مسبی
وقتي گوشي يا تبلت ما خيس شد، اولين راه‌هاي نجات چيست ?

وقتي گوشي يا تبلت ما خيس شد، اولين راه‌هاي نجات چيست ?

ویرایش: 1391/8/6
نویسنده: lovelyboy7
فرض کنيد گوشي يا تبلت شما ناگهان خيس شده، مثلاً در دستشويي، حمام، توالت و ديگر مکان‌هايي که ممکن است چنين حادثه‌اي براي هر کسي رخ بدهد،اين اتفاق بد براي شما هم رخ بدهد، در اين صورت آيا مي‌توان از خرابي گوشي و تبلت جلوگيري کرد؟ همان‌طور که مي‌دانيد نفوذ آب به فضاي داخل اينگونه وسايل ممکن است باعث خرابي غير قابل تعمير آن شود، اما در اولين لحظات مي‌توان چند کار مهم انجام داد که گوشي و تبلتمان نجات پيدا کند!

سريع عمل کردن در چنين مواقعي بسيار مهم است. آب و الکتريسيته رابطه‌ي خوبي با هم ندارند و يک وسيله‌ي خيس شد ممکن است اتصال کوتاه شود و حتي شوک الکتريکي به شما منتقل کند. حتي وقتي که بخار آب روي بخشي از مدار ميعان مي‌شود هم ممکن است باعث خرابي صفحه نمايش شود.

اگر به آب فرصت بدهيم ، در بخش‌هاي مختلف مدار و شکاف‌ها و حتي به فضاي خالي باتري هم نفوذ کرده و آنها را خراب مي‌کند. لذا عملکرد سريع در اين مواقع بسيار مهم است.
اولين کار، وسيله‌ي خيس شده را خاموش کنيد.

اگر گوشي شما به حدي خيس شده که فکر مي‌کنيد ممکن است خراب شود، سريعاً خاموشش کنيد. باتري همه‌ي گوشي‌ها را نمي‌توان خارج کرد اما اگر باتري گوشي شما قابل خارج کردن است به جاي خاموش کردن گوشي، بهتر است باتري را خارج کنيد.

وقتي گوشيتان خيس مي‌شود ممکن است بيرون از منزل باشيد و يا به منزل نزديک باشيد، شايد هم در خانه يا دفتر کار خود هستيد، به هر حال هر جايي که هستيد بايد يک سطح صاف و خشک پيدا کنيد که مراحل زير را انجام دهيد. يادتان باشد که سريع عمل کنيد، اگر نتوانيد مراحل زير را کامل و سريع انجام دهيد، ممکن است گوشي يا تبلت شما به يک آجر گران‌قيمت و بي‌استفاده تبديل شود!
هر قسمتي را که مي‌توانيد، باز نمائيد.

خوشبختانه وقتي گوشي‌ها و تبلت‌ها محکم به زمين برخورد مي‌کنند، به راحتي باز و پخش و پلا نمي‌شوند. اما وقتي گوشي خيس شد بايد به غير باتري حداقل 2 قطعه‌ي ديگر آن را هم جدا کرد. اولين قطعه سيم کارت است، بايد آن را خارج کرده و پس از خشک کردن در جاي مطمئني قرار دهيد. قطعه‌ي دوم کارت حافظه‌ي SD يا micro SD است که بايد خارج کرده و خشک کنيد.

علت اين کارها مشخص است، آب از طريق شکاف سيم‌کارت و کارت حافظه وارد گوشي مي‌شود، اگر اين دو قطعه را خارج کنيد، مي‌توانيد شکاف‌ها را تا جايي که ممکن است خشک کنيد.

خشک کردن گوشي يا تبلت

غير از شکاف‌هاي کارت حافظه و سيم‌کارت، هر قسمتي را که مي‌توانيد، به سرعت خشک کنيد.


باز کردن ساير بخش‌هاي گوشي چندان عاقلانه نيست چرا که ممکن است باعث پخش شدن بيشتر قطرات آب شده و قسمت‌هاي حساس بيشتري خيس شود. اما در مورد بخش‌هاي داخلي چه بايد کرد؟ خوشبختانه چند روش براي خشک کردن بدون باز کردن گوشي وجود دارد که آنها را بررسي مي‌کنيم.

خشک کردن اجزاي داخلي

درون گوشي يا تبلت، پردازنده و برد مدارات الکترونيکي وجود دارد که آب باعث خرابي آنها مي‌شود. با خارج کردن کارت حافظه و سيم‌کارت و خاموش کردن گوشي و خشک کردن بخش‌هاي خارجي، وضعيت خوب است و بايد بخش‌هاي داخلي را هم خشک کرد.

اولين راه استفاده از سشوار است. درجه حرارت آن را کم کنيد و گوشي را در فاصله‌ي مناسبي جلوي آن بگيريد. آن قدر نزديک نگيريد که دست يا گوشي شما آسيب ببيند. سعي کنيد با استفاده از هواي گرم سشوار گوشي را خشک کنيد و گاهي روي جاي باتري، شکاف سيم‌کارت و کارت حافظه تمرکز کنيد تا هواي گرم وارد گوشي شود. مراقب صفحه نمايش باشيد، حرارت زياد ممکن است صفحه‌ي لمسي گوشي را خراب کند.

تا 30 دقيقه با سشوار اين کار را ادامه دهيد و هواي گرم را به ملايمت به سمت گوشي هدايت کنيد.

اجاق: گوشي يا تبلت خود را در يک جعبه‌ي کوچک قرار دهيد و روي اجاق بگذاريد. دماي اجاق را تا آخرين درجه‌ي ممکن کم کنيد. دماي حدود 110 يا 120 فارنهايت به وسيله‌ي شما آسيبي نمي‌زند و بايد اين روند در طول شب ادامه پيدا کند.

ديگ بخار: يک روش حرارتي ديگر استفاده از ديگ بخار است. اين روش زمان بيشتري مي‌طلبد و ممکن است يک روز کامل طول بکشد که گوشي خاموش شود. قبل از شروع مطمئن شويد که ديگ بخار شما روش و کار را شروع کنيد.

يک کاسه برنج: قبل از اينکه براي خريد مواد خشک‌کن به مغازه برويد، يک کاسه برنج نپخته احتمالاً بهترين گزينه براي خشک کردن گوشي است. ظرف بايد به اندازه‌ي کافي بزرگ باشد و برنج به خوبي دور گوشي يا تبلت را بگيرد. در هر طرف گوشي حدود 1 اينچ برنج (حدود 2,5 سانتي متر) لازم است. برنج خشک در طول شب رطوبت گوشي شما را جذب مي‌کند و شايد گوشي شما را به وضعيت عادي برگرداند.

مقدار زيادي سيليکاژل: اگر يک کاربر حرفه‌اي هستيد، احتمالاً با سيليکاژل آشنائيد و مقدار زيادي از آن در دسترس شماست. سيليکاژل ماده‌اي است که مثل شکل فوق بسته‌بندي شده و براي گرفتن رطوبت وسايل الکترونيکي به کار مي‌رود. معمولاً کيس و برخي اجزاء کامپيوتر با يک بسته‌ي کوچک سيليکاژل به فروش مي‌روند. اگر اين بسته‌ها را دور ننداخته و براي آينده نگه داشته باشيد، حالا به درد شما مي‌خورند. گوشي يا تبلت را در يک جعبه قرار داده و سيليکاژل را در آن بريزيد تا تمام سطوح را بپوشاند. بگذاريد چند ساعت و در طول شب گوشي به همين حالت بماند و اميدوار باشيد که گوشي شما سالم بماند.

الکل خالص: آخرين پيشنهاد استفاده از الکل خالص است. همان‌طور که آب باعث خرابي گوشي و يا تبلت شما مي‌شود و علت آن کاملاً فيزيکي است، غرق کردن گوشي يا تبلت در الکل نيز از خرابي جلوگيري مي‌کند و علت آن هم به شيمي مربوط مي‌شود. الکل آب را جابجا مي‌کند و وقتي آن را از الکل خالص بيرون بياوريد، الکل تبخير مي‌شود و گوشي خشک خواهد شد.

اين آخرين روش است و اگر روش‌هاي قبلي جوابگو نباشد، اين روش شايد مشکل را حل کند.منبع: gooyait.com
امتیاز دهی به مقاله
وقتي گوشي يا تبلت ما خيس شد، اولين راه‌هاي نجات چيست ?
وقتي گوشي يا تبلت ما خيس شد، اولين راه‌هاي نجات چيست ?
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره وقتي گوشي يا تبلت ما خيس شد، اولين راه‌هاي نجات چيست ? نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تبلت ، micro SD ، سيم‌کارت ، پردازنده ، سيليکاژل ، کامپيوتر ، الکل ، مدارات الکترونيکي ، کارت حافظه ، tablet