مسبی
بزاق دهان سن دقيق انسان را مشخص مي کند!

بزاق دهان سن دقيق انسان را مشخص مي کند!

ویرایش: 1391/7/25
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
محققين دانشگاه لوس آنجلس کاليفرنيا، دريافتند که چگونه بدون داشتن هيچ اطلاعاتي از سوابق شخصي و تنها با يک تحليل بر روي بزاق دهان، مي توان به سن دقيق انسان پي برد.
همانطور که مي دانيد، علاوه بر گذشت سال هاي عمر، عوامل محيطي نيز بر ساختار DNA انسان تاثير گذار هستند. حال، محققين با تحليل الگوي ويژه اي به نام Methylation از ساختار DNA انسان، مي توانند سن دقيق فرد را بيان کنند. تنها کافي است که يک نمونه ي کوچک از بزاق دهان فرد تهيه شود و تحليل هاي لازم بر روي الگوي نام برده صورت گيرد.
در واقع محققين با کمک گرفتن از ژن هاي الگوي نام برده، مدلي را پيشنهاد کردند که مي تواند سن فرد را بيان کند. جالب آنجاست که گذشت ساليان از عمر فرد و همچنين تغييرات محيطي، بر روي دقت اندازه گيري اين مدل تاثير نمي گذارند و از زمان نمونه برداري از بزاق تا 5 سال ديگر مي توان به صورت دقيق سن فرد را بيان کرد.
در کشور هاي مختلف که قوانين خاصي براي افراد، بر اساس محدوديت هاي سني آن ها برقرار است؛ مي توان از اين طرح استفاده نمود. از طرفي شايد بتوان اميدوار بود که در آينده دانشمندان بتوانند، با مطالعات وسيع تر بر ساختار DNA انسان به بيماري هايي که ممکن است در سال هاي آتي عمر خود به آن دچار شويم؛ پي ببرند.
با آگاهي از اين بيماري ها، مي توان راهکار هاي مناسبي را براي مقاوم ساختن انسان نسبت به ابتلا به بيماري مربوطه ارائه داد. اين همان آينده زيبا و سالمي است که مي توان با پيشرفت مطالعات بر روي ساختار هاي DNA و سلول هاي بنيادي، چشم به راه آن بود.
منبع:
سلامت نيوز
امتیاز دهی به مقالهبزاق دهان سن دقيق انسان را مشخص مي کند!
بزاق دهان سن دقيق انسان را مشخص مي کند!
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بزاق دهان سن دقيق انسان را مشخص مي کند! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بزاق ، بزاق انسان ، دي ان اي ، DNA ، محققين ، طول عمر ، سلول هاي بنيادي