مسبی
مزاياي گاز نيتروژن به جاي هوا در لاستيکهاي اتومبيل

مزاياي گاز نيتروژن به جاي هوا در لاستيکهاي اتومبيل

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: سیما5862
مدتي است تب استفاده از نيتروژن به جاي باد معمول در لاستيک براي جامعه خودرو سوارها، بالا گرفته و شاهد اظهارنظرهاي متفاوتي راجع به آن هستيم.
1. عمده ترين کاربرد استفاده از نيتروژن در وسايل نقليه، مربوط به: خودروهاي نظامي و سنگين، هواپيماهاي تجاري، خودروهاي مسابقه و شاتل هاي فضايي است.
2. هواي معمولي داراي 21% اکسيژن، 78% نيتروژن و 1% گازهايي هم چون ازن، آرگون و مقداري رطوبت (به واسطه وجود اکسيژن است. بنابراين، حذف اکسيژن موجب حذف رطوبت خواهد شد که موجب کاهش اثر خورندگي است. هم چنين به دليل کاهش ميزان حمله با سيم هاي فولادي لاستيک، افزايش عمر لاستيک ها محتمل مي باشد.
3. نيتروژن در فرآيند احتراق شرکت نمي کند. پس از نظر ايمني (با کاربردهاي خاصي که در بالا اشاره شد) ارجح است.
4. مولکول هاي نيتروژن، نسبت به اکسيژن بزرگ‌تر هستند. خطر فرار ملکول هاي بزرگتر از تاير و کاهش فشار باد لاستيک، کمتر است. بر اساس تجارب و مطالعات شرکت ميشلين، سرعت کاهش فشار نيتروژن نيز سه برابر کمتر از هواي معمولي است.
5. نيتروژن سبک‌تر است البته استفاده از آن، موجب کاهشي در حدود 4% از وزن هواي پرشده در تاير يا کمتر از 4 اونس (112 گرم) در اغلب تايرها مي شود. اين سبکي مي تواند بر روي مصرف سوخت، موثر باشد. هرچند بايد توجه کرد اين کاهش وزن، با انتخاب رينگ و لاستيک مناسب، قابل جبران و چه بسا چشمگيرتر است.
6. نيتروژن، گرما را زودتر از دست مي دهد. در واقع مي توان نتيجه گرفت که ترکيدگي لاستيک بر اثر افزايش دما يا انبساط گاز درون لاستيک، کمتر اتفاق خواهد افتاد که باز هم ايمن تر است، به خصوص براي خودروهاي مسابقه يا خودروهايي با کاربرد در شرايط طولاني و سخت.
7. ميزان تغييرات فشار با دما نيز در نيتروژن کمتر است چرا که هواي معمولي داراي اکسيژن و رطوبت است که به خصوص ميزان فشار رطوبت آن (حتي با مقدار ناچيزش) بيشتر با دما تغيير مي کند.
مي توان چنين نتيجه گرفت که کاهش مصرف سوخت، ايمني بيشتر، سهولت استفاده از خودرو (به دليل عدم نياز به تکرار ميزان باد لاستيک)، هم چنين دوام لاستيک خودرو از جمله مهم ترين مزاياي استفاده از گاز نيتروژن در لاستيک است در حالي که مسائلي هم چون بهبود فرمان پذيري، افزايش چسبندگي و نرمي بيشتر لاستيک (در کوتاه مدت - به دليل عدم واکنش احتمالي با سيم هاي فولادي لاستيک) را نمي توان احراز نمود. از طرف ديگر، قيمت بالاتر گاز نيتروژن (حداقل 10 برابر در کشور ما و بيشتر در خارج از کشور)، مساله اي است که بايد مورد توجه قرار داد. ضمن اين که اطمينان از صحت گاز نيتروژن تزريق شده و نحوه تزريق آن (مکش کامل باد لاستيک و بعد، تزريق نيتروژن واقعي به آن) مسائل مهمي است که پس از انجام موارد ديگري براي کاهش مصرف سوخت و کارآيي خودرو هم چون انتخاب رينگ و لاستيک مناسب بايد در نظر گرفته شود.
در ضمن يادتان بماند که:
استفاده از نيتروژن به جاي اكسيژن در لاستيك ميتواند عمر لاستيك را 30? بالا تر و مصرف بنزين رو كمتر كنه همچنين به دليل كمتر شدن وزن لاستيك شتاب و سرعت ماشين هم بهتر مي‌شود.
استفاده از اين گاز خشك علاوه بر راحتي و نرمي بيشتر اين امكان رو به شما مي‌دهد كه در طول سال فشار ثابتي را در چرخهاي ماشين خود داشته باشيد و لاستيكهاي ماشين شما هميشه سرد باشند به همين دليل امنيت لاستيك بيشتر خواهد بود.
مولكول‌هاي نيتروژن از اكسيژن بزرگترند بنابراين راحت‌تر از هوا مي توانند در لا‌ستيك حركت كنند و جريان يابند , ضمن اينكه در برابر گرما از هوا مقاوم‌ترند .
نيتروژن همچنين از اكسيد شدن لا‌ستيك و تخريب آن جلوگيري كرده و عملكرد خودرو را بهبود مي‌بخشد .
از اين گاز براي باد كردن چرخهاي هواپيما و ماشينهاي مسابقه اي استفاده مي‌شود.
نتيجه گيري کلي اين است که با استفاده از اين گاز :
1 - افزايش فوق العاده عمر لاستيک:
به دليل سرد بودن هميشگي لاستيک با اين گاز، عمر لاستيک تا 40% افزايش مي يابد.
2 - نرم شدن کمکهاي ماشين:
به دليل نرم شدن لاستيک هميشه جلوبندي سالم مي ماند و باعث استهلاک کم کمکها و سالم ماندن اتاق مي شود و تا 70% چرخها بالانس مي شوند.
3 - تنظيم باد هميشگي لاستيک‌ها:
مولکولهاي نيتروژن درشت تر از هوا هستند. گاز نيتروژن هيچ وقت از هواي گرم و سرد تاثير نگرفته و هميشه ثابت است.
4 - کاهش مصرف سوخت:
چون اصطکاک لاستيک با زمين به دليل گاز نيتروژن کم مي شود، کاهش مصرف ار 10% تا 15% را به دنبال دارد.
5 - ترمزگيري عالي در سرعت هاي بالا و شديد:
به دليل نرمي بيش از حد اين لاستيکها با باد نيتروژن ترمزگيري اتومبيل تا 30% افزايش مي يابد.
6 - مخصوص رينگهاي اسپرت:
تمامي کوبيدن و خشکي اين نوع رينگها 100% برطرف مي شود.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
مزاياي گاز نيتروژن به جاي هوا در لاستيکهاي اتومبيل
مزاياي گاز نيتروژن به جاي هوا در لاستيکهاي اتومبيل
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مزاياي گاز نيتروژن به جاي هوا در لاستيکهاي اتومبيل نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اتومبيل ، لاستيک ، چرخ ماشين ، هوا ، گاز نيتروژن ، باد لاستيک ، کاهش مصرف بنزين