مسبی
حقايقي در مورد افزايش قد!

حقايقي در مورد افزايش قد!

ویرایش: 1391/7/26
نویسنده: سیما5862
با وجود انبوه تبليغات براي افزايش قد دانستن اينکه برخي از ورزش ها مانند يوگا ، شنا ، ژيمناستيک و … در بلند مدت ميتواند در افزايش قد موثر باشد جالب و ارزش امتحان کردن را دارد.
حسين دلشاد قائم مقام مرکز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اظهار داشت: قد نهايي افراد به وراثت و محيط وابسته است، بنابراين تصور اين که قد نهايي فقط به زمينه ارثي مربوط مي شود،‌غلط است و عوامل محيطي مانند ورزش، تغذيه، وضعيت خواب، بيماري و استرس بر رشد قد نيز تاثيرگذار هستند.
دلشاد با تأکيد بر اين که معمولا اوج رشد قدي در حوالي بلوغ رخ مي‌دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس، فرد، قد کوتاه‌تري خواهد داشت، گفت: افراد معمولا بين سنين 16 تا 18سالگي افزايش قد دارند که کم کم بعد از سن 18 سالگي، ديگر افزايش قدي روي نمي دهد مگر اين که بلوغ آن‌ها ديرتر شروع شده باشد و امکان دارد که تا 20 سالگي ادامه داشته باشد.
اين فوق تخصص غدد و متابوليسم با اشاره به اين که مقدار و نوع غذاهاي مصرفي بر روي قد،‌رشد و سلامت افراد تاثير گذار است، تصريح کرد: غذاهاي نشاسته اي مانند سيب زميني تنوري، نان و مربا، اسپاگتي يا غلات آماده مصرف انتخاب هاي مناسبي هستند ولي غذاهايي که مقدار قند يا شکر زيادي دارند مناسب نيستند.
وي خاطرنشان کرد: استخوان‌ها براي رشد نياز به کلسيم، فسفر، منيزيم و يد دارند همچنين عضلات براي رشد به پروتئين و کربوهيدرات ها نيازمندند بنابراين براي بلند شدن قد و رشد استخوان ها و عضلات، رژيم معمول بايد غني از موادي مانند فسفر، منيزيم، غذاهاي دريايي، پروتئين ها و کربو هيدرات‌ها باشد.
دلشاد با اشاره به اين که کودکي سن بسيار حساسي است و اغلب رشد فرد در اين سنين بيشترين سرعت را دارد، گفت: در صورتي که کودک از فعاليت و تغذيه مناسب برخوردار باشد به حداکثر توان رشدي خود دست مي‌يابد همچنين بيشترين شانس براي افزايش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت‌تر مي‌توان کاري کرد.
گفتني است؛ بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت،‌ افراد نبايد فريب تبليغات ماهواره‌اي مبني بر افزايش قد با مصرف داروهاي معرفي شده را بخورند زيرا حداکثر تا سن 20 سالگي صفحات رشد استخوان بسته شده و هيچ دارويي حتي هورمون رشد نيز تاثيري بر افزايش قد آن‌ها ندارد.


منبع: مجله ببينين
امتیاز دهی به مقالهحقايقي در مورد افزايش قد!
حقايقي در مورد افزايش قد!
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره حقايقي در مورد افزايش قد! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: افزايش قد ، بلند شدن ، قد ، قامت ، بلند قد ، ورزش ، غدد ، متابوليسم ، بلوغ