مسبی
اعتياد به رايانه و اينترنت

اعتياد به رايانه و اينترنت

ویرایش: 1391/8/6
در حالي که صرف وقت در اينترنت مي تواند مفيد و سازنده باشد، استفاده افراطي از اينترنت ممکن است باعث بروز اختلال در زندگي روزمره، شغل و روابط شود.

اعتياد به اينترنت يا رايانه عبارت است از: استفاده افراطي و وسواسي از بازي ها يا برنامه هاي رايانه اي.


علامت ها و نشانه هاي اعتياد به اينترنت:


1) از دست دادن مقدار زيادي از زمان به صورت آنلاين:
آيا شما به وفور خودتان را در اينترنت يافت مي کنيد؟ آيا دقايق کم به ساعت ها تبديل مي شود؟
2) مشکل در کامل کردن کارها در خانه يا محل کار:
شايد مجبور مي شويد تا ديروقت کار کنيد به اين دليل که مشغول بودن در اينترنت به شما اجازه نمي دهد کارهايتان را در زمان خودش به پايان برسانيد.
3) جدايي از دوستان و خانواده: آيا زندگي اجتماعي شما به دليل صرف زمان زياد در اينترنت ، آسيب ديده است؟ آيا از خانواده و دوسستان خود غافل هستيد؟
4) برخورد دفاعي درباره استفاده از اينترنت: اگر پدر، مادر يا همسر شما کامپيوتر را قطع کند، شما مريض مي شويد؟ آيا استفاده خود از اينترنت را پنهان مي کنيد يا به همکار يا خانواده خود درباره زمان استفاده از اينترنت و کاري که در اينترنت به آن مي پردازيد، دروغ مي گوييد؟
5) احساس شادي زياد در زمان فعاليت هاي اينترنتي: آيا اينترنت را به عنوان آرام بخش در زمان استرس، غمگيني يا براي هيجان يا ارضاي جنسي به کار مي بريد؟


شما بيشتر در خطر ابتلا به اعتياد اينترنتي هستيد اگر:
- از اضطراب رنج مي بريد.
- افسرده هستيد.
- اعتياد ديگري داريد.
بسيار از معتادان اينترنتي از انواع ديگر اعتياد مثل مواد ، الکل ، يا روابط جنسي رنج مي برند.
- حمايت اجتماعي خود را از دست داده ايد.
- نسبت به قبل از لحاظ اجتماعي کمتر فعال تر هستيد.


راهکارهايي براي غلبه بر اعتياد به اينترنت


1) مشکلات عميق تري را تشخيص دهيد که ممکن است اعتياد شما به اينترنت را به وجود آورده باشد.
اگر با استرس، افسردگي يا اضطراب درگير هستيد. ممکن است اعتياد به اينترنت راهي براي بهتر شدن خلق باشد.
2) مهارت هاي مقابله اي خود را ارتقا دهيد. شايد غرق شدن در فضاي مجازي به دليل احساساتي مثل استرس يا خشم يا خجالتي بودن در ارتباط با ديگران به اينترنت روي مي آوريد. مهارت پيدا کردن در اين زمينه ها به شما کمک خواهد کرد بدون استفاده افراطي از اينترنت، فشارها و استرس هاي زندگي روزمره را مديريت کنيد.
3) شبکه اجتماعي خود را تقويت کنيد. هرچه روابط بيشتري در دنياي واقعي داشته باشيد، کمتر نياز به تعاملات اجتماعي اينترنتي خواهيد داشت. در هفته زماني را براي گذراندن با دوستان و خانواده کنار بگذاريد. اگر خجالتي هستيد، سعي کنيد گروه هاي مورد علاقه تان مثل يک تيم ورزشي ، کلاس آموزشي يا انجمن خيريه را بيابيد و در آنها فعاليت کنيد.
4) استفاده از اينترنت را گام به گام اصلاح کنيد.
- بررسي کنيد که شما چقدر اينترنت را براي کارهاي غيرضروري يا غيرکاري استفاده مي کنيد. آيا ساعاتي از روز هست که بيشتر از اينترنت استفاده مي کنيد؟ آيا در طول روز محرک هايي وجود دارد که باعث مي شود ساعت ها به صورت آنلاين بمانيد؟
- اهدافي را براي زمان هاي کار با اينترنت خود در نظر بگيريد. براي مثال ممکن است ساعت خود را کوک کنيد، براي استفاده از اينترنت خود در زمان هاي مشخص برنامه ريزي کنيد يا متعهد شويد که هر شب در يک زمان خاص، کامپيوتر، تبلت يا موبايل خود را خاموش کنيد. يا مي توانيد بعد از کامل کردن يک تکليف در خانه يا تمام کردن کارهاي منزل ، مقداري زمان را براي آنلاين بودن ، به خود هديه دهيد.
- استفاده از اينترنت را با فعاليت هاي سالم جايگزين کنيد. برنامه اي براي ديگر راه هاي پرکردن وقت مثل رفتن به سينما و پارک با يک دوست يا همکار، شرکت در کلاس يا دعوت کردن يک دوست يا فاميل، ترتيب دهيد.
5) از خودتان بپرسيدزماني که وقت زيادي را در اينترنت مي گذرانم، از انجام چه کارهايي باز مي مانم؟
6) هدف هاي منطقي براي کاربرد اينترنت تنظيم کنيد و با اصرار آنها را پيگيري کنيد. زنگ تفريح هاي زياد ، در هر ساعت حداقل 5 دقيقه، داشته باشيد و در آن کارهاي ديگر انجام دهيد.
7) براي تغيير الگوي مصرف اينترنت، نظم خود را تغيير دهيد. اگر بعد از ظهر ها را با اينترنت مي گذرانيد، استفاده خود را به صبح منتقل کنيد.
8) با دنياي واقعي در ارتباط باشيد. کتاب ها، روزنامه ها و مجلات را ببينيد و در سرگرمي هايي مثل تئاتر، سينما و پياده روي شرکت کنيد. خواندن رمان و شعر بسيار مفيد است.
9) با اينترنت به عنوان يک ابزار رفتار کنيد. بر اين حقيقت تمرکز کنيد که اينترنت وسيله اي براي يک هدف است.


کمک به کودک يا نوجوان دچار اعتياد به اينترنت


اگر احساس مي کنيد فرزندتان علائم اعتياد به اينترنت را دارد، راهکارهاي زير به شما کمک خواهد کرد:
1) ديگرفعاليت هاي اجتماعي و علائق فرزندتان را تشويق کنيد. فرزند خود را خارج از محدوده کامپيوتر قرار دهيد. کودکان را با ديگر سرگرمي ها مثل ورزش گروهي و فعاليت هاي هنري ( نمايش، کاردستي و آوازخواندن) روبه رو کنيد.
2) استفاده از اينترنت را نظارت کنيد و محدوديت هاي شفاف قرار بدهيد. استفاده از کامپيوتر را محدود به فضايي در خانه بکنيد که بتوانيد فعاليت آنلاين فرزندتان را ببينيد و زمان استفاده را محدود کنيد. در صورتي که اين کار را به صورت منظم و مقتدر پيگيري کنيد، بسيار موثر خواهد بود.
3) با فرزندتان درباره موضوعات زيربنايي صحبت کنيد. استفاده افراطي از اينترنت مي تواند علامتي از مشکلات عميق تر باشد. آيا فرزند شما اخيرا تغيير مهم و استرس آوري مثل انتقال به خانه اي ديگر يا طلاق والدين را تجربه کرده است؟
4) کمک بگيريد. نوجوانان معمولا در برابر والدين مقاومت مي کنند اما اگر اطلاعات مشابه را از منبع مقتدر ديگري بشنوند بهتر به آن توجه مي کنند. از يک مربي ورزشي، دکتر ، دوست يا فاميل قابل اعتماد کمک بگيريد.


منبع: helpguide.org
امتیاز دهی به مقاله
اعتياد به رايانه و اينترنت
اعتياد به رايانه و اينترنت
نظرات   (2 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


محمدرضا برزگر (12:44   1396/7/20)

عالی بود تشکر از دوستانی که روی این پروژه وقت ارزشمندشونو گذاشتن کد: 9178ليلي تقبي (20:02   1393/10/22)

متن ها فوق العاده بودن کد: 1923


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اعتياد به رايانه و اينترنت نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اعتياد اينترنتي ، اينترنت ، فعاليت هاي اينترنتي ، اعتياد به اينترنت ، بازي ها ي رايانه اي ، بازي کامپيوتري ، اعتياد ، روابط جنسي ، اضطراب ، افسردگي