مسبی
چرا پرده کعبه سياه است؟!

چرا پرده کعبه سياه است؟!

ویرایش: 1391/8/1
چرا پرده کعبه سياه است؟!
سالانه به طور متوسط 10 تا 11 ميليون نفر زائر از کشورهاي مختلف جهان اسلام براي زيارت مسجد نبي (ص) و بيت الله الحرام به عربستان سعودي عزيمت مي‌کنند.
يکي از مهمترين ويژگي‌هايي که چشم هر زائر مسلماني را به خانه کعبه مجذوب مي کند، رنگ سياه پارچه هاي نصب شده در اطراف خانه خدا است.
بر اين اساس اين سوال اساسي مطرح مي شود که چرا پرده خانه کعبه سياه است؟ نخستين بار چه کسى به خانه کعبه سياه پوشاند؟
در قرآن کريم درباره رنگ پرده کعبه موضوعي نيامده است و از نظر تاريخى نيز درباره رنگ پرده کعبه آگاهى زيادى وجود ندارد.
با اين وجود گفته شده که رسول خدا صلى الله عليه و آله بر کعبه پرده سياه پوشاند. درباره پوشش و پرده کعبه بنا بر آنچه در برخى روايات‏ آمده، نخستين بار حضرت اسماعيل بر کعبه پرده انداخت‏، اما راويان اخبار (مورخان) بر اين باورند که اسعد بن تبع حميرى نخستين کسى بود که در عصر جاهلى کعبه را ابتدا با پوششى از چرم و سپس با پارچه‏هاى مخطط حرير يمني پوشاند.

پس از آن نيز قريشيان به کمک هم پوشش کعبه را تأمين مى‏کردند و کعبه با چادرهاى خز زرنگار سبز و زرد و باکتان نازک پوشيده مى‏شد.
در همين حال به نقل از عباس بن عبدالمطلب نقل شده است: رسول خدا صلى الله عليه و آله در حج خود بر خانه کعبه جامه گران ‌بهاى سياه پوشاند. در روايت ابن سعد، نوع پارچه مشخص نشده است، اما واقدى مى‏گويد: پارچه‏ها يمنى بود.
پرده کعبه در روايات داراى اهميت فراوانى است و در برخى روايات از آن تعبير به دامان خداوند متعال شده است که هر کس دست در آن دامان زند و به آن پناهنده شود در امان مى‏ماند.
تنها رسول خدا صلى الله عليه و آله پس از فتح مکه مکرمه که اهل آن را بخشيد در باره عبداللَّه بن خَطَل فرمود: عبداللَّه را بکُشيد، گرچه به کعبه پناه برده باشد.


منبع: tehrankids.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا پرده کعبه سياه است؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پرده کعبه ، کعبه ، مسجد نبي (ص) ، بيت الله الحرام ، عربستان ، رسول خدا ، پرده سياه