مسبی
کوهي در ايران که سليمان جن ها را در آن زنداني کرد

کوهي در ايران که سليمان جن ها را در آن زنداني کرد

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: سیما5862
تخت سليمان يا شهر گنجک (شيز) در 45 کيلومتري شمال شرقي شهرستان تکاب در دره سرسبز در بلندي 3000 متري، سرشار از جاذبه‌هاي کم نظير طبيعي- تاريخي واقع شده و قله 3200 متري بلقيس هم در آنجا قرار دارد.
ويرانه‌هاي بجا مانده از آتشکده آذرگُشنَسب؛آتشکده پادشاهان و جنگاوران در اطراف درياچه اي هميشه جوشان و زيبا با درياچه‌اي به عمق حدود 120متر، روي صخره اي سنگي ناشي از رسوبات آهکي درياچه، ميان برج و باروي سنگي، آثار معماري خاص مانند چهار طاقي آتشکده و سازه هاي آييني،نيايشگاه آناهيتا،کاخ‌هاي دوران ساساني و ساختمان‌هايي مربوط به پادشاهان ايلخاني قرار دارد.
قدمت اين منطقه از نظر حضور انسان‌ها در آن به 3 هزار سال قبل مي‌رسد.اين منطقه به عنوان چهارمين اثر ايراني در ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده است.
در اين مجموعه بي نظير تاريخي آثاري از اوايل دوره ساساني تا دوره ايلخانان مغول شناسايي شده است.
روند شكل گيري كوه‌هاي رسوبي در منطقه تخت سليمان روندي طبيعي،مربوط به شكل خاص زمين و نوع املاح موجود در آب چشمه هاي منطقه است.
اين منطقه شهري است که بنا به نوشته هاي کهن، زادگاه زرتشت است. گيتا نويسان عرب آن را «شيز» گفته اند.گذشته نگاران رومي و يوناني «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفي آن را به زبان مغولان «ستوريق» ناميده است. امروزه تمام اين اثر را تخت سليمان مي‌نامند.
آب درياچه ي سحرآميز و باشکوه تخت سليمان در همه فصل‌هاي سال يکسان است و کسي نمي تواند به عمق آن دست پيدا کند.
مجموعه تخت سليمان در سال 1382 به عنوان چهارمين اثر باستاني ايران در يونسکو ثبت شد و پس از ثبت پرسپوليس، نيايشگاه چغازنبيل و ميدان نقش جهان اصفهان در سال 1358 سکوت ايران را شکست.
در فاصله 20 کيلومتري تخت سليمان درياچه اي سحرآميز وجود دارد که جزيره‌اي روي آن شناور است. قطر درياچه 80 متر و قطر جزيره شناور روي آن 60 متر است.وزش باد،هر روز دو بار اين جزيره را از اين سو به آن سو جابجا مي کند؛نام اين جزيره شناور «چملي» است.
در 3 کيلومتري غرب تخت سليمان،کوه مخروطي ميان تهي وجود دارد که هزاران سال پيش، بر اثر وقوع آتش فشان شکل گرفته است. محلي‌ها اين کوه زيبا را زندان سليمان يا زندان ديو مي‌شناسند. اين افراد معتقد هستند حضرت سليمان ديوهايي که از فرمانش سرپيچي مي کردند در اين کوه زنداني مي‌کرده است.
براي رفتن به اين منطقه مي توانيد از مسيرهاي زنجان و تکاب حرکت کنيد. اگر فقط قصد ديدن تخت سليمان را داريد از مسير تکاب برويد. تخت سليمان 24 کيلومتر بعد از تکاب قرار دارد.


منبع: خط اخلاق
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کوهي در ايران که سليمان جن ها را در آن زنداني کرد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سليمان ، تخت سليمان ، جن ، کوه ، اتشکده ، جزيره ، معماري