مسبی
مسافران شمال مراقب دراکولا باشند+ عكس

مسافران شمال مراقب دراکولا باشند+ عكس

ویرایش: 1391/7/24

ميهماناني که از اقصي نقاط کشور وارد استان‌هاي سرسبز شمالي مي‌شوند، مراقب تماس حشره «دراکولا» باشند. اين حشره کوچک که شبيه مورچه است و در شرق آسيا به نام «سوسک» شناخته شده، نه نيش ميزند و نه گاز مي‌گيرد، بلکه در هنگام احساس خطر نوعي ترکيب سمي و محرک به نام «پدرين» ترشح مي‌کند که باعث ايجاد زخم‌هاي تاول‌گونه پوستي و چشمي مي‌شود.

دکتر عباس درجاني، متخصص پوست درباره اين حشره گفت: اين بيماري به نام‌هاي «درماتيت پدروس» يا «داراکولا» خوانده مي‌شود و يک درماتيت تماسي تحريکي است که در اثر تماس پوست با سم حشره پدروس ايجاد مي‌گردد. درماتيت فوق به علت تظاهر و نماي خطي به «درماتيت خطي» و در استان‌هاي شمالي کشور به «دراکولا» موسوم است.

اين متخصص پوست با بيان اينکه حشرات بيماري‌زا از جنس پدروس، به تعداد فراوان در فصول گرم سال در استان‌هاي شمالي کشوريافت مي‌شوند، اظهار کرد: بدون شك بروز درماتيت پدروس در فصول فوق در ميان ساکنين اين استان‌ها و مسافراني که براي استفاده از مواهب طبيعي به اين مناطق مراجعه مي‌کنند، شايع است. اين بيماري در هر دو جنس، در هر سني و با هر موقعيت اجتماعي ديده مي‌شود و در ماه‌هاي ارديبهشت تا آبان (خصوصا ماه‌هاي خرداد و تير) شايع‌تر است.

دکتر درجاني با اشاره به عامل اين بيماري افزود: تاکنون حدود 600 گونه از اين حشره مورد شناسايي قرار گرفته است که 30 گونه از آن در صورت قرار گرفتن روي پوست انسان موجب بيماري مي‌شود.

اين متخصص پوست در ادامه گفت: در يک بررسي تحقيقاتي در شمال کشور، سه گونه از جنس پدروس مورد شناسايي قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه بيماري مذكور در دو فرم خفيف و شديد ديده مي‌شود، افزود: در نوع خفيف سوزش و خارش همراه با قرمزي پوست ديده مي‌شود، در حالي که در موارد شديد علاوه بر اين علائم، وزيکول‌ها و پوستول‌هاي کوچک و گاها زخم‌هاي سطحي تظاهر مي‌نمايد.

دکتر درجاني تصريح کرد: دراکولا ممکن است در يک محل و يا در چند ناحيه پديدار شود که حالت اخير مي‌تواند ناشي از تماس دست‌هاي آلوده به سم حشره با چند ناحيه باشد.

وي با بيان اينکه بهبود دراکولا 7 تا 14 روز طول مي‌کشد، گفت: اين عارضه در برخي مواقع همراه با پوست‌ريزي و گاها لکه‌هاي قهوه‌اي رنگ است و امكان دارد آثارش براي مدتهاي طولاني بر روي سطح بدن باقي بماند.

دکتر درجاني در ادامه خاطرنشان کرد: گاهي علاوه بر پوست، چشم‌ها نيز گرفتار مي‌شوند که ممکن است ناشي از تماس مستقيم حشره و سم آن و يا تماس دست‌هاي آلوده به سم حشره باشد. گرفتاري چشم به صورت سوزش، خارش و قرمزي چشم مشخص مي‌شود اگرچه گرفتاري چشمي ممکن است به صورت بلغاريت، کونژيکتيويت، ايرتيس، کموزيس بروز نمايد.

وي محيط زيست اين حشرات را بيرون از منازل و اماکن بيان کرد و افزود: استفاده از حشره‌کش‌هاي شيميايي با توجه به وسعت محيط زيست اين حشرات و اثرات سوء بر روي حشرات مفيد ديگر و محيط زيست، امري غيرممکن است.

دکتر درجاني استفاده از تورهاي مناسب براي درب و پنجره‌هاي منازل و پشه‌بند در جنگل‌ و تفرجگاه‌ها، استفاده از لامپ‌هاي با نور کم و خودداري از روشن کردن تمام لامپ‌هاي منازل، از بين بردن علف‌هاي هرز و ديگر گياهان، جمع‌آوري مواد پوسيده از اطراف منازل مسکوني، بررسي لباس‌هاي خشک شده در بالکن‌ها و حياط منازل و انتقال آنها به داخل، خودداري از تماس مستقيم با حشرات خصوصا کشاورزان و افرادي که در مزارع، باغ‌ها و تفريحگاه‌ها به تفريح و گردش مي‌پردازند و نيز خودداري از کشتن حشره در سطح بدن که مانع خروج سم پدرين و ايجاد درماتيت پدروس مي‌شود را از راه‌هاي پيشگيري از اين حشره بيان کرد.

در پايان شستشوي فوري دست‌هاي آلوده و محل تماس پوست با سم «پدرين» با آب، آب و صابون، الکل، گلاب، استفاده از کرم‌هاي ضد خارش مثل کالامين يا کورتيکواستروييد موضعي و يا ترکيب اين دو، شستشو با محلول‌هاي ضد عفوني‌کننده مثل سرم فيزيولوژي و بتادين رقيق در صورت وجود ارزويون و ترشح، استفاده از آنتي‌هيستامين و مسکن در صورت وجود خارش و درد، استفاده از آنتي بيوتيک موضعي و يا سيستميک در صورت عفونت ثانويه، استفاده از نرم‌کننده در خشکي پوست که ممکن است بعد از بهبودي درماتيت به مدت طولاني ادامه يابد را از راه‌هاي درمان دراکولا عنوان کرد.


منبع: ايران نيوز
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مسافران شمال مراقب دراکولا باشند+ عكس نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: حشره «دراکولا» ، سوسک ، درماتيت ، پدرين ، زخم‌ ، تاول‌ ، استان‌هاي شمالي ، حشره پدروس ، درماتيت خطي