مسبی
ميدان فردوسي در شهر رم ايتاليا

ميدان فردوسي در شهر رم ايتاليا

ویرایش: 1391/8/3
نویسنده: salman
آيا ميدانستيد که غير از تهران در شهر رم پايتخت ايتاليا ميداني به نام ميدان فردوسي وجود دارد که در آن مجسمه اي نيز از فردوسي شاعر حماسه سراي ايراني نصب گرديده؟
سالها پيش در شهر رم پايتخت ايتاليا، ميداني به نام شاعر پرآوازه ايران حکيم ابوالقاسم فردوسي نام گذاري شده است.ميدان فردوسي در يکي از مناطق سرسبز شهر رم واقع شده است که هم گردشگاه اهالي اين شهر و هم محل تردد گردشگران خارجي است.
در اين ميدان مانند ميدان فردوسي ايران تنديسي از ابوالقاسم فردوسي نصب شده است که قدمتي بيش از 50 سال دارد.اين مجسمه که 185 سانتيمتر ارتفاع دارد و از مرمر سفيد ساخته شده است، کار استاد صديقي است که در20 ماه مه 1958 به رم برده شد و طي مراسمي در يکي از ميدانهاي رم نصب شد.
علي اصغر حکمت شيرازي، اديب و مترجم، در خاطرات اوايل دهه 30 خود که در رم به تحرير درآورده است، مي نويسد :
«بعد از ساعتي به منزل مراجعت کرديم. در سر راه در يکي از ميدانهاي کوچک ويلابورگز، محلّ زيبايي که به نام فردوسي موسوم است به پياتزا فردوسي.
اين مجسمه در پارک ويلا بورگزه (Villa borghese) پارک طبيعي بزرگي در شهر رم است که شامل ساختمانها، موزه ها و از جمله موزه گالريا بورگزه - galleria borghese مي باشد. اين پارک با مساحتي حدود 80 هکتار، بعد از پارک ويلا دوريا پامفيلي (Villa doria pamphili) بزرگترين پارک شهر رم است. در اوايل قرن نوزدهم اين پارک بازسازي شد و سال 1903 هم به پارک عمومي تبديل شد.منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ميدان فردوسي در شهر رم ايتاليا نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ميدان ، ميدان فردوسي ، فردوسي ، ايتاليا ، رم