مسبی
5 ورزش مناسب براي درمان ورم کف پا

5 ورزش مناسب براي درمان ورم کف پا

ویرایش: 1391/8/8
نویسنده: سیما5862
آيا وقتي براي مدتي روي مبل يا پشت ميز کارتان مي‌نشينيد، احساس مي‌کنيد پاهايتان سنگين شده و ورم کرده است ممکن است آن را چندان جدي نگيريد اما در نهايت اين مشکل شما را مجبور مي‌کند با پزشک مشورت کنيد.

پزشکان مختلف ممکن است نظرات مختلفي در اين خصوص داشته باشند و در رابطه با سمنودم يا ليپودم يا حتي نارسايي عروق لمفتيک با شما صحبت کنند. با اين حال آنچه خانم‌ها را آزار مي‌دهد، در واقع حبس آب است که در نهايت ورم پا ايجاد مي‌کند.
بدن ما از 60 درصد آب تشکيل شده است و اين آب قسمتي از فواصل داخل سلولي و خارج سلولي را فرا گرفته است. به عبارتي خانمي که 55 کيلوگرم وزن دارد در بدن‌اش 30 ليتر آب جمع شده که 8 تا 10 ليتر آن خارج سلولي و متحرک است.
وقتي که عروق بيش از اندازه آب را به سمت خود بکشند، اين امر در ابتدا سبب حبس آب در عروق و بعد از آن ورم مي‌شود.
يکي از نشانه‌هاي ابتلا به ورم باقي‌ماندن جاي فرورفتگي با فشار دادن انگشت روي موضع يا بزرگ شدن پا در روزهاي گرم يا ساعات پاياني روز است.
ورم ناراحتي خيلي حادي نيست اما مي‌تواند هراز چندگاهي مشکل‌ساز شود. دليل آن هر چه باشد در نهايت درمان مشخص است. يا بايد از جوراب‌هاي مخصوص کمک گرفت يا به کمک درمان‌هاي دارويي يا کينزيتراپي آب را خشکاند. در اين ميان نوع تغذيه و فعاليت بدني هم اهميت ويژه‌اي دارد.
جالب است بدانيد راه رفتن با پاي برهنه روي شن‌هاي خشک ساحل، ماساژ دادن و کشيدن آرام ماهيچه‌هاي داخلي، ريختن آب خنک و پوشيدن جوراب‌هاي کشي فشرده در صورتي که کارتان ايستاده است، مي‌تواند سبب کاهش ميزان ورم شود، در حالي که زندگي در نواحي خيلي گرم، استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي از کف، پوشيدن کفش‌هاي تنگ يا پاشنه بلند، داشتن اضافه وزن و مصرف برخي داروها مانند استروژن، کورتيکوييد و... مي‌تواند اين مشکل را شديدتر کند.
5 ورزش مناسب براي ورم پا :
هر روز اين تمرين‌ها را بايد مرتب و پشت هم انجام دهيد
1- روي يک صندلي بنشينيد و يک توپ تنيس را زير کف پا گذاشته و بدون آنکه به آن فشار بياوريد آن را حرکت دهيد و بچرخانيد. اين حرکت را براي هر پا به مدت يک دقيقه در روز انجام دهيد.
2- سرپا جلوي يک پنجره يا هواي آزاد بايستيد و در حالي که به دوردست نگاه مي‌کنيد، دست‌ها را به عقب برده تا قفسه سينه باز شود و براي يک دقيقه نفس عميق بکشيد.
3- سرپا بايستيد. يک پا را لبه پله قرار دهيد، به طوري که فقط پنجه روي پله باشد و پاشنه بالاتر قرار گيرد.
پاي ديگر را پشت پايي که روي پله است قفل کنيد و خود را تا جاي ممکن بالا بکشيد. بعد به حالت طبيعي اول برگشته و اين بار پاشنه را که زير آن چيزي نيست پايين‌تر از بلندي پله بياوريد. اين کار را روي هر پا 20 مرتبه تکرار کنيد.
4- سرپا بايستيد. دست ها را از هم باز کنيد. يکي از زانوها را تا جايي که مي‌توانيد بالا آورده و به سينه نزديک کنيد و يک دقيقه در اين حالت بمانيد. براي پاي ديگر هم همين کار را تکرار کنيد.
5- روي زمين بنشينيد. پاها را بکشيد. دست‌ها را دو طرف خود روي زمين بگذاريد. بعد به مدت يک دقيقه سرپنجه‌ها را تا جاي ممکن به سمت خود بکشيد. اين تمرين را براي يک دقيقه در روز انجام دهيد.


منبع: www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقاله




نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره 5 ورزش مناسب براي درمان ورم کف پا نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ورزش ، ورم کف پا ، ماساژ پا ، پا ، درد پا انگشتان ، هواي ازاد ، درمان پا درد