مسبی
چرا دختران عروسک‌بازي مي‌کنند و پسرها ماشين‌بازي را ترجيح مي‌دهند؟

چرا دختران عروسک‌بازي مي‌کنند و پسرها ماشين‌بازي را ترجيح مي‌دهند؟

ویرایش: 1391/7/24

والدين معمولا براي دختربچه‌ها عروسک مي‌خرند و براي پسربچه‌ها ماشين‌هاي چرخ‌دار اسباب‌بازي. حتي اگر بچه‌ها آزادي انتخاب هم داشته باشند،‌ معمولا دخترها از سبد اسباب‌بازي‌ها، عروسک برمي‌دارند و پسرها ماشين‌ها را ترجيح مي‌دهند. اما ريشه اين تفاوت در کجا است؟ برخي اين بحث را مطرح مي‌کنند که اين رفتار،‌ در واقع پاسخي به انتظارات اجتماعي است،‌ اجتماع انتظار دارد که دخترها نقش مراقب و مادر را بازي کنند،‌ در حالي که پسرها را به فعاليت تشويق مي‌کند. اما گروهي از دانشمندان با اين فرضيه موافق نيستند و آن را قديمي و از دور کنار رفته مي‌دانند.

به گزارش لايفز ليتل ميستريز، مطالعات محققين نشان مي‌دهند که ميمون‌هاي نوجوان نر هم ترجيح مي‌دهند با اسباب‌بازي‌هاي چرخ‌دار بازي کنند،‌ در حالي که ميمون‌هاي ماده به سراغ عروسک‌ها مي‌روند. اين در حالي است که در جامعه ميمون‌ها، هيچ عرف و انتظاري در اين زمينه وجود ندارد. پس چه چيزي عامل اين تفاوت است؟
‌اين که کودک چه نوع اسباب‌بازي را انتخاب کند، ‌اساسي زيستي دارد.
مطالعات جديدي که همچنان هم در حال انجام هستند،‌ نشان مي‌دهند که مواجهه جنين با هورمون‌ها در رحم مادر، منجر به ترجيح اسباب‌بازي‌هاي متفاوت بعد از تولد مي‌شود. اين که چرا در مسير تکامل چنين تفاوتي به وجود آمده،‌ هنوز هم يک معماست. دانشمندان حدس مي‌زنند که شايد اين اسباب‌بازي‌ها به رشد مهارت‌هايي کمک مي‌کرده‌اند که اجداد ما براي انجام نقش‌هاي خود بدان‌ها نياز داشته‌اند.
براي اولين بار، ‌در سال 2009/1388، گريانه الکساندر استاد روانشناسي دانشگاه اي.اند.ام تگزاس و همکارانش،‌ با پيگيري نگاه نوزادان به اين نتيجه رسيدند که سطح هورمون تستوسترون در بدن نوزادان پسر 3 و 4 ماهه با زماني که صرف تماشاي اسباب‌بازي‌هاي معمول پسرانه مانند توپ‌ها و ماشين‌ها مي‌کنند، همبستگي دارد. در حالي که اين همبستگي در مورد زمان گذاشتن براي تماشاي اسباب‌بازي‌هاي دخترانه وجود نداشت. همچنين ميزان مواجهه آن‌ها در دوران جنيني با هورمون آندروژن با علاقه به نگاه کردن به اسباب‌بازي‌هاي متداول پسرانه همبستگي داشت. (ميزان مواجهه با هورمون آندروژن در دوران جنيني با استفاده از محاسبه نسبت انگشتي يا نسبت طول انگشت اشاره به انگشت حلقه قابل اندازه‌گيري است).
الکساندر در اين‌باره مي‌گويد: «پسرها به طور خاص،‌ وقتي نسبت انگشتي بالاتري داشتند،‌ علاقه بيشتري نسبت به تماشاي توپ‌ها در مقايسه با عروسک‌ها از خود نشان مي‌دادند».
کيم والن، روانشناس دانشگاه اموري که ترجيح اسباب‌بازي‌هاي دخترانه و پسرانه را در بين ميمون‌ها بررسي کرده، مي‌گويد: «نتايج مطالعه با استفاده از پيگيري نگاه نوزادان نشان مي‌دهد که توجه نشان دادن نسبت به اين اسباب‌بازي‌ها خيلي زود شروع مي‌شود، قبل از اين که اجتماع تاثيري بر کودک گذاشته باشد».
در تاييد اين يافته‌ها، سال گذشته گروهي از محققين انگليسي با مطالعه دختراني که شرايطي تحت عنوان هايپرپلازي آدرنال مادرزادي (شرايطي که در اثر مواجهه غيرعادي با هورمون مردانه آندروژن درون رحم به وجود مي‌آيد) داشتند، ترجيح مي‌دادند با اسباب‌بازي‌هاي معمول پسرانه بازي کنند.
اما چرا هورمون مردانه بايد باعث شود که کودک به اسباب‌بازي‌هاي چرخ‌دار و توپ‌ها بيشتر علاقه داشته باشد؟ يکي از فرضيه‌هاي معمول اين است که بازي با چنين اسباب‌بازي‌هايي،‌ فعاليت‌هاي شديدتر در آينده را تسهيل مي‌کند،‌ چيزي که پسرها از نظر تکاملي براي انجام آن برنامه‌ريزي شده‌اند. اما مطالعه‌ سال 2009/1388 نشان داد که در واقع علاقه پسربچه‌ها به توپ‌ها و ماشين‌ها،‌ قبل از مرحله‌اي که واقعا بچه‌ها به بازي مشغول مي‌شوند، ‌شروع مي‌شود. نوزادان پسري که تنها 3 ماه دارند، به اسباب‌بازي‌هاي مربوط به جنس خود خيره مي‌شوند،‌ در حالي که هنوز توانايي بازي با آن‌ها را حتي ندارند.
الکساندر توضيح مي‌دهد: «با در نظر گرفتن اين که آن‌ها از نظر جسماني هنوز نمي‌توانند با چنين اسباب‌بازي‌هايي بازي کنند، ‌نتايج ما نشان مي‌دهند که ترجيح اسباب‌بازي‌هاي پسرانه ربطي به فعاليت‌هاي پسرانه و آمادگي براي آن‌ها ندارد.»
والن اما در اين‌باره محتاط‌تر است. وي مي‌گويد: «تفسير اين نتايج کار دشواري است چون ما نمي‌دانيم مردم چرا نسبت به چيزهاي مختلف توجه نشان مي‌دهند. چيزي که واضح است اين است که نوزادان اين اسباب‌بازي‌ها را در محيط تشخيص مي‌دهند. دليلش ممکن است تسهيل فعاليتي باشد که به آن علاقه دارند».
بنابراين اين بحث همچنان ادامه دارد. الکساندر در مطالعه جديد خود، بررسي کرده که آيا کودکان 19 ماهه‌اي که با توپ و ماشين بازي مي‌کنند، ‌بيشتر از بچه‌هايي که با عروسک بازي مي‌کنند، به اطراف حرکت مي‌کنند يا نه. جواب منفي بود. البته کودکان با سطوح بالاتر هورمون تستوسترون بيشتر از بقيه فعال هستند، اما آن‌ها چه توپ داشته باشند،‌ چه ماشين و چه عروسک،‌ باز بيشتر از بقيه فعاليت و جابه‌جايي دارند. وي مي‌گويد: «ما هيچ مدرکي نداريم که نشان بدهد اين باور عمومي درست است که پسرها براي افزايش مهارت‌هاي حرکتي خود،‌ اسباب‌بازي‌هاي خاصي را انتخاب مي‌کنند.»
پس دليل واقعي اين تفاوت چيست؟ شايد خيلي ساده، توپ‌ها و ماشين‌ها براي پسرها و نمادهاي انساني براي دخترها از جذابيت بيشتري برخوردار باشد. در مورد اين که اين تفکيک در تکامل چه مزيتي داشته، ‌دانشمندان در واقع زياد نمي‌دانند. به گفته الکساندر، يکي از احتمالات اين است که دختران طوري تکامل يافته‌اند که محرک اجتماعي، ‌مثلا مردم،‌ را خيلي مهم دريافت کنند،‌ در حالي که ارزش محرک اجتماعي ادراک‌شده در پسرها کم‌تر است.
مطالعات متعددي بر روي انسان‌ها و ساير نخستي‌ها نشان مي‌دهند که توانمندي مردان در چرخش ذهني به حد قابل توجهي بالاتر است، يعني توانايي حفظ يک تصوير در ذهن و چرخاندن آن در ذهن. شايد بازي با اشيايي مانند توپ و چرخ،‌ يکي از راه‌هاي تقويت چنين توانمندي باشد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا دختران عروسک‌بازي مي‌کنند و پسرها ماشين‌بازي را ترجيح مي‌دهند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عروسک ، دختربچه‌ها ، بچه‌ها ، پسربچه‌ها ، اسباب‌بازي ، هورمون ، جنين ، هورمون تستوسترون ، نوزاد