مسبی
چرا مداخله نظامي در سوريه شدني نيست؟

چرا مداخله نظامي در سوريه شدني نيست؟

ویرایش: 1391/8/2
نویسنده: Raymvnd
از زمان آغاز درگيري‌ها ميان نيروهاي دولتي و مخالفان در سوريه، جبهه‌گيري منطقه‌اي آشکاري دباره اين کشور شکل گرفت که در آن، عربستان سعودي، قطر و ترکيه، سردمداري جريان حمايت از مخالفان را بر عهده داشتند؛ اما روزنامه سعودي «الشرق الاوسط» امروز با انتشار مطلبي به غيرعملي بودن اين طرح‌ها و استفاده صرف تبليغاتي از آنها اعتراف کرده است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه سعودي «الشرق‌الاوسط» با انتشار مطلبي به بررسي اجمالي طرح‌هاي ارائه شده براي پايان دادن بحران در سوريه پرداخته و از اين ميان، توجه خود را به طور خاص بر طرح اعزام نيروهاي کشورهاي عربي براي کمک به مخالفان متمرکز کرده است؛ طرحي که نزديک سه هفته پيش ارائه شده و مورد استقبال حاميان تفکري قرار گرفته که طرفدار مداخله مستقيم نظامي در سوريه هستند.

بنا بر اين گزارش، الشرق‌الاوسط اشاره مي‌کند که اين طرح نخست از سوي قطر مطرح شد و بعد مورد توجه ترکيه و مصر نيز قرار گرفت. با اين حال، هيچ کاري در راستاي رسيدن به آن انجام نگرفت.

نويسنده اين مطلب در ادامه به همراه گلايه از شوراي امنيت در موضوع سوريه، اشاره مي‌کند که تکيه بر سازمان ملل براي مداخله در سوريه، بي‌فايده خواهد بود. با اين حال، حتي در صورتي هم که شوراي امنيت چنين طرحي را بپذيرد، مشکل مهم ديگري هست: هيچ کشور عربي حاضر نيست، نيروهاي خود را براي وارد شدن به سوريه و مداخله در نبرد، به ترکيه يا اردن بفرستد؛ کساني که در ليبي با نيروهاي قذافي جنگيدند نيز سربازان ناتو بودند، نه ارتش کشورهاي عربي.

اما به باور اين تحليلگر، حتي در صورتي که نيروهاي کشورهاي عربي نيز آماده نبرد باشند، ترکيه و اردن اجازه نخواهند داد، اين نيروها براي راهيابي به قلمرو سوريه، از خاکشان بگذرند، زيرا اين دو کشور از درگير شدن در جنگ مي‌ترسند.

اما در پايان، الشرق الاوسط با بررسي گزينه‌هاي موجود درباره سوريه مي‌نويسد: به رغم همه تلاش‌هاي کشورهاي خارجي براي کنار زدن اسد، اوضاع در سوريه تغيير چنداني نکرده و بشار اسد همچنان به حکومت خود ادامه مي‌دهد. به اين ترتيب، اين روزنامه تنها راه واقع‌گرايانه را در اين زمينه، انتظار براي تغيير شرايط از سوي خود مردم سوريه مي‌داند.


منبع:

http://www.tabnak.ir/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا مداخله نظامي در سوريه شدني نيست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عربستان سعودي ، قطر ، ترکيه ، سوريه ، بشار اسد ، عربستان سعودي ، قطر ، ترکيه