مسبی
آي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت.

آي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت.

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
به تازگي شرکت کامپيوتر سازي آي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت.

مسولان اين شرکت آمريکايي مي گويند اين کامپيوتر پيشرفته که «واتسون» نام دارد به پيشبرد هوش مصنوعي بسيار بيشتر از گذشته ياري خواهد رساند.

حجم کامپيوتر واتسون به اندازه ده يخچال است و اطلاعاتي معادل 200 ميليون صفحه نيز در دسترس مغز هوشمند الکترونيکي آن قرار دارد. قرار است واتسون در مسابقه جپردي ماه آينده در برابر دو حريف نيرومند قرار بگيرد.

شرکت آي بي ام براي اثبات توانايي هاي ابر کامپيوتر تازه اش «واتسون» آن را در برابر دو قهرمان بازي هاي «جپردي» Jeoardy قرار داده است. اين رقابت آزمايشي است اما قرار است رقابت اصلي با يک جايزه يک ميليون دلاري ماه آينده به طور زنده از تلويزيون پخش شود.

کِن جنينگز مي گويد: «معمولا براي سرگرمي در مسابقات جپردي شرکت مي کنم. اما اين بار احساس مي کنم شرکتم در اين رقابت ها بخش مهمي از تجربيات اجتماعي در حوزه تکنولوژي است. بينندگان معمولا در اين رقابت ها حريف ضعيفتر را تشويق مي کنند. اما اين بار مطمئن نيستم که من را تشويق مي کردند يا نه.»

کِن جنينگز بين سال هاي 2004 تا 2005 در رقابت هاي جپردي74 بار متوالي، برنده شد. راتگر در اين دور از رقابت ها با وي همکاري دارد. وي از تاريخ شرکتش در جپردي تا کنون حدود 3 ميليون و 300 هزار دلار جايزه نقدي دريافت کرده است.

سوپر کامپيوتر واتسون نيروي خود را از ده سِرور قدرتمند شرکت آي بي ام که بر اساس سيستم عامل لينکس ساخته شده اند، کسب مي کند. اين کامپيوتر نتيجه 4 سال کار طاقت فرساي پژوهشگران شرکت آي بي ام در گوشه و کنار جهان است.

به رغم آنکه کامپيوتر واتسون به منظور رقابت در مسابقات جپردي طراحي شده اما به گفته ديويد فروچي از شرکت آي بي ام کاربردهاي تکنيکي آن از اين حوزه بسيار فراتر مي رود. فروجي مي گويد: «اين کامپيوتر به گونه اي طراحي شده که با طرح هر پرسش مغز هوشمند آن سرنخ ها و منابع بسيار گونه گون را براي يافتن پاسخ مناسب دنبال مي کند. اين کامپيوتر به هزاران منبع مراجعه مي کند و هزاران پاسخ احتمالي براي هر مسأله را تجزيه و تحليل مي کند. واتسون شواهد را جمع آوري کرده و با استفاده از هزاران لگارتيم شواهد موجود را ارزيابي علمي مي کند. صرف نظر از جپردي حوزه کاربردي واتسون در بخش بهداشت و پزشکي و همچنين انتشارات و مسائل حقوقي بسيار گسترده است. هر جا که نياز به توانايي بالاي تجزيه و تحليلي باشد ميتوان از ظرفيت بالاي اين کامپيوتر استفاده کرد.»

در رقابت هاي ماه آينده به برنده اصلي يک جايزه يک ميليون دلاري پرداخت خواهد شد. نفرات دوم و سوم هم به ترتيب 300 و 200 هزار دلار جايزه نقدي دريافت خواهند کرد.

برد راتر قهرمان مسابقات جپردي مي گويد: «طي رقابت هاي آزمايشي روشن شد واتسون بازيگر بسيار خوبي است. اما وقتي انسان در برابر ماشين قرار مي گيرد قوانين بازي عوض مي شود.»

رقابت هاي اصلي ميان اين سه حريف قدرتمند بين روزهاي 14 تا 16 فوريه و به طور زنده از تلويزيون هاي آمريکا پخش خواهد شد.
منبع:
www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقالهآي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت.
آي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت.
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آي بي ام از روي آخرين محصول خود پرده برداشت. نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کامپيوتر ، رايانه ، هوش مصنوعي ، واتسون ، ابر کامپيوتر ، تکنولوژي ، اي بي ام ، IBM ، پيشرفت علم ،