مسبی
اين طوري پس انداز کنيد

اين طوري پس انداز کنيد

ویرایش: 1391/8/5
نویسنده: miluner2008
راهي براي پس انداز کردن

شرايط اقتصادي جهان اين روزها به گونه اي است که بسياري از ما نوعي فشار و نگراني اقتصادي را تجربه مي کنيم. اگر مي خواهيد صرفه جويي کنيد و دغدغه هاي مالي کمتري داشته باشيد حتما به نکات زير توجه کنيد:

1 - ليستي از مخارجتان تهيه کنيد
به جاي اينکه همه حساب و کتاب ها را در ذهنتان انجام دهيد و مرتب از خودتان بپرسيد چقدر خرج کرده ام و حالا چقدر پول دارم و ... ليستي تهيه کنيد و همه هزينه ها را يادداشت کنيد. بدين ترتيب هم بر مخارج ماهانه کنترل بيشتري خواهيد داشت و هم انگيزه اي براي صرفه جويي و خود داري از مخارج غيرضروري پيدا خواهيد کرد.

2 - وقتي احساساتي يا گرسنه هستيد به خريد نرويد
وقتي احساساتي هستيد، مثلا دلتان گرفته يا از چيزي خوشحال هستيد، به خريد نرويد چون احتمال اينکه ولخرجي کنيد و چيزهايي را بخريد که به آنها نيازي نداريد زياد است. خيلي اوقات براي اينکه از احساسات منفي فرار کنيم و ذهنمان را از چيزهاي ناراحت کننده منحرف کنيم، چيزهايي را مي خريم که براي لحظاتي شادمان مي کنند. مثلا ممکن است فقط به منظور خريد يک پيراهن به فروشگاه رفته باشيم ولي با يک شلوار، يک کت و چند جفت جوراب و چيزهاي ديگر به خانه برگرديم. اگرچه خريد چنين چيزهايي براي لحظاتي ما را شاد مي کنند، اما اين شادي به زودي از بين مي رود و آنوقت ما مي مانيم و چند وسيله غيرضروري و يک حساب خالي!
همين مطلب در مورد مواقعي که بسيار گرسنه هستيد و به فروشگاه مي رويد صادق است. ممکن است گرسنگي به شما فشار بياورد و به محض ديدن هر يک از محصولات داخل مغازه فکر خريدنش به سرتان بزند!

3 - خودتان را با فعاليت هاي هيجان انگيز و افراد دوست داشتني سرگرم کنيد
به جاي اينکه بعد از يک روز کاري براي رهايي از خستگي و دغدغه هاي کاري به يک رستوران فست فود برويد به فعاليت هاي ديگري بپردازيد که هم خوشحالتان مي کنند و هم پرخرج نيستند. به همراه اعضاي خانواده يا دوستان به فعاليت هاي سرگرم کننده يا فعاليت هاي فردي مثل باغباني يا نقاشي بپردازيد. معمولاً وقتي بي حوصله، احساساتي يا تنها هستيم بيشتر خرج مي کنيم، بنابراين سعي کنيد به روشهاي موردعلاقه خود وقتتان را پر کنيد.

4 - کم کم ولي هميشه پس انداز کنيد
بعضي ها فکر مي کنند چون درآمدشان زياد نيست نمي توانند پس انداز کنند ولي اين مثل آن مي ماند که بگوييم چون همه روز بيکار نيستيم نبايد يک ساعت را به ورزش اختصاص دهيم. کارشناسان معتقدند که بهترين راه براي تقويت حساب بانکي اين است که کم کم پس انداز کنيم ولي اين کار را هميشه ادامه بدهيم. به جاي اينکه ناگهان قسمت بزرگي از حقوق ماهيانه تان را به حساب پس اندازتان واريز کنيد و مبلغ کمي را براي روزهاي باقيمانده ماه نگه داريد، هر بار مبلغ کوچکي را پس انداز کنيد. خواهيد ديد بدون اينکه خودتان متوجه شويد پس اندازتان هر ماه بيشتر خواهد شد. هرچه بيشتر شاهد بيشتر شدن موجودي حسابتان باشيد، انگيزه بيشتري براي پس انداز کردن پيدا خواهيد کرد.

5 - مبلغي را به تفريح و سرگرمي اختصاص دهيد
بهتر است هر از گاهي هزينه اي را به فعاليت هاي تفريحي اختصاص دهيد. اگر تفريح کافي نداشته باشيد ممکن است ناگهان از شرايط خسته و دچار افراط شويد و کل پس اندازتان را يک شبه خرج کنيد. دوست داريد تلويزيون جديدي براي اتاق نشيمن بخريد؟ دوست داريد به يک مسافرت برويد؟ پس از همين الان شروع کنيد و پولتان را پس انداز کنيد.

6 - به وبلاگ هاي مالي مراجعه کنيد و يا وبلاگ خود را بسازيد
وبلاگ هايي با موضوعات پول و درآمد و سرمايه گذاري به تازگي طرفداران زيادي پيدا کرده و مي توانند الهام بخش بسياري از افراد باشند. همچنين سرک کشيدن به زندگي ديگران و خبردار شدن از مخارج آنها مي تواند جالب باشد. حتي اگر شجاعت کافي را داشته باشيد مي توانيد وبلاگ خودتان را داشته باشيد و توصيه هاي خود را به اشتراک بگذاريد. با اين کار نه تنها با کساني که در زمينه هاي اقتصادي با شما همفکر هستند ارتباط برقرار مي کنيد، بلکه نوعي انگيزه و احساس غرور را در شما ايجاد خواهند کرد.

8 - از ديگران کمک بخواهيد
اگر واقعا احساس مي کنيد که تحت فشار هستيد خيلي راحت و بدون خجالت از ديگران کمک بخواهيد. به يک کارشناس امور مالي مراجعه کنيد و شرايطتان را با او در ميان بگذاريد. اين افراد تجربه رويارويي با مشکلي شبيه به مشکل شما را دارند و با ارائه برنامه اي واقع بينانه به حل مشکل مالي شما کمک خواهند کرد.


منبع: lovedoni.com
امتیاز دهی به مقاله
اين طوري پس انداز کنيد
اين طوري پس انداز کنيد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اين طوري پس انداز کنيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: پس انداز ، پول در آوردن ، وبلاگ مالي ، کسب درآمد ، بهترين وقت خريد