مسبی
روشهاي درمان گلو درد در خانه

روشهاي درمان گلو درد در خانه

ویرایش: 1391/11/26
اگر سرما خورده‌ايد و گلويتان درد مي‌کند و وقت دکتر رفتن نداريد يا اهل دارو و به خصوص آمپول زدن نيستيد نگاهي به اين مقاله بيندازيد.

سرماخوردگي، آنژين، لارنژيت و .... از بيماري‌هاي شايع فصل سرما محسوب مي‌شود. اگر سرما خورده‌ايد و گلويتان درد مي‌کند و وقت دکتر رفتن نداريد يا اهل دارو و به خصوص آمپول زدن نيستيد نگاهي به اين مقاله بيندازيد. ما 8 روش کاملاً طبيعي براي حل مشکلتان ارائه مي‌دهيم. با ما همراه باشيد.

1- ليموترش، گلودرد را درمان و بدن را تقويت مي‌کند

ليموترش، درمان طبيعي و موثري است. ليموترش خواص اعجاب‌انگيزي دارد که درمان گلودرد يکي از آن‌هاست. اين ترش خوشمزه و پرخاصيت ضدعفوني کننده است، توليد گلبول‌هاي سفيد را فعال مي‌سازد و به اين ترتيب قدرت دفاعي طبيعي بدن را تحريک مي‌کند.

روش استفاده: ليموترش را با آب گرم مخلوط کرده و با محلول به دست آمده قرقره کنيد. اين کار را چندين بار در روز انجام دهيد تا علائم بيماري از بين برود

2- درخت چاي: ضدعفونت و ضدويروس

درخت چاي گلودرد را درمان مي‌کند. معمولاً از روغن ضروري اين گياه بيشتر استفاده مي‌کنند چون ضد قارچ، ضد ويروس و ضدباکتري خوبي است.

روش استفاده: دو قطره روغن ضروري درخت چاي را با کمي عسل مخلوط کنيد و قبل از اين که قورتش دهيد چند لحظه در دهان خود نگه داريد. هر روز سه مرتبه اين کار را انجام دهيد تا علائم بيماري کاملاً از بين برود.

توجه داشته باشيد که روغن ضروري اين گياه براي زنان باردار، شيرده و کودکان زير 3 سال مورد منع مصرف دارد.

3- عسل، تسکين دهنده و تقويت کننده است

وقتي دچار گلودرد و التهاب در اين ناحيه مي‌شويد بدون معطلي سراغ عسل برويد. علاوه بر اين، عسل «تقويت کننده‌ي» طبيعي محسوب مي‌شود
روش استفاده: ليموترش را در آب داغ بچکانيد و به آن عسل اضافه کنيد، هم بزنيد و ميل کنيد.

علاوه بر اين مي‌توانيد 250 ميلي ليتر آب گرم را با دو قاشق غذاخوري عسل مخلوط کنيد و هم بزنيد. در ظرف بپوشانيد و اجازه دهيد خنک شود. در روز چند بار با محلولي که آماده کرده‌ايد قرقره کنيد.

ليموترش خواص اعجاب‌انگيزي دارد که درمان گلودرد يکي از آن‌هاست. اين ترش خوشمزه و پرخاصيت ضدعفوني کننده است، توليد گلبول‌هاي سفيد را فعال مي‌سازد.


4- گياه مريم گلي؛ تسکين گلودرد

گياه مريم گلي براي درمان گلودرد موثر عمل مي‌کند. در سال 2009پژوهشي انجام شد که نشان مي‌دهد دهان‌شويه‌اي که از گياه مريم گلي تهيه شده است براي تسکين گلودرد به اندازه‌ي داروهاي موجود موثر عمل مي‌کند. برگ‌هاي اين گياه خواص ضدالتهابي و ضدعفوني دارد.

روش استفاده: 1تا3گرم برگ خشک مريم گلي را در يک فنجان آب جوش ريخته و اجازه دهيد به مدت 10 دقيقه دم بکشد. روزانه 5 مرتبه با اين محلول قرقره کنيد.

گياه مريم گلي براي زنان باردار، شيرده، کودکان زير 18 ماه و افرادي که دچار سرطان سينه و صرع هستند مورد منع مصرف دارد.

5- آويشن: التيام بخش و ضد سرفه

آويشن براي مقابله با آنژين، گريپ، برونشيت و .. موثر است. اين گياه معطر، تقويت کننده‌ي سيستم دفاعي بدن و ضدسرفه بوده و براي درمان گلودرد بسيار موثر است.

روش استفاده: 150 ميلي‌ليتر آب جوش را روي يک قاشق چاي‌خوري پُر آويشن بريزيد. در ظرف را بپوشانيد و اجازه دهيد به مدت 10الي 15دقيقه دم بکشد. سپس محلول را از صاف کنيد و روزانه بعد از غذا 3 فنجان از اين دم کرده را ميل کنيد.

توجه داشته باشيد نبايد بيش از 3هفته‌ي مدام از دم کرده‌ي آويشن استفاده کرد.

توجه داشته باشيد روغن ضروري آويشن براي زنان باردار و شيرده و همچنين براي کودکان زير 3سال بدون تجويز پزشک مورد عدم مصرف دار

در مصرف اين گياهان نيز افراط نکنيد و اگر به گياهان حساسيت داريد قبل از مصرف اين گياهان با پزشک يا عطاکنيد

6- پوست درخت بلوط با آنژين مقابله مي‌کند

پوست درخت بلوط براي درمان گلودرد موثر است. درخت بلوط براي درمان زکام، آنژين، لارنژيت مفيد است.

روش استفاده: 80تا 100 گرم پوست درخت بلوط خرد شده را با يک ليتر آب به مدت 10دقيقه بجوشانيد و سپس محلول را از صاف کنيد. هر روز 3 تا 4مرتبه با اين محلول قرقره کنيد. اين کار را حداکثر 5 تا 6 روز ادامه دهيد.

اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و براي درمان بيماري‌هاي تنفسي مثل برونشيت، رينيت و غيره بسيار موثر است. اين گياه گلودرد و سرفه را درمان مي‌کند

7- سرکه‌ي سيب: ضدباکتري و سرشار از ويتامين

سرکه‌ي سيب سرشار از ويتامين، ضدباکتري و ضدويروس است و سيستم ايمني بدن را تحريک مي‌کند. سرکه سيب درمان موثر و ارزان قيمتي براي گلودرد محسوب مي‌شود.

روش استفاده: يک قاشق چاي‌خوري سرکه‌ي سيب را در يک ليوان آب گرم بريزيد و روزانه 2 تا 3مرتبه قرقره کنيد. اگر گلودردتان شديد است هر ساعت اين کار را تکرار کنيد.

8- اسطوخودوس: ضدالتهاب

اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و براي درمان بيماري‌هاي تنفسي مثل برونشيت، رينيت و غيره بسيار موثر است. اين گياه گلودرد و سرفه را درمان مي‌کند

روش استفاده: 20 گرم اسطوخودوس را با يک ليتر آب جوش به مدت 10 دقيقه بجوشانيد. محلول را از صافي رد کنيد و روزانه 3 فنجان بنوشيد. اين کار را حداکثر 5تا 7روز تکرار کنيد.


چند توصيه‌ي کلي

* اگر تا دو روز بيماري‌تان بهبود نيافت و يا تب داشتيد حتماً به پزشک مراجعه کنيد.

* برخي معتقدند که درمان‌هاي گياهي کاملاً بي‌خطر هستند و از هر گياهي و به هر ميزاني مي‌شود استفاده کرد. توجه داشته باشيد گياهان، داروهاي بي‌خطري نيستند و نبايد در مصرف آن‌ها دچار افراط شد. بعضي مواقع مورد منع مصرف وجود دارد.

* اگر در مصرف يک گياه دچار شک شده‌ايد حتماً با پزشک يا عطار مشورت کنيد.


منبع: سايت آشپزآنلاين
امتیاز دهی به مقالهروشهاي درمان گلو درد در خانه
روشهاي درمان گلو درد در خانه
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره روشهاي درمان گلو درد در خانه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: روشهاي درمان گلو درد ، سرماخوردگي ، آنژين ، لارنژيت ، گلودرد ، ليموترش ، چاي ، عسل ، مريم گلي ، آويشن ، درخت بلوط ، سرکه‌ي سيب ، ، اسطوخودوس ، درمان زکام ، گريپ ، برونشيت