مسبی
برنامه بازاريابي

برنامه بازاريابي

ویرایش: 1391/8/5
نویسنده: فرهاد2014
چت با صاحب مقاله: فرهاد2014
تعريف برنامه بازاريابي
برنامه بازاريابي يک سند مکتوب است که در آن مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي لازم براي ارتقاي محصولات/ خدمات و يا شرکت شما نوشته شده است. برنامه بازاريابي به اين دليل طراحي شده تا تعداد مشتريان و سود شرکت را افزايش دهد و بهتر است بصورت سالانه تهيه شود.


همانطور که گفتيم فعاليت بازاريابي بسياري از مديران کاملا اتفاقي است. هنگامي که خوشحال و با انگيزه هستند، عمليات بازاريابي را توسعه مي‌دهند و در شرايط ديگر عمليات بازاريابي زير خروارها مسئوليت و مشکلات شرکت، به فراموشي سپرده مي‌شود.


برنامه بازاريابي به شما يادآوري مي‌کند که مستقل از شرايط شرکت، بايد همواره در حال بازاريابي باشيد و سيستمي منظم و اصولي براي جذب مشتريان جديد و همچنين افزايش فروش به مشتريان قبلي، داشته باشيد.
اگر برنامه بازاريابي نداشته باشيد، وقتي که درآمد شرکت زياد شد، عمليات بازاريابي متوقف خواهد شد و هرگاه سود شرکت نزول کرد، انگيزه کافي براي اختصاص بودجه به بازاريابي نخواهيد داشت.


فردي که قهرمان وزنه‌برداري مي‌شود، برنامه منظمي براي تمرين و پيشرفت دارد. اين شخص حتي در روزهايي که کاملا بي حوصله است و هيچ علاقه اي به تمرين ندارد، خود را ملزم مي‌کند تا کارهاي خاصي انجام دهد، زيرا برنامه مشخصي دارد که در هر شرايطي دنبال مي‌شود.

نکاتي براي تهيه برنامه بازاريابي موفق

1) اهداف خاصي را مشخص کنيد و چارچوب‌هاي زماني مشخصي براي دستيابي به آنها در نظر بگيريد.
مثلا هدف بگذاريد که ميزان فروش ماهانه محصول خود را به 1000 عدد برسانيد. البته مي‌توانيد هدف‌گذاري خود را بر مبناي ميزان فروش قرار دهيد.

2) کانال هاي بازاريابي موثر را مشخص کنيد.
اگر تا به حال از تبليغات مجلات استفاده مي‌کرديد، حال مي‌توانيد از کانال‌هايي استفاده کنيد که تا به حال استفاده نکرده‌ايد. مثلا شرکت در نمايشگاه‌ها را بيازمائيد. يا شايد تبليغات اينترنتي، بروشورهاي تبليغاتي در مکان‌هاي خاص و ... بازده بهتري داشته باشند.

3) بودجه بازاريابي خود را مشخص کنيد.
براي بازاريابي بودجه مشخصي اختصاص دهيد. اين بودجه مي‌تواند مقداري ثابت و يا درصدي از درآمد ماهانه باشد. هر ماه بر اين موضوع کار کنيد که بودجه بازاريابي را بصورت بهينه‌تري استفاده کنيد. يعني نسبت درآمد به بودجه بازاريابي را افزايش دهيد.

4) براي انجام هر قسمت از برنامه خود متعهد باشيد.
بسياري از افراد تصور مي‌کنند که داشتن انگيزه و شور و شوق، براي موفقيت در بازاريابي کافي است. ولي افراد با انگيزه معمولا وقتي پس از مدتي نتيجه خوبي نمي‌گيرند، انگيزه خود را از دست مي‌دهند و فعاليت‌هاي خود را کمتر مي کنند. يکي از مهمترين مشخصه‌هاي افراد موفق، داشتن تعهد کافي نسبت به کارشان است. متعهد باشيد که مستقل از ميزان فروش، همواره عمليات بازاريابي را ادامه دهيد.

5) کارايي تبليغات خود را اندازه‌گيري کرده و آنها را مجددا ارزيابي کنيد.
همواره از تبليغاتي استفاده کنيد که در آن امکان سنجش نتايج وجود داشته باشد. اين کار با اختصاص دادن کد تخفيف، نوشتن نام شخص خاص و ... امکان پذير است. مثلا در متن آگهي خود بنويسيد که براي سفارش با آقاي نظري تماس بگيريد. وقتي فردي تماس گرفت و گفت که مي‌خواهد با آقاي نظري صحبت کند، بلافاصله متوجه مي‌شويد که اين تماس نتيجه تبليغ شما بوده است.
داشتن برنامه بازاريابي در موفقيت کسب و کار اهميت فراواني دارد. اگر هنوز برنامه بازاريابي نداريد هم‌اکنون دست به کار شويد و نتيجه حيرت‌انگيز آنرا ببينيد!
منبع:
مدير سبز
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره برنامه بازاريابي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بازاريابي ، موفقيت ، افزايش فروش ، ثروت ، ميليارد