مسبی
هرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم

هرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم

ویرایش: 1391/8/6
هرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم

اکثر قشر فعال جامعه با تسهيلات بانکي سروکار دارند و گرفتن وام جزو جدايي ناپذيري از زندگي مان شده، براي استفاده از هرکدام از خدمات مختلف بانکي بايد يکسري نکات را بدانيد. در ادامه با شش تهديد در استفاده از خدمات بانکي آشناي تان مي کنيم که در عين سادگي بايد جدي گرفته شوند.

1. به مدعيان پرداخت تسهيلات اعتماد نکنيد

هشدار جدي: اين که هيچ شرکتي نمي تواند ادعا کند که از مبادي بانکي مي تواند براي شما تسهيلات بانکي بگيرد يک هشدار جدي است. بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مي گويد: اخيرا مشاهده شده برخي از شرکت ها با درج آگهي در جرايد و با دادن وعده هاي پوشالي ارائه «تسهيلات از طريق شبکه بانکي» مبادرت به فريب مشتريان و کلاهبرداري از متقاضيان استفاده تسهيلات بانکي مي کنند. بانک مرکزي از تمام کساني که با اين چنين آگهي هايي برخورد مي کنند خواسته علاوه بر اينکه به آنها زنگ نزنند، پليس و نهاد هاي انتظامي را از وجود اين شرکت ها آگاه کنند که کسان ديگري هم در اين دام گرفتار نشوند.

آنچه نمي دانستيد: اين شرکت ها به هيچ وجه به طور قانوني ثبت نشده اند. شما نبايد فقط با استناد به اينکه آگهي شان در يک رسانه چاپ شده به آن اعتماد کنيد.

راه درست: براي دريافت تسهيلات تنها راه کلي که وجود دارد مراجعه به بانک هاست. هرچند انواع وام هايي که بانک ها مي دهند فرق مي کند اما به هر حال اين وام ها را بايد از بانک ها درخواست کرد. هرچند شايد برخي از اين شرکت ها بعد از اينکه کلي از شما پول گرفتند يک مبلغي هم به عنوان وام پرداخت کنند اما با يک حساب و کتاب سر انگشتي خواهيد فهميد که سرتان کلاه رفته است.

2. چند درصد سود بيشتر در موسسات بدون مجوز به ريسکش نمي ارزد

هشدار جدي: بانک مرکزي بعد از اينکه اين موسسات را غير قانوني اعلام کرد ابزار لازم براي جمع کردن شعبه هاي شان را از سطح شهرها ندارد. به همين دليل راه را در اين ديد که به مردم در مورد سپرده گذاري و مراوده مالي با اين موسسات هشدار بدهد در اين هشدار از مردم خواسته شده است از هرگونه همکاري با اين موسسات از قبيل در اختيار گذاردن مکان به منظور ايجاد شعبه، سپرده گذاري يا دريافت تسهيلات به طور جدي خودداري کنند.

آنچه نمي دانستيد: خيلي ها فکر مي کنند که چون برخي از اين موسسه ها در ميادين ورزشي، صدا و سيما ، بيلبوردهاي نصب شده در سطح شهر و جاده هاي برون شهري تبليغات مي کنند، پس مجوز دارند. بهتر است بدانيد اين موضوع دليلي براي فعاليت قانوني اين موسسات نيست.

راه درست: اگر مقداري پول پس انداز کرده ايد و مي خواهيد در بانک سپرده گذاري کنيد بهتر است به همان سودي که بانک ها مي پردازند قانع باشيد. چون چند درصد سود بيشتر نسبت به ريسکي که سپرده گذاري در اين موسسات دارد، نمي ارزد.

3. ضامن را از دفاتر ارائه دهنده ضامن نخواهيد

چگونه اتفاق مي افتد: پناه بردن به دفاتري که هر روز در برخي رسانه ها آگهي چاپ مي کنند و مدعي هستند مي توانند يک يا دو نفر را به شما معرفي کنند که ضمانت تان را براي دريافت تسهيلات بر عهده بگيرند زماني اتفاق مي افتد که فرد از پيدا کردن يک نفر که بانک او را معتبر بداند براي ضمانت نا اميد مي شود.

هشدار جدي: بانک مرکزي هميشه نسبت به فعاليت غيرقانوني شرکت هاي ارائه دهنده ضامن معتبر و گواهي کسر از حقوق براي اخذ تسهيلات بانکي هشدار داده است.

آنچه نمي دانستيد: خيلي ها ضامن معتبر دم دست شان است و بدون هيچ چشمداشتي هم حاضر است ضمانت آنها را بپذيرد اما چون به حقوق خود آگاه نيستند، فکر مي کنند او از سوي بانک پذيرفته نمي شود. بهتر است بدانيد براي تسهيلات زير ?? ميليون اولا يک ضامن کافي است و دوما اين فرد حتما قرار نيست کارمند دولت باشد فقط بايد اعتبار لازم را از نظر بانک داشته باشد.

راه درست: براي اينکه کسي را به عنوان ضامن معرفي کنيد به هيچ دفتر و شرکتي مراجعه نکنيد، سعي کنيد از ميان آشنايان تان يک نفر را پيدا کنيد.

4. مراقب رمزهاي بانکي تان باشيد

هشدار جدي: پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات نيروي انتظامي کشور (فتا) مي گويد: يکي از بيشترين آمار تخلف هاي اينترنتي مربوط به سوءاستفاده از حساب هاي بانکي است و به مردم هشدار مي دهد در نگهداري از رمزهاي بانکي خود نهايت دقت را داشته باشند.

آنچه نمي دانستيد: لو رفتن رمز اينترنتي بانکي خيلي ساده تر از آن چيزي است که ما تصور مي کنيم فقط کافي است وقتي پاي خود پرداز هستيد يادتان برود رسيدي که در آخر عمليات به شما تحويل مي شود را برداريد، همين خودش يک منبع مهم براي هک شدن حساب بانکي است.

راه درست: براي اينکه به چنين مشکلي بر نخوريد بهتر است از رمزهاي تکراري مانند شماره شناسنامه، تاريخ تولد و... که به راحتي قابل حدس زدن باشند، استفاده نکنيد به طور متوالي رمز خود را در فواصل مختلف زماني تغيير دهيد و هيچگاه رمز بانکي خود را در کنار کارت و در دسترس ديگران قرار ندهيد.

5. به هر پيامکي اعتماد نکنيد

هشدار جدي: اين موضوع آنقدر گسترش يافته که رئيس پليس فتا درباره کلاهبرداري هاي جديد از طريق ارسال پيامک به مردم هشدار مي دهد و مي گويد: در صورت مواجه شدن با اينگونه پيامک ها سريعا اين پليس را در جريان قرار دهند.

آنچه نمي دانستيد: بر اساس قانون هر نهادي براي برگزاري يک نظرسنجي و يا مسابقه و... بايد مجوز لازم را داشته باشد. وقتي در مسابقه و يا نظر سنجي رسمي شرکت نکرده ايد منتظر جايزه هم نباشيد اين کلاهبرداران در مواردي کارت هاي هديه به در منازل ارسال مي کنند تا با اين روش اعتماد قربانيان را جلب کرده و بهتر بتوانند آنها را مورد سوء استفاده قرار دهند.

راه درست: به هيچ وجه به پيامک هاي ناشناس و به خصوص پيامک هاي با مضمون برنده شدن در قرعه کشي توجه نکرده و براي پاسخ دادن به آنها وسوسه نشويد و از اعلام شماره کارت، رمز عبور، آدرس خود و ساير اطلاعات شخصي به افراد غير خودداري کنيد.منبع:

http://banki.ir/phishing/14100-هرآنچه-بايد-درباره-سوء-استفاده-بانکي-بدانيم

امتیاز دهی به مقالههرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم
هرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هرآنچه بايد درباره سوء استفاده بانکي بدانيم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بانکي ، سوء ، تسهيلات آگاه ، تکنيک هاي نزديکي ، پليس