مسبی
نقاشي روي هوا

نقاشي روي هوا

ویرایش: 1391/7/25
نویسنده: سیما5862
شايد در آينده‌اي نزديک، فريم‌هاي خالي با نمايشگرهاي لمسي موجود رقابت کنند. با اين فريم‌هاي به ظاهر خالي، شما مي‌توانيد در هوا بنويسيد و حتي نقاشي بکشيد،‌ چراکه رايانه حرکت‌هاي شما را تشخيص خواهد داد. نمايشگرهاي لمسي، تحول بزرگي در دنياي فناوري رقم زده‌اند، چرکه به ما اجازه مي‌دهند با لمس نمايشگر با رايانه،‌ تب‌لت،‌ گوشي همراه و بسياري از ابزارها ارتباط برقرار کنيم. اتفاق بعدي، شايد وارد شدن فريم‌هاي خالي باشد، فريم‌هايي که حرکت دستان شما يا هر شيء جاندار و بي‌جاني را که درونشان قرار گيرد، تشخيص مي‌دهند.
چند سالي است که فريم‌هاي حساس به لمس براي افزودن قابليت تعاملي به ساير سطوح، طراحي و ساخته شده‌اند،‌ اما تا به حال نمونه‌هاي ساخته شده بسيار کوچک و در کاربرد محدود بوده‌اند. اما نمونه جديد ظاهرا متفاوت است. به گزارش ديسکاوري،‌ فريم جديد که زيروتاچ نام دارد،‌ در ظاهر يک چارچوب خالي است، ‌اما در حقيقت پر از قابليت‌هاي پيشرفته است. اين فريم 28 اينچي (يا قطر 71 سانتي‌متر)، مي‌تواند هر چيزي را که درونش حرکت کند تشخيص دهد:‌ انگشتان، دست‌ها، بازوها يا حتي هر شيء بي‌جاني که از آن عبور دهيد. در واقع همه چيز از درون يک شبکه بصري نامريي دوبعدي عبور کرده و شناسايي مي‌شود. اگر زيروتاچ را روي نمايشگر يک رايانه بگذاريد، نمايشگر آن را به يک نمايشگر تعاملي تبديل خواهد کرد.
فناوري به‌کار رفته در ساخت اين فريم روشن است. زيروتاچ 256 حس‌گر فروسرخ و 32 ال.اي.دي دارد. هر کدام از اين ال.اي.دي‌ها در فرکانس خاصي‌ چشمک مي‌‌زنند و اين توالي توسط حسگرها خوانده مي‌شود. در نمونه حاضر هر ال.اي.دي حدود 2400 بار در ثانيه چشمک مي‌زند. فريم با يو.اس.بي به رايانه وصل مي‌شود و از اين طريق هم انرژي خود را تامين مي‌کند و هم اطلاعاتش را جمع‌آوري مي‌کند.
جان مولر،‌ دستيار پژوهشي در آزمايشگاه موسسه اي.اند.ام تگزاس که در ساخت اين نمونه همکاري داشته، مي‌گويد:‌ وقتي همه اين چشم‌اندازها را با هم ترکيب کنيد، شبکه‌اي به دست مي‌آوريد که به شما تصويري از هر جسمي که درون فريم است را نشان مي‌دهد. يکي از امتيازهاي بزرگ زيروتاچ، در دسترس بودن است. محققين در ساخت نمونه خود از حس‌گرهايي که معمولا در کنترل از راه دور تلويزيون‌ها پيدا مي‌شود،‌ استفاده کرده‌اند. به گفته مولر،‌ ساخت اين نمونه که براي توليد انبوه هم طراحي نشده، ‌450 دلار هزينه داشته است.
اما اين فريم چه کاربردهايي مي‌تواند داشته باشد؟ محققين کاربردهاي زيادي براي آن متصور هستند، مثلا اين که جراحان مبتدي درون آن حرکات دست خود را اصلاح و تمرين کنند. به همين ترتيب در بسياري از کارهايي که نياز به ظرافت حرکت دست دارد، ‌مي‌توان از زيروتاچ براي آموزش و تمرين استفاده کرد. همچنين اين فريم قابليت‌هاي تعاملي دارد که صفحه‌هاي لمسي موجود فاقد آن هستند. يک نمونه،‌ استفاده از آن در محيط‌هايي است که نياز داريد دستکش به دست داشته باشيد. در محله بعد،‌ محققين مي‌خواهند فناوري خود را گسترش دهند و آن را سه‌بعدي سازند.
دانيل ويگدور، متخصص علوم رايانه در دانشگاه تورنتو که ‌زيروتاچ را امتحان کرده، مي‌گويد:‌ تشخيصش خيلي سريع است. زيروتاچ مي‌تواند همزمان لمس‌هاي فراواني را تشخيص دهد و در واقع چند‌لمسي است. اين در حالي است که نمونه‌هاي قبلي فقط مي‌توانستند يک يا دو انگشت را تشخيص دهند. بن بدرسون،‌ متخصص تعامل انسان و رايانه در دانشگاه مريلند هم درباره زيروتاچ مي‌گويد:‌ خيلي خوب است! حس استفاده از آن،‌ شبيه هيچ حس ديگري نيستمنبع: خبرخونه
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نقاشي روي هوا نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: فناوري ، نقاشي روي هوا ، نقاشي ، لمسي ، ال اي دي ، LED ، فريم ، اختراع