مسبی
بزرگترين حمله تروريستي پس از يازده سپتامبر در آمريکا

بزرگترين حمله تروريستي پس از يازده سپتامبر در آمريکا

ویرایش: 1391/7/30
نویسنده: Raymvnd
چت با صاحب مقاله: Raymvnd
مقامات امنيتي آمريکا، از خنثي‌سازي طرح يک حمله تروريستي به بانک مرکزي اين کشور خبر داده‌اند. گزارش‌ها حاکي از آن است که فرد متهم، مي‌خواسته با هزار پاوند مواد منفجره، انفجاري را در ساختمان بانک مرکزي ايالات متحده انجام دهد.

به گزارش «تابناک»، فردي که گفته مي‌شود با سازمان القاعده در ارتباط بوده، به اتهام تلاش براي منفجر کردن ساختمان «فدرال رزرو» (بانک مرکزي آمريکا)، به دست نيروهاي پليس بازداشت شده است؛ واحد ضد ترور مشترک «اف بي آي» و پليس نيويورک به طور مشترک، مسئوليت هدايت عمليات دستگيري وي را بر عهده داشته‌اند.

بنا بر اين گزارش، شبکه خبري «سي‌ان‌ان» با اعلام اين خبر نوشته متهم اين ماجرا، فردي 21 ساله به نام «قاضي محمد رضوان الاحسن نفيس» است که به جرم تلاش براي منجر کردن هزار پاوند (معادل بيش از 450 کيلوگرم) مواد منفجره در نزديکي ساختمان بانک مرکزي آمريکا در «منهتن» بازداشت شده است.

يکي از نمايندگان دادستاني نيويورک، اتهام اين فرد را تلاش براي استفاده از سلاح کشتار جمعي و سعي در فراهم کردن کمک مادي براي القاعده عنوان کرده است.

بنا به گزارش «سي‌ان‌ان»، نفيس که شهروند بنگلادش است، در ماه ژانويه با هدف انجام عمليات تروريستي به آمريکا وارد شده و گفته مي‌شود، داراي ارتباطاتي با القاعده بوده است. با اين حال، در تلاش براي جذب اعضا جهت انجام عمليات خود، وي فردي را در گروهش پذيرفته که در حقيقت مأمور مخفي «اف‌بي‌آي» بوده است.

نفيس در بيانيه مکتوبي که براي انتشار پس از انجام عمليات آماده کرده بود، هدف خود را «نابودي آمريکا» اعلام کرده و اظهار داشته از ديد وي، هدف قرار دادن اقتصاد آمريکا، بهترين راه براي رسيدن به اين مقصود است.

وي همچنين از بن لادن با نام «شيخ اسامه بن لادنِ محبوب ما» ياد کرده است.
مقامات «اف‌بي‌آي» اعلام کرده‌اند که پس از شناسايي نفيس و آگاه شدن از تصميم وي براي انجام عمليات، چند تن از نيروهاي مخفي خود را به حلقه وي وارد کرده‌اند. نفيس براي انجام عمليات خود از يکي از اين افراد تقاضاي هزار پاوند ماده منفجره کرده و وي به جاي آن، موادي بي خطر را به نفيس تحويل داده است.

در روز عمليات، نفيس که مواد منفجره را در درون يک ون جاسازي کرده بوده، خودوري مذکور را جلوي ساختمان بانک مرکزي پارک کرده و از محلي دورتر، آن را منفجر مي‌کند؛ اما پس از چند بار تلاش نافرجام، نيروهاي پليس وي را بازداشت مي‌کنند.

در اين گزارش همچنين آمده است که نفيس، نقشه جايگزيني نيز براي شرايط اضطراري در نظر داشته و آن، منفجر کردن خود با جليقه انفجاري بوده است. با اين حال، اين نقشه نيز به سبب غيرانفجاري بودن مواد وي، عملي نشده است.

اين نقشه که در صورت عملي شدن، مي‌توانست بزرگترين رويداد تروريستي آمريکا پس از 11 سپتامبر را رقم بزند، توجه بسياري را به خود جلب کرده است. طي ساعات پس از اين ماجرا، مقامات مسئول آمريکايي مشغول انتشار بيانيه‌هايي در اين زمينه بوده‌اند و اعلام جزييات بيشتر از اين ماجرا همچنان ادامه دارد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بزرگترين حمله تروريستي پس از يازده سپتامبر در آمريکا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ايالات متحده ، حمله تروريستي ، فدرال رزرو ، اف بي آي ، ايالات متحده ، حمله تروريستي ، فدرال رزرو ، اف بي آي