان در پرده راز و ابهام باقي مانده‌است.


منبع: www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره کشف مردان نمکي در زنجان نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کشف ، مردان نمکي ، سقوط ، زنجان ، معدن ، جسد ، نمک ، معدن نمک ، کشف انسان ، طلا ،