مسبی
با خستگي چشم چه کنيم

با خستگي چشم چه کنيم

ویرایش: 1391/8/5
نویسنده: miluner2008
پنج روش را براي جلوگيري از ناراحتي‌هاي چشمي ناشي از خيره شدن طولاني مدت به صفحه نمايشگرتان، امتحان کنيد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادي هستيد که در طول روز ساعت‌ها به صفحه نمايشگرتان خيره مي شويد و تا کنون مشکلاتي از قبيل: سوزش چشم، درد گردن، تاري ديد و ضربان سر را تجربه کرده ايد، بهتر است بدانيد ، شما مشکل رايجي با نام خستگي چشم داريد!
در واژه‌ نامه پزشکي اين بيماري با عنوان سندرم بينايي کامپيوتر شناخته مي شود و علت اين بيماري هم به خاطر نور پس زمينه نمايشگر و خيره نگاه کردن به يک صفحه نمايش براي مدت طولاني است.


روش هاي درمان سريع اين مشکل خوردن قرص ايبو پروفن و تمرينات چشمي است. اما در اينجا قصد داريم راهکارهايي براي پيشگيري از بروز اين بيماري را به شما نشان دهيم.

1 - موقعيت مانيتور خود را تنظيم کنيد
انجام دادن يک سري تنظيمات جزئي در محل قرارگيري مانيتورتان مي توانند به راحتي مشکلات چشمي ناشي خيره شدن به آن را کاهش دهد. براي راحتي بيشتر در بينايي، مانيتور بايد 20 تا 30 اينچ از چشمان شما فاصله داشته باشد. علاوه بر آن بالاترين قسمت مانيتور بايد درست هم سطح چشمانتان باشد طوري که براي ديدن صفحه مانيتور خود مجبور باشيد به پايين نگاه کنيد نه به بالا.
اگر مدل مانيتورتان به گونه اي است که نمي توانيد آن را بالا ببريد مي‌توانيد از بالا برهايي که به همين منظور ساخته شده و يا حتي کتاب‌هايي قديمي که جلد گالينگور دارند استفاده کنيد.

2 - روشنايي صفحه را تنظيم کنيد
اگر نور محل کارتان بيش از حد مصنوعي يا طبيعي باشد ممکن است خيرگي به مانيتورتان بدهد که خيلي سريع چشمان شما را خسته کند. بنابراين اگر امکانش وجود دارد تمام نورهاي فلورسنت اطرافتان را خاموش کنيد و مانيتورتان را در محلي قرار دهيد که نور طبيعي به هر گوشه آن بتابد. نور هرگز نبايد مستقيما از پشت يا از جلو به مانيتور بخورد.
بهتر است از لامپ‌هاي زميني يا روميزي استفاده کنيد که از دو طرف به مانيتورتان بتابد. به اين ترتيب مي‌توانيد از خسته شدن چشمان خود جلوگيري کنيد.

3 - از قانون 20-20-20 استفاده کنيد
هر 20 دقيقه يکبار به شي اي که در 20 فوتي شما ( 6 الي 7 متري ) قرار گرفته است به مدت 20 ثانيه خيره شويد. اين روش مي تواند به عنوان ورزش چشم عمل کند و پس از مدتها خيره شدن به نور پس زمينه مانيتور ، استراحتي به چشم ها بدهد.
اگر فراموشتان مي‌شود که هر 20 دقيقه يکبار اين کار را انجام دهيد بهتر است از ريمايندرهايي مثل BreakTaker براي ويندوز و يا Time Out براي مک استفاده کنيد.

4 - از عينک‌هاي مخصوص استفاده کنيد
همواره در هنگام کار با کامپيوتر، نور طبيعي با نور مصنوعي ترکيب شده و فشار غير قابل اجتنابي را به چشمان شما تحميل مي‌کند. يکي از راه حل هاي اين مشکل استفاده از عينک هاي گونار است. اين عينک‌هاي مخصوص که بيشتر به کمک گيم بازها مي آيد براي جبران نور آبي خيره کننده مانيتور از شيشه هايي به رنگ زرد استفاده و همچنين با ايجاد بزرگنمايي خفيفي در سطح عدسي خواندن متن‌ها را ساده‌تر مي کنند (حتي کساني که براي خواندن عينک نمي‌زنند مي توانند از اين عينک ها استفاده کنند)
قيمت گونار حدود 80 دلار است اما مي تواند تفاوت بزرگي را براي شما ايجاد کند اين عينک ها همچنين طرح ها و مدل ها متنوعي دارند.

5 - وضعيتي را براي خود فراهم کنيد که براي چشمانتان راحت‌تر است
وقتي که وسايل مورد نياز براي کارتان در نقاط مختلف ميزتان قرار داشته باشد ، چشم هاي شما مجبور است مرتبا براي نگاه کردن به فواصل مختلف، خود را تنظيم کند. براي درست کردن اين وضعيت کي بورد خود را مستقيما جلوي مانيتورتان قرار داده و آنچه را بايد بخوانيد در نگهدارنده‌هاي مخصوص کاغذ و در مجاور خود بگذاريد.


منبع: lovedoni.com
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره با خستگي چشم چه کنيم نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: يوگاي چشم ، آموزش يوگاي چشم ، ورزش چشم ، خريد آموزش يوگاي چشم ، بهبود ديد ، درمان خستگي چشم