مسبی
هفت گام براي رفع مشکلات اقتصادي خانواده

هفت گام براي رفع مشکلات اقتصادي خانواده

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: hht20051
چگونه مي‌توان انتظارات مالي در زندگي زناشويي را مديريت کرد؟

مشکلات مالي يکي از رايج‌ترين دلايل اختلافات ميان همسران است. گرچه شرايط سخت اقتصادي مي‌تواند بيشترين فشار را بر خانواده بياورد، هنوز مي‌توان راه‌هايي را يافت که خانواده را حفظ کرد و حتي شکوفايي آن را تداوم بخشيد.

چه شغل‌تان را از دست داده باشيد و چه ميزان حقوق پرداختي‌تان کم شده باشد، هميشه به ياد داشته باشيد آنچه که باعث تداوم رابطه شما با همسرتان مي‌شود، عشق به کسي است که به او اعتماد داريد.

اگر رابطه‌اي عاشقانه و بر مبناي اعتماد با فردي داريد، به اين رابطه باور داشته باشيد. اگر شخصي را تمام و کمال دوست داريد، بايد بدانيد که عشق حقيقي هم بايد در بهترين دوران‌ها و هم در بدترين زمان‌ها تداوم پيدا کند.

مشکلات مالي که تجربه مي‌کنيد در صورتي بهبود خواهد يافت که با يکديگر براي يافتن راه‌حل همکاري کنيد و براي مديريت موضوعات مالي در ازدواج‌تان اين رويکرد گروهي را ادامه دهيد. تنها اشخاص بي‌تجربه و بي‌اطلاع هستند که معتقدند موضوعات مالي ربطي به اختلافات خانوادگي ندارند. کسي که چنين چيزي را مي‌گويد از پژوهش‌‌ها در نيم قرن اخير در باره اين موضوع بي‌اطلاع است.

سه دهه پژوهش درباره ازدواج نشان داده‌ است که علت شماره يک اختلافات زناشويي و عدم موفقيت در ازدواج فشار مالي است.

اگر مي‌خواهيد از عهده مشکلات اقتصادي برآييد، شما و همسرتان بايد اين هفت اقدام مهم را انجام دهيد:

1-در مورد موضوعات مالي همسرتان به طور صريح با او صحبت کنيد.

در اين راه سخت بايد همراه هم حرکت کنيد. هيچ خريد عمده‌اي را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسيدن به توافق دوطرفه انجام ندهيد. شايد تعجب کنيد که چه تعداد خريدهايي را اگر شب قبل در مورد انجام آنها فکر کرده بوديد، انجام نمي‌داديد.

ارتباط برقرار کردن با همسرتان در اين مورد بهترين تصميم است؛ به اين ترتيب هر دوي شما در مورد خريد يک چيز معين توافق داريد و مسووليت آن را مي‌پذيريد. چنين راهبردي از ايرادگيري از يکديگر در صورتي که معلوم شد تصميم به خريد آن چيز درست نبوده است، جلوگيري مي‌کند.

2-در خريد با وام يا به صورت اعتباري افراط نکنيد

به خاطر داشته باشيد که اين کار يکي از عوامل مهم وارد آمدن استرس بر رابطه ازدواجي است. پرداخت بخش عمده اي از حقوق دريافتي ماهانه براي بازپرداخت اقساط وام‌ها موجب سلب آرامش خانواده مي‌شود. بودجه خانواده را با همفکري هم تنظيم کنيد و اين برنامه را رعايت کنيد. خريد خود را به زماني واگذار کنيد که پول کافي براي پرداخت هزينه آن پس‌انداز کرده باشيد يا اينکه به طور مشترک با پول دو نفرتان امکان خريد آن را داشته باشيد.

3-مشکلات مالي را دونفري و با همکاري هم حل کنيد

به توافق رسيدن درباره اقدامات هماهنگ باعث مي‌شود، هدف روشني را در چشم‌‌‌انداز داشته باشيد که براي يافتن راه‌حل ضروري است. حقيقت قطعي اين است: اگر رابطه‌تان را به عنوان يک کار گروهي ضروري در نظر نگيريد، همه چيز از دست مي‌رود. اگر به همراه يکديگر براي مقابله با چالش‌هاي اقتصادي در رابطه‌تان با يکديگر اقدام نکنيد، اميدي براي موفقيت مالي در ازدواج‌‌تان وجود نخواهد داشت.

4-بدبياري‌ها را به گردن يکديگر نيندازيد

گرايش طبيعي وجود دارد که در دوران‌هاي سخت تقصير بدبياري‌تان را به گردن کس ديگر از جمله همسرتان بيندازيد. اين بازي ديگري را مقصر قلمداد کردن در مورد عشق و ازدواج بي‌فايده است. اين راهبرد را به کلي فراموش کنيد.

5-خودخوري نکنيد

خلاص شدن از يک بحران مالي به حفظ تمرکز و رويکرد مثبت بر اساس همکاري نياز دارد. به خاطر داشته باشيد هيچ مشکل مالي تا به حال با احساس تاسف براي خودتان يا موقعيت خودتان بهبود نيافته است. احساس تاسف براي خودتان يا ديگري معمولا راهبردي شکست‌خورده و نامولد است.

6-در هنگام موفقيت جشن بگيريد

هر وقت به موفقيت مالي مي‌رسيد براي مثال پرداخت وام را به پايان مي‌رسانيد يا راهي براي کم کردن هزينه‌ها پيدا مي‌کنيد، جشن بگيريد. مسووليت‌پذيري مالي يک مزيت است. اختصاص دادن زمان به جشن گرفتن با يکديگر احساسي در شما ايجاد مي‌کند که رسيدن به هدف بعدي حتي دست‌يافتني‌تر است.

7-براي حل مشکلات مادي به همراه هم «عمل کنيد»؛ از همين امروز!

هنگامي که عاشق يکديگر هستيد، به تنهايي عمل کردن باعث موفقيت شما نخواهد شد. زوج‌هايي که زندگي مشترک موفقي دارند، به همراه هم با مشکلات روبه‌رو مي‌شوند و براي يافتن راه‌حل تلاش مي‌کنند و مي‌دانند که تنها راه براي حل يک مشکل مالي همکاري کردن با يکديگر است.


منبع: banki.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هفت گام براي رفع مشکلات اقتصادي خانواده نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مشكلات ، اقتصاد ، خانواده ، رفع نياز