مسبی
راههاي مراقبت از چشم ها

راههاي مراقبت از چشم ها

ویرایش: 1391/7/26
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
ما روزانه از طريق چشمان‌مان، لحظه‌ها و خاطره‌هاي زيادي را تجربه مي‌کنيم، لحظه‌هاي کوچک يا بزرگ که ما را خشنود مي‌کنند و بخش‌هاي مهمي از زندگي ما مي‌شوند، ولي با بالا رفتن سن، بينايي و ديد ما شروع به ضعيف شدن مي‌کند. تحقيقات اخير نشان مي‌دهند که سبک زندگي ما و رژيم‌هاي غذايي‌مان مي‌توانند به راحتي مشکلات بينايي ناشي از سالخوردگي مثل آب‌سياه، آب مرواريد و... را تحت‌تاثير قرار دهند.
اين خبر بسيار مهم است، چون افراد در 60 سالگي شش برابر جوانان در معرض خطر ابتلا به آب سياه و همچنين سه‌برابر بيشتر از افراد 50 ساله در معرض خطر ابتلا به آب‌مرواريد هستند!
1- در روزهاي روشن آفتابي، کلاه‌هاي سايه‌بان‌دار به سر بگذاريد و از عينک آفتابي‌هايي استفاده کنيد که جلوي اشعه‌هاي ماورابنفش را مي‌گيرند. در امان نگه داشتن چشمان‌تان از اشعه‌هاي نامريي فرابنفش، ريسک ابتلا به آب مرواريد را براي چشمان شما به شدت کاهش مي‌دهد. آب مرواريد زماني رخ مي‌دهد که پروتئين‌هاي موجود در مردمک آسيب ببينند. عينک‌هايي با لنزهاي زرد رنگ و نارنجي و قرمز رنگ مي‌توانند بيش از ساير عينک‌ها آثار ناشي از بخش مريي اشعه خورشيد را کاهش دهند. اين نورهاي مريي ريسک ابتلا به از بين رفتن ماکولاي چشم را افزايش مي‌دهند.
2-قرارهايي منظم با چشم‌پزشک‌تان براي جلوگيري از آسيب ديدن ماکولاي چشم و ساير مشکلات بينايي بسيار ضروري است. زيرا علايم و نشانه‌ها هميشه به کندي و آرامي ظاهر مي‌شوند و اگر بخواهيد صبر کنيد تا خودتان متوجه علايم شويد، ممکن است دير شده باشد و شما دچار مشکلات دايمي بينايي شويد! همين اتفاق در مورد آب‌سياه نيز مي‌افتد. شرايطي که ممکن است موجب از دست دادن ديد مرکزي شما شود. انجمن چشم‌پزشکي ايالات‌متحده پيشنهاد مي‌کند افراد بعد از 40 سالگي، هر دو سال نياز به چکاب چشمان‌شان دارند.
3-وزن کمتر احتمال ابتلا به ديابت را در شما کاهش مي‌دهد. ديابت مي‌تواند چشم‌ها را تا مرز نابينايي کامل، پيش ببرد. با توجه به تحقيقات دانشمندان افراد مبتلا به ديابت نوع دوم 72درصد بيش از ديگران در معرض خطر آب مرواريد و دوبرابر افراد غيرديابتي در معرض خطر آب سياه قرار دارند!
4-تحقيقات ثابت کرده‌اند که افزايش ضربان قلب شما مي‌تواند تاثيرات مثبت بزرگي روي چشمان‌تان بگذارد. در اين تحقيقات افرادي که در روز نزديک به 10 کيلومتر مي‌دويدند، ريسک ابتلا به آب مرواريد تا کمتر از يک‌سوم در آنها کاهش مي‌يافت. در تحقيق ديگري افرادي که روزانه نزديک به چهار کيلومتر مي‌دويدند، ريسک ابتلا به از بين رفتن ماکولاي چشم را تا 54درصد کاهش داده‌اند. افرادي که ساير ورزش‌هاي هوازي را انجام مي‌دادند مثل دوچرخه‌سواري، شنا و تنيس نيز همين‌قدر به سلامت چشم خود کمک کرده‌اند. اين‌گونه فعاليت‌ها همچنين در مقابل آب‌سياه نيز چشم شما را محافظت مي‌کنند. تحقيقات نشان داده‌اند که دوچرخه‌سواري عادي، يعني حدودا 40 دقيقه دوچرخه‌سواري، چهار بار در هفته مي‌تواند در عرض يک ماه بسياري از فشارهاي بينايي شما را کاهش دهد. پس بيشتر دوچرخه‌سواري کنيم تا بيماري‌هاي چشمي نگيريم!
5-شما بايد غذاهايي را که با چشمان‌تان دوست هستند بخوريد: از تغذيه‌اي سالم و خوراکي‌هايي که دوستدار چشمان شما هستند استفاده کنيد تا از چشمان خودتان محافظت کنيد.
صبح‌هايتان را با آب پرتقال شروع کنيد: براساس مطالعات اخير کلينيک تغذيه ژورنال ايالات‌متحده، ميزاني از ويتامين C مي‌تواند چشم شما را در مقابل آب‌مرواريد حفظ کند. براي به دست آوردن حداقل 360 ميلي‌گرم ويتامين C در روز که تحقيقات نشان داده‌اند اين کار در طول 10 سال، ريسک ابتلا به آب مرواريد تا 57 درصد کاهش مي‌دهد. صبح‌هايتان را با يک ليوان آب پرتقال آغاز کنيد و همچنين مواد ديگري که غني از ويتامين C هستند را به رژيم غذايي‌تان وارد کنيد. موادي چون کلم بروکلي، توت‌فرنگي، مرکبات و...
از کورن‌فلکس‌هاي داراي فوليک‌اسيد استفاده کنيد: تحقيقات از کاهش 34 درصدي ريسک ابتلا به از بين رفتن ماکولاي چشم در زنان با رژيم غذايي سرشار از فوليک اسيد و B6 و B12 خبر مي‌دهند. پيشنهاد خوبي است که براي کاهش ريسک اين بيماري هر سه اين مواد مفيد را در کاسه‌اي از غلات مغذي خود بيابيد!
سالاد سبزيجات بخوريد: تحقيقات نشان داده‌اند که کارتنوييدهاي اين مواد که به نام‌هاي لوتيين و رئازانتين شناخته شده‌اند، مي‌توانند قرنيه شما را حفظ کنند. وعده‌هاي غذايي از اين نوع سبزي‌ها و کلم‌ها مي‌تواند به اندازه 50 درصد انواعي از نابود شدن ماکولاي چشمي را از قرنيه شما دور کند و همچنين 18 درصد احتمال ابتلا به آب‌مرواريد را در شما کاهش ‌دهند. مي‌توانيد از کلم بروکلي، کلم‌هاي ديگر، اسفناج و کرفس نيز بهره ببريد!
روغن زيتون را به غذاهايتان اضافه کنيد: استفاده از هفت قاشق غذاخوري از اين روغن گياهي در هفته يا روزي يک قاشق از آن مي‌تواند خطر ابتلا به يکي از خطرناک‌ترين انواع از بين رفتن ماکولاي چشم را تا 52 درصد براي چشمان شما کاهش دهد. بر عکس افرادي که چربي‌هاي مضر و ترنس و اسيدهاي چرب اشباع‌شده زيادي که در غذاهاي آماده يافت مي‌شوند مي‌خورند 76 درصد بيشتر از ساير بيماران از بين رفتن ماکولا را تجربه مي‌کنند!
منبع:
روزنامه شرق
امتیاز دهی به مقالهراههاي مراقبت از چشم ها
راههاي مراقبت از چشم ها
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راههاي مراقبت از چشم ها نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: چشم ، اب مرواريد ، چشم پزشک ، بينايي ، عينک افتابي ، تغذيه ، کلينيک